Twój komputer znacząco zwolnił a praca na nim przestała być przyjemnością? Ładowanie filmów trwa zdecydowanie za długo, a słuchanie muzyki jest wręcz niewykonalne? Wszystko wskazuje na to, że

czas na kompleksowe czyszczenie!

Zanim jednak zabierzesz się do tego sam, przeczytaj poniższe porady – warto wiedzieć, czego lepiej nie ruszać, aby nie zaszkodzić systemowi. W razie jakichkolwiek wątpliwości, lepiej jest odwiedzić serwis komputerowy.

Pojawienie się na rynku systemu operacyjnego Windows 7 oraz 8 znacznie wydłużyło żywotność systemu. Dawniej, w przypadku problemów z szybkością komputera, zalecano standardową reinstalację – obecnie jest to konieczne w zdecydowanej mniejszości przypadków. 

Co obniża szybkość działania systemu?

Na spowolnienie działania komputera ma wpływ kilka czynników. Poniżej te najczęściej spotykane:

  • Zapchany dysk twardy – często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile miejsca na dysku zajmują niepotrzebne pliki. Samo ich usunięcie znacznie poprawi sprawność komputera. Pamiętajmy jednak o całkowitym ich usunięciu – także z kosza. Nie zaszkodzi także przeprowadzenie defragmentacji dysku. Warto archiwizować dane na nośnikach zewnętrznych, takich jak pendrivy albo dyski zewnętrzne. W ten sposób szybko zwolnimy miejsce na dysku i usprawnimy działanie systemu.
  • Zbyt wiele programów działających w tle - z pewnością zdziwi nas ilość niepotrzebnie działających aplikacji. Wiele z nich instaluje się automatycznie z takimi urządzeniami jak np. drukarka. Jeśli nie jesteś przekonany co do tego, które aplikacje są zwyczajnie zbędne – oddaj komputer w ręce naszego serwisu laptopów.
  • Niepoprawne ustawienia wydajności – niekiedy dokonanie kilku zmian w ustawieniach wydajności systemu pomaga nam przyspieszyć komputer. Nie ma tutaj złotej rady, należy wypróbować różne opcje i sprawdzić, czy widać różnicę.
  • Niepoprawne użytkowanie – stawianie laptopa na miękkim podłożu takim jak obrus, kołdra czy koc, powoduje zatkanie wylotu wentylacyjnego, a tym samym przegrzewanie się sprzętu. W skrajnych przypadkach może dojść do spalenia urządzenia, dlatego warto zainwestować w odpowiednią podkładkę.
  • Inne, ciężkie do wykrycia przyczyny – jeśli dokonałeś w swoim sprzęcie stosownych zmian, a mimo wszystko nie działa on tak szybko jak powinien, skontaktuj się z nami – nasz serwis laptopów należy do najlepszych w mieście. 

Jak zabrać się do czyszczenia wnętrza laptopa oraz matrycy?

Większość z użytkowników komputerów zabiera się do jego czyszczenia w jednym konkretnym przypadku – gdy jest widocznie zabrudzony na zewnątrz. Zupełnie pomijane jest wnętrze urządzenia, które wymaga okresowej konserwacji. Możesz zrobić to samemu, choć lepiej jest oddać sprzęt do czyszczenia fachowcom.

Wyczyszczenie wnętrza laptopa jest bardzo ważne i kluczowe, gdy zależy nam na jego sprawnym funkcjonowaniu. Unikniemy w ten sposób przegrzania, zawieszania się systemu, spowolnienia działania oraz głośnej pracy wentylatora. Optymalnie jest czyścić sprzęt raz na pół roku, lub nawet częściej jeśli pracujemy w pomieszczeniu narażonym na kurz i inne zanieczyszczenia. W przypadku jedynie okazjonalnego używania laptopa, czyszczenie można przeprowadzać nawet raz w roku.

A jakby tak samemu...?

W każdym z nas jest coś z majsterkowicza... jeśli jednak masz zamiar sam rozkręcić swój sprzęt – uważaj. Łatwo możesz coś popsuć, dlatego jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z elektroniką, a sprzęt komputerowy to dla ciebie czarna magia – ze spokojem oddaj komputer do naszego serwisu. Co więcej, wnętrze komputera potrafi każdego zaskoczyć, bez względu na to czy miał wcześniej styczność z takim sprzętem, czy też nie. Nieuważne obchodzenie się z tego typu urządzeniami najczęściej skutkuje urwaniem taśmy, naruszeniem gniazda zasilającego, czy też poważnymi uszkodzeniami płyty głównej.

Jeśli jednak upierasz się na samodzielnej pracy, podpowiemy, na co należy zwracać największą uwagę:

  • sprężone powietrze nie zawsze pomaga – jeśli komputer nie był czyszczony od dawna, kurz może zostać nie tyle usunięty, co wciśnięty głębiej w pobliże wentylatora, co może nawet spowodować jego zablokowanie,
  • pastę termoprzewodzącą należy wymienić nie tylko na procesorze, ale też na układzie graficznym oraz mostku północnym, nie jest to jednak takie łatwe i wymaga spokoju oraz precyzji,
  • po rozebraniu wentylatora, nasmarujmy go smarem silikonowym.

Konserwacja matrycy

Czyszczenie matrycy LCD w laptopie to wcale nie takie proste zadanie, jakby mogło się wydawać. Pamiętajmy, że nie każda szmatka oraz płyn do czyszczenia się do tego nadają. Do prawidłowego czyszczenia matrycy LCD najlepsza będzie miękka ściereczka i specjalnie do tego przeznaczony płyn. Opcjonalnie możemy użyć także płynu do mycia szyb lub wody, jednak ta ostatnia z pewnością nie usunie wszelkich zabrudzeń. Taki zestaw warto mieć zawsze ze sobą, szczególnie jeśli wybieramy się w podróż – unikniemy wtedy stosowania przypadkowych środków, które mogą zniszczyć naszą matrycę.

Co zrobić jako pierwsze? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby wyłączyć zasilanie. Nie stosujmy też płynu bezpośrednio na matrycę – spryskajmy szmatkę i delikatnie przecierajmy powierzchnię. W podbramkowej sytuacji możemy także użyć np. chusteczek do czyszczenia okularów. Kluczową sprawą jest tutaj jednak cierpliwość – nie trzyjmy mocno matryc, gdyż w ten sposób możemy ją łatwo uszkodzić. Kilkukrotnie przecierajmy zabrudzone miejsce, w celu pozbycia się uciążliwych plam.