Kiedy układ chłodzenia się przegrzewa, a czyszczenie wentylatora nie poprawia wydajności pracy laptopa, oznacza to, że problem to nie wentylator, tylko pasta termoprzewodząca. W takim przypadku trzeba ją jak najszybciej wymienić, aby nie doszło do przegrzania procesora, płyty głównej, karty graficznej i samego układu chłodzenia komputera.

Oddaj sprzęt do naprawy

Zależy Ci na czasie? Powierz wymianę pasty profesjonalistom!

Nasz serwis ma za sobą lata pracy z komputerami, a do dyspozycji - najnowsze narzędzia do naprawy sprzętu komputerowego. O naszym profesjonalizmie świadczą pozytywne komentarze pozostawione przez zadowolonych klientów.

Wymiana pasty termoprzewodzącej znajduje się w ofercie naszego serwisu. Uzyskasz u nas informacje na temat tego, jakiego typu pastę zastosować w Twoim komputerze i jak możesz o niego zadbać, a następnie przeprowadzimy wymianę szybko i sprawnie. Być może nawet nie będzie trzeba wymieniać pasty, tylko przeprowadzić czyszczenie Twojego układu chłodzenia z kurzu.

Możemy przeprowadzić również inne naprawy, jeśli się na nie zdecydujesz. Cena naszych usług jest przystępna, tak więc możesz zostawić u nas swój laptop.

Znajdujemy się na ulicy Górczewskiej 62/64 w Warszawie. Możesz przyjść do naszego sklepu albo umówić się z nami przez telefon 22 666 61 60 lub e-mail.

 

Etapy naprawy laptopa

ikona
1. Przekazanie laptopa do serwisu
Uzupełnij dane w formularzu Zleć naprawę i opisz dokładnie objawy usterki oraz okoliczności jej powstania. Wybierz sposób dostarczenia laptopa do serwisu (osobiście lub odbiór przez kuriera).
ikona
2. Diagnoza sprzętu i wycena naprawy
Po otrzymaniu przesyłki przystępujemy do diagnozy usterki, a następnie określamy koszt naprawy. Przed rozpoczęciem pracy kontaktujemy się z Tobą i przedstawiamy koszty. W momencie akceptacji wyceny przystępujemy do naprawy urządzenia.
ikona
3. Usunięcie usterek i testy laptopa
Nasi specjaliści naprawiają urządzenie przy pomocy zaawansowanego sprzętu - usuwają usterki przywracając do działania lub wymieniając uszkodzone elementy. Następnie sprawny laptop jest dokładnie testowany i przekazywany klientowi.

Wstępna wycena online

nakladanie pasty termoprzewodzacej

Co to jest pasta termoprzewodząca?

Celem pasty termoprzewodzącej jest zwiększenie powierzchni przewodzącej ciepło i chłodzenie podzespołów laptopa, co zapewnia dłuższą i bardziej wydajną pracę procesora pomimo wysokiej temperatury panującej wewnątrz i na zewnątrz komputera.

Pasta termoprzewodząca jest... no cóż, pastą - to masa plastyczna, którą nakłada się na elektronikę, aby wspomagała radiator sprzętu swoim przewodnictwem, a przy tym izolować silnie nagrzewające się elementy, stykające się z częściami laptopa odpowiadającymi za odprowadzanie ciepła. Pasta aplikowana jest na chłodzony układ.

Podczas nakładania pasty warto jednak pamiętać o ostrożności, gdyż przewodzi ona prąd elektryczny.

 

Dlaczego warto postawić na RatujLaptopa?

ikona

Jasne zasady

Naprawę rozpoczynamy wyłącznie w momencie zaakceptowania wyceny przez klienta.

ikona

Duże doświadczenie

Nasz serwis działa od ponad 15 lat - w tym czasie zebraliśmy ogromne doświadczenie, które pozwala nam precyzyjnie namierzać i usuwać usterki.

ikona

Ekspresowe naprawy

Posiadamy wiele części dostępnych od ręki, dzięki czemu naprawa trwa bardzo krótko. W innych przypadkach ekspresowo sprowadzamy niezbędne części.

ikona

Gwarancja

Na każdą naprawę w naszym serwisie udzielamy nawet do 24 miesięcy gwarancji!

ikona

Bezpieczeństwo

Twoje prywatne dane traktujemy bardzo poważnie, dlatego ich bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem.

ikona

Pozytywne opinie

Z naszych usług skorzystały tysiące zadowolonych klientów, co potwierdzają liczne pozytywne opinie w Google.

Czym się kierować przy wyborze pasty termoprzewodzącej?

Tak więc czeka nas wymiana pasty, jak jednak wybrać właściwą pastę?

Na rynku dostępnych jest kilka past termoprzewodzących. Ważny jest skład chemiczny, gdyż pasty mogą być z ceramiki, silikonu, a nawet diamentów syntetycznych. Pasta termoprzewodząca może też mieć konsystencję płynną lub gęstą.

Pastę na bazie miedzi należy trzymać z dala od radiatora z aluminium. I na odwrót - radiator miedziany nie najlepiej łączy się z pastą termoprzewodzącą z aluminium.

Pasta silikonowa ma najsłabsze właściwości przewodzące (1~2 W/mK).

Pasta ceramiczna przewodzi ciepło do ok. 5W/mK, a ponadto jest tania

Jednak najlepiej sprawdzają się pasty na bazie metali, które osiągają nawet 30~40W/mK.

Przyczyny wymiany pasty termoprzewodzącej

Najczęstszą przyczyną tego, że wydajność pasty jest mniejsza i cierpi na tym chłodzenie komputera, jest degradacja pasty i jej właściwości. W takim przypadku nie da rady - samo czyszczenie laptopa z kurzu nie wystarczy, aby odciążyć układ chłodzenia, tak więc wymiana pasty musi zajść.

Wymiana pasty termoprzewodzącej - poradnik

Chcesz spróbować samemu wymienić pastę? Jak zrobić to bezpiecznie i sprawnie? W tym poradniku dowiesz się jak wymienić pastę w Twoim laptopie. Oto jak wygląda wymiana pasty termoprzewodzącej, krok po kroku:

Laptop - wstępne przygotowania

Oczywiście, aby dostać się do środka trzeba najpierw usunąć części z boku obudowy. Zanim jednak weźmiemy się za demontaż układu chłodzenia (znanego też jako CPU), należy rozgrzać procesor za pomocą odpowiednich do tego programów (takich jak Prime95, LinX, OCCT), które obciążą CPU przez 10-15 minut - wszystko po to, aby materiał termoprzewodzący był bardziej plastyczny. Następnie:

  1. Wyłączamy komputer i odłączamy go z gniazdka
  2. Usuwamy przewód zasilający wentylator (w razie potrzeby demontujemy też wentylator)
  3. Dociskamy układ chłodzący do procesora, dzięki czemu zwalniamy zaczepy; albo odkręcamy śrubki mocujące CPU (warto tutaj zapoznać się z instrukcją producenta) po przekątnej - dzięki temu nacisk obudowy zwalnia się równomiernie.

Przygotowanie powierzchni procesora

Podczas wymiany pasty termoprzewodzącej istotne jest również czyszczenie powierzchni styku pomiędzy radiatorem a procesorem, zanim nałoży się nową pastę termoprzewodzącą (gdyż wciąż są na nim ślady starej pasty ). Do usuwania past termoprzewodzących używa się alkoholu izotopowego, gdyż pozwoli to na czyszczenie sprzętu bez obaw o jego uszkodzenie, szczególnie że w pobliżu mamy tak delikatne urządzenia jak podzespoły czy procesor laptopa.

Tak więc zalewamy niewielka ilością czyszczoną powierzchnię, odczekujemy pewien czas (najczęściej kilka sekund, ale zdarza się, że musimy odczekać nawet kilka minut) i przecieramy ją ręcznikiem papierowym lub ścierką. Kiedy masz już za sobą czyszczenie, nie dotykaj procesora rękami, aby nie pozostawić na nim żadnych śladów - ważne, aby sprzęt nie był zanieczyszczony.

Jak nałożyć pastę termoprzewodzącą?

Wreszcie następuje właściwa wymiana pasty termoprzewodzącej.

Nakładać pastę można na kilka sposobów:

  • na "ziarnko ryżu"/kropkę - na środek CPU nakładamy małą kropkę i dociskamy ją radiatorem (ta metoda sprawdza się w przypadku sprzętu Intela, którego CPU ma okrągłą powierzchnię styku).
  • za pomocą aplikatora - wielu producentów past termoprzewodzących daje do swoich produktów aplikator, który pozwoli potencjalnym użytkownikom nanieść w prosty sposób ich pastę.
  • nałożenie "kropki", a potem rozprowadzenie pasty na powierzchni procesora za pomocą karty płatniczej albo szpatułki