Jeśli system w Twoim laptopie pracuje powoli, notebook przegrzewa się, a wentylator głośno pracuje lub przestał całkowicie działać, jest bardzo prawdopodobne, że osadzający się w nim kurz utrudnia pracę układu chłodzenia i doprowadza do przegrzewania się komputera. W takiej sytuacji konieczna jest konserwacja laptopa, która pozwoli przywrócić urządzenie do pełnej sprawności.

W RatujLaptopa oferujemy kompleksową usługę konserwacji sprzętów. W ramach usługi możemy nie tylko wyczyścić laptopa wewnątrz obudowy, lecz także wymienić pastę termoprzewodzącą czy wyczyścić klawiaturę. Skorzystaj z naszych usług czyszczenia laptopa! Już dziś wypełnij formularz i otrzymaj bezpłatną wycenę!

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Dlaczego czyszczenie laptopa jest potrzebne?

Może się wydawać, że wystarczy zaopatrzyć się w zwykłą ściereczkę i przejechać nią klawiaturę, a potem można używać laptopa bez żadnych problemów. Większość osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że zabrudzenia laptopa to nie tylko zakurzony ekran laptopa, brud na klawiaturze i obudowie, lecz także nawarstwiający się kurz wewnątrz obudowy, zatykający układ chłodzenia. Zakup środka czyszczącego i ściereczek pozwoli nam na usuwanie zabrudzeń z obudowy zewnętrznej, lecz prawdziwe czyszczenie laptopa krok po kroku to przede wszystkim rozkręcenie obudowy i czyszczenie laptopa z kurzu co najmniej przy użyciu sprężonego powietrza.

Z powodu kurzu zmniejsza się przepustowość powietrza, przyczyniając się do przegrzewania (a w skrajnych przypadkach nawet przepalenia) sprzętu. Przegrzewanie zaś rzutuje na wydajność laptopa (gdyż, aby uchronić się przed nadmiarem ciepła, laptop będzie się samodzielnie wyłączał i resetował) i może nawet doprowadzić do uszkodzenia karty graficznej, podzespołów i procesora. Tak więc odwlekanie czyszczenia laptopa może okazać się brzemienne w skutkach.

 

Etapy naprawy laptopa

ikona
1. Przekazanie laptopa do serwisu
Uzupełnij dane w formularzu Zleć naprawę i opisz dokładnie objawy usterki oraz okoliczności jej powstania. Wybierz sposób dostarczenia laptopa do serwisu (osobiście lub odbiór przez kuriera).
ikona
2. Diagnoza sprzętu i wycena naprawy
Po otrzymaniu przesyłki przystępujemy do diagnozy usterki, a następnie określamy koszt naprawy. Przed rozpoczęciem pracy kontaktujemy się z Tobą i przedstawiamy koszty. W momencie akceptacji wyceny przystępujemy do naprawy urządzenia.
ikona
3. Usunięcie usterek i testy laptopa
Nasi specjaliści naprawiają urządzenie przy pomocy zaawansowanego sprzętu - usuwają usterki przywracając do działania lub wymieniając uszkodzone elementy. Następnie sprawny laptop jest dokładnie testowany i przekazywany klientowi.

A przecież bardzo łatwo jest zapobiec przegrzewaniu się notebooka! Należy tylko raz na jakiś czas przynieść sprzęt do serwisu, aby poprawić jego wydajność i uchronić wnętrze urządzenia przed uszkodzeniami. Regularne czyszczenie laptopa jest bardzo ważne dla jego prawidłowego działania.

W zależności od warunków w jakich korzystamy z komputera, zalecane jest przeprowadzanie konserwacji w różnych odstępach czasu:

 • co pół roku, gdy laptop używany jest w zakurzonych i zapylonych pomieszczeniach
 • co 8-10 miesięcy, gdy użytkownik korzysta z niego przez kilka godzin w domu lub pracy
 • raz na rok, gdy laptop używany jest sporadycznie

Zakurzone wnętrze laptopa

Kompleksowe czyszczenie układu chłodzenia

Aby dokładnie wyczyścić laptop, należy rozkręcić obudowę zewnętrzną, udrożnić otwory wentylacyjne, wyczyścić wentylator, który ma za zadanie odprowadzać ciepło z wnętrza urządzenia. Pierwszą warstwę kurzu usuwamy przy pomocy sprężonego powietrza i taką usługę świadczy większość serwisów. RatujLaptopa wyróżnia dbałość o detale, dlatego demontujemy płytę główną, usuwamy wszelkie ślady zabrudzeń za pomocą pędzelka i specjalnych środków. Dbamy także o czystość portów USB. Zanim nastąpi ponowne złożenie komputera następuje wymiana pasty termoprzewodzącej procesorze i karcie graficznej, aby zapewnić układowi chłodzenia najlepsze warunki do odprowadzenia ciepła.

W sytuacjach, w której układ chłodzenia ma problemy z odprowadzaniem ciepła, proponujemy wymianę wentylatora w laptopie. Często zdarza się także, że trafia do nas zalany laptop, dlatego zakres prac rozszerza się o dokładniejsze czyszczenie i zabezpieczenie antykorozyjne. Kontakt z cieczą może z biegiem czasu okazać się groźny dla podzespołów - wtedy konieczna jest naprawa płyty głównej i np. wymiana skorodowanych układów.

