Zdarza się, że pracując albo grając przy komputerze trzymamy obok jedzenie i picie. Jeśli zaburczy nam w brzuchu albo zaschnie w gardle, wielu z nas woli raczej nie odchodzić od komputera, tylko zjeść coś przed ekranem monitora albo sięgnąć od czasu do czasu po szklankę. Niemniej jednak jedzenie i picie przy komputerze może grozić zabrudzeniem, a nawet zalaniem laptopa, co potem skutkuje usterkami. W takim przypadku zachęcamy do wypełnienia formularza naszej bezpłatnej wyceny!

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Pod pewnymi względami laptopy są o wiele bardziej narażone na usterki spowodowane przez zalanie od komputerów stacjonarnych, z tej prostej przyczyny, że większość sprzętu znajduje się w dolnej części, pod klawiaturą. Tak więc podczas gdy zalanie klawiatury komputera stacjonarnego grozi uszkodzeniem tylko klawiatury, zalanie laptopa łączy się z usterką innych elementów urządzenia.

Najprościej jest nie jeść i nie pić przy komputerze, ale czasami nie możemy i/lub nie chcemy z tego rezygnować. Dlatego warto pamiętać o kilku sprawach, zanim zaczniemy coś jeść lub pić przy biurku z laptopem.

Po pierwsze: zorganizuj sobie przestrzeń

Trzymaj kubek w odpowiedniej odległości od laptopa.

To najważniejsza rzecz, o której warto pamiętać - miejsce i odpowiednia odległość.

W zależności od tego jak duże jest Twoje biurko, jeżeli chcesz móc przy nim spokojnie jeść i pić, pamiętaj o zagospodarowaniu przestrzeni na talerz i kubek. Najważniejsze jest, aby jedzenie i picie znajdowały się daleko (przynajmniej 15-20 centymetrów) od klawiatury, myszki i okablowania. W przypadku kanapek, chipsów, ciastek i innych dań, które nie wymagają użycia sztućców, można nawet jeść nie na biurku, tylko nad kolanami.

Na pewno, kiedy robisz sobie herbatę w domu albo w pracy, stawiasz ją w takim miejscu, aby móc łatwo po nią sięgnąć. Staraj się trzymać kubek kilka centymetrów od monitora, aby podczas sięgania i przypadkowego przewrócenia kubka, mieć czas na ratowanie klawiatury - podniesienie sprzętu do góry i odłożenie go na bok; albo zatrzymanie cieczy za pomocą ręczników papierowych lub ścierki (jeśli nie będziesz uważał, w skrajnym przypadku będziesz potrzebował wymiany klawiatury).

Po drugie: unikaj sosów i niepokrojonych rzeczy

Na ile to możliwe, nie jedz przy komputerze nic, co może łatwo skapnąć na sprzęt i go zabrudzić. Wszystko co ciekłe - lody, sosy, jogurty - mieści się w tych kategoriach, dlatego jedz raczej rzeczy, które nie “kapią”. Ciastka, cukierki, kanapki, chipsy i inne przekąski stanowią małe zagrożenie, ale wystrzegaj się obiadów, które wymagają od ciebie krojenia mięsa (lub czegokolwiek innego w sosie i w towarzystwie sałatki) - prawdopodobieństwo ochlapania komputera sosem jest wtedy dość duże.

Jeśli już musisz jeść tego typu dania, trzymaj je z dala od komputera (na przykład, udając się do jadalni lub pokoju socjalnego ze stołem przeznaczonym do posiłków) albo jedz je w taki sposób, aby ograniczyć prawdopodobieństwo zabrudzenia. Pokrój zawczasu obiad na małe kawałki, aby móc je nadziać na widelec i z łatwością włożyć do ust.

Pamiętaj też o punkcie trzecim:

Po trzecie: dbaj o higienę

Wszystkie “kapiące” dania jedz nad talerzem, w misce albo w opakowaniu - dzięki temu znacznie ograniczysz prawdopodobieństwo zabrudzenia. Nawet plastikowa torebka lub papierowy talerzyk mogą się przydać.

Pamiętaj też, aby mieć w pobliżu serwetki - nie tylko po to, aby wytrzeć sobie twarz, ale też plamy po rozlanym napoju. Dobrze jest mieć w pobliżu ścierkę - wilgotną, ale nie całkiem mokrą - aby móc szybko wytrzeć wszystkie lepkie substancje, których nie pozbędą się serwetki.

Ups, już za późno, czyli co zrobić, gdy sprzęt jest zalany

Kiedy już zalejesz laptopa, najpierw wyłącz komputer i odłącz zasilanie. Jeżeli wiemy, że płyn nie dostał się do wnętrza obudowy, wystarczy przetarcie klawiatury wilgotną ściereczką.

Jeżeli zaś plama jest tak duża, że z łatwością przedostanie się do wnętrza klawiatury, lepiej najpierw ułożyć go do góry nogami, a potem - w takiej pozycji - przynieść do serwisu komputerowego. W ten sposób zmniejszysz potencjalne szkody i być może obejdzie się bez wymiany zalanych części.

W najgorszym przypadku może dojść do uszkodzenia poszczególnych części laptopa. Wtedy będzie trzeba wymienić klawiaturę, naprawić płytę główną albo przeprowadzić wymianę matrycy.