Zalałeś laptopa? Co zrobić po zalaniu laptopa? Nie zauważyłeś kubka stojącego obok swojego komputera i nie wiesz co robić? Boisz się, że utracisz cenne dane, a sprzęt będzie nadawał się jedynie do kosza? Spokojnie, bardzo możliwe, że jeszcze nic straconego.
Kroki, jakie wykonasz zaraz po zalaniu laptopa, mają ogromny wpływ na jego późniejszy stan.
Najlepiej zachować spokój i przede wszystkim, kierować się zdrowym rozsądkiem.
Poniżej kilka wskazówek jak zminimalizować straty po zalaniu laptopa.

KROK 1
W pierwszej kolejności odłącz laptopa od wszystkich możliwych źródeł zasilania.

Bardzo duże znaczenie ma czas naszej reakcji. Od niego może zależeć później stan naszego sprzętu. Nawet jeśli zalany laptop działa to najlepszym wyjściem z sytuacji, jest natychmiastowe odcięcie od zasilania.

UWAGA: Napięcie, w połączeniu z cieczą może doprowadzić do zwarcia, a to z kolei do uszkodzenia podzespołów. Jeżeli bateria w naszym laptopie jest wbudowana, przede wszystkim jak najszybciej musimy wyłączyć urządzenie.

Pamiętajmy, iż ciecz, może być zabójcza dla elektroniki. Uszkodzenia klawiatury, zgniłe i skorodowane złącza czy elektronika, to tylko kilka efektów występujących po zalaniu. Warto pamiętać, iż wiele usterek nie pojawia się od razu, a po dłuższym okresie użytkowania. Wilgoć jest również idealnym środowiskiem dla rozwijających się grzybów. Mogą one mieć fatalny wpływ na elektronikę. Reasumując - czas odgrywa tutaj dużą rolę. Najlepiej nie zwlekać i czym prędzej oddać laptopa do profesjonalnego serwisu.

KROK 2
Odwrócić urządzenie do góry nogami (Przy otwartej pokrywie)

UWAGA: Warto zabezpieczyć matrycę naszego komputera, aby przy okazji nie uległa ona zalaniu. Wymiana może być kosztowna, a przecież nie chcemy narażać się na dodatkowe wydatki. Dobrze jest podłożyć pod urządzenie ręczniki papierowe.

Jak wyczyścić laptopa po zalaniu?
Jeśli zdecydowałeś się działać na własną rękę i spróbować wyczyścić go w domowych warunkach - ta część jest dla Ciebie. Jeżeli jednak nie chcesz ryzykować - przejdź dalej. Poniżej kilka wskazówek jak zminimalizować straty i wyczyścić zalanego laptopa od środka. Należy pamiętać, że nigdy nie mamy 100% gwarancji, iż takie czyszczenie wystarczy. Czasem konieczna może być mimo wszystko pomoc serwisu.

Jeśli rozkręciliśmy laptopa i dostaliśmy się do jego wnętrza, należy bardzo dokładnie zbadać go wzrokiem, w poszukiwaniu śladów oraz pozostałości po cieczy. Kiedy uda nam się je zlokalizować, rozpoczynamy czyszczenie. Należy pamiętać, że dużo zależy od rodzaju cieczy, którą laptop został zalany.
W przypadku zwykłej wody wystarczy wchłonąć ją za pomocą chusteczki. Jeżeli natomiast był to jakiś słodki napój i nadal pozostał osad, z pomocą przyjdzie nam woda destylowana, która bez problemu go rozpuści. Przydatna może być np. szczoteczka.

UWAGA: Pamiętajmy, aby wykonywać bardzo powolne ruchy oraz starać się być delikatnym.
Kiedy udało się oczyścić wszystkie zalane miejsca, a we wnętrzu nie widać już śladów cieczy, możemy dodatkowo użyć suszarki do włosów. Najlepiej nie ustawiać maksymalnej mocy oraz nie trzymać jej zbyt blisko.

UWAGA: Pamiętajmy, by nie suszyć obudowy, ekranu, ani plastików. Może to doprowadzić do ich uszkodzenia lub deformacji.

Kiedy wszystko zostało wysuszone oraz wyczyszczone, zostaw go na dobę w suchym i ciepłym miejscu. Pozwoli to odparować resztkom cieczy.

NIE WŁĄCZAJMY KOMPUTERA
Nawet jeżeli
wydaje nam się, iż pozbyliśmy się cieczy z naszego laptopa, nie starajmy się go na siłę uruchomić. Ciecz nadal zapewne jest we wnętrzu laptopa, a postępując w ten sposób, możemy jedynie doprowadzić do większych uszkodzeń.
Odpalając sprzęt, ryzykujemy jego uszkodzeniem. Robimy to na własną odpowiedzialność i najlepiej tylko wtedy - kiedy pozbędziemy się cieczy z wnętrza laptopa.

KROK 3.
Dostarcz laptopa do punktu serwisowego
Po dokładnym osuszeniu, należy oddać laptopa w ręce profesjonalistów.
Pracownik oceni uszkodzenia, oszacuje koszt naprawy i w zależności od problemu - wyczyści lub dokona naprawy uszkodzonego elementu.

Jeśli postąpimy według powyższych wskazówek, ryzyko uszkodzenia komputera skutecznie maleje, a naprawa nie powinna być droga.