Jedną z przyczyn wolno działającego Internetu może być duża ilość programów pracujących w tle. Znaczna ich część instaluje się automatycznie, przy pobieraniu plików z sieci. Należą do nich kreatory (prowadzące użytkownika przez cały proces instalowania programu), przeglądarki, paski narzędzi (tzw. toolbary) i oczywiście cała gama reklam. Dużej części z nich niedoświadczony użytkownik może nawet nie zauważyć, jednak ich działanie w tle, aktualizowanie się, pobieranie treści z sieci może spowalniać działanie Internetu i znacznie wydłużać ładowanie się stron. Niektóre z programów modyfikują również ustawienia osobiste, zmieniając strony główne oraz domyślne ustawienia wyszukiwarki.

Jak uniknąć niechcianego oprogramowania?

internet wolno działaW większości przypadków wystarcza większa uważność przy instalacji ściągniętego z sieci programu. Informacje o dodatkowych aplikacjach, które zostaną wraz z nim zainstalowane, zazwyczaj znajdują się gdzieś na dole okna i można z nich zrezygnować (odznaczając okno wyboru). W niektórych kreatorach konieczne może być wybranie zaawansowanych ustawień instalacji i zaznaczenie tych składników (programów), które chcemy mieć na komputerze (przy standardowych ustawieniach, z których korzysta większość użytkowników nie ma możliwości zmian – cały pakiet dodatkowych aplikacji instaluje się domyślnie). Wąska grupa programów nie dopuszcza w ogóle możliwości rezygnacji – można zainstalować ściągnięty program jedynie po zaakceptowaniu dodatkowych aplikacji. Czy godzić się na to – to już decyzja indywidualna każdego użytkownika.

Jak usunąć niechciane oprogramowanie?

W większości przypadków niechciane programy można odinstalować korzystając z opcji dodaj i usuń programy w Panelu sterowania. Z toolbarami o podejrzanej reputacji radzą sobie także niektóre programy antywirusowe (np. Avast). Niekiedy jednak aplikacje są tak dobrze ukryte, że konieczna jest wizyta w serwisie komputerowym i oddanie komputera w ręce specjalisty.