W ramach usługi dodatkowo usuwamy tłuste ślady na obudowie i inne zabrudzenia na zewnątrz laptopa. Czyszczenie może obejmować także klawiaturę. Nie zalecamy samodzielnego podważania klawiszy, ponieważ bardzo łatwo można uszkodzić ich zaczepy.

 

Dlaczego warto postawić na RatujLaptopa?

ikona

Jasne zasady

Naprawę rozpoczynamy wyłącznie w momencie zaakceptowania wyceny przez klienta.

ikona

Duże doświadczenie

Nasz serwis działa od ponad 15 lat - w tym czasie zebraliśmy ogromne doświadczenie, które pozwala nam precyzyjnie namierzać i usuwać usterki.

ikona

Ekspresowe naprawy

Posiadamy wiele części dostępnych od ręki, dzięki czemu naprawa trwa bardzo krótko. W innych przypadkach ekspresowo sprowadzamy niezbędne części.

ikona

Gwarancja

Na każdą naprawę w naszym serwisie udzielamy nawet do 24 miesięcy gwarancji!

ikona

Bezpieczeństwo

Twoje prywatne dane traktujemy bardzo poważnie, dlatego ich bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem.

ikona

Pozytywne opinie

Z naszych usług skorzystały tysiące zadowolonych klientów, co potwierdzają liczne pozytywne opinie w Google.

Po czym poznać, że czas wyczyścić laptopa?

Przegrzewanie się ma bezpośredni wpływ na działanie Twojego komputera, tak więc należy zabrać laptop na czyszczenie, jeśli zauważysz następujące objawy:

 • głośno działający wentylator
 • zacinający, resetujący bądź wyłączający się komputer
 • wolne tempo pracy
 • wolniejsze reakcje systemu na polecenia
 • nagrzewająca się obudowa
 • zatkany przez kurz układ wentylacyjny laptopa

Zakurzony wentylator

Możemy wyczyścić Twój laptop!

Czyszczenie układu chłodzenia nie jest łatwe - z tego względu, że wymaga precyzji w czyszczeniu poszczególnych elementów wewnątrz laptopa - toteż bez wiedzy i narzędzi lepiej nie czyścić urządzenia samodzielnie. Choć w internecie znajdzie się niejeden artykuł o tym, jakie czynności trzeba wykonać, aby skutecznie czyścić laptopa, wielu użytkowników może niechcący dokonać uszkodzeń małych elementów (w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do uszkodzeń klawiatury, danych lub portów) chociażby przez nieuwagę.

Dlatego jeśli chcesz, aby Twój laptop był regularnie czyszczony, najlepiej powierzyć to zadanie serwisowi komputerowemu.

Serwis Ratuj Laptopa oferuje konserwację układu chłodzenia - kompleksowe czyszczenie laptopów wraz z wymianą pasty termoprzewodzącej. Mamy wiedzę, doświadczenie i narzędzia, aby wykonać profesjonalne czyszczenie laptopa. Możesz powierzyć nam swoje urządzenie.

Jak przebiega czyszczenie wnętrza laptopa?

Oto jak przebiega czyszczenie laptopa w naszym serwisie:

 1. Zaczynamy od usunięcia obudowy wraz z klawiaturą.
 2. Nasi technicy odkurzają podzespoły i sprawdzają jak dobrze są zamontowane.
 3. Następnie usuwane są zabrudzenia nagromadzone na płycie głównej.
 4. W końcu przechodzimy do konserwacji wentylatora. Sprawdzamy, czy łożyska wentylatorów działają poprawnie i czyścimy układ chłodzenia.
 5. Wymieniamy również pastę termoprzewodzącą - jest to istotna część wchodząca w skład usługi konserwacji układu chłodzenia.
 6. Na końcu ma miejsce usuwanie kurzu i brudu z klawiatury.
 7. Wyczyszczony komputer jest oddawany właścicielowi.

Możemy dokonać przeglądu Twojego laptopa i naprawy układu chłodzenia!

Ponieważ na przegrzewanie laptopa składa się wiele czynników, w naszej ofercie znajdują się takie usługi jak wymiana pasty termoprzewodzącej oraz naprawa układu BGA.

Możemy również przeprowadzić kompleksową diagnostykę komputera, aby dowiedzieć się, czy powodem przegrzania jest uszkodzenie mechaniczne czy źle działające lub obciążające go oprogramowanie.

Zapewniamy profesjonalny przegląd Twojego laptopa przez wyspecjalizowanego serwisanta. U nas dowiesz się, co masz zrobić, aby usprawnić przepustowość powietrza w swoim komputerze. Wystarczy, że przyniesiesz do nas swój laptop.

Możesz też wysłać do nas sprzęt kurierem. Wszystkie najważniejsze informacje dostępne są na naszej stronie FAQ. Dowiedz się też jak prawidłowo przygotować komputer do wysłania.

Zajrzyj na stronę naszego serwisu i skorzystaj z bezpłatnej wyceny!

Jak możesz samodzielnie wyczyścić zewnętrzną część laptopa? - czyszczenie klawiatury, ekranu i touchpada krok po kroku

Podczas pracy przy komputerze prędzej czy później dochodzi do zabrudzenia jego powierzchni jedzeniem, napojami, warstwą kurzu i innymi rodzajami brudu. Czyszczenie wnętrza komputera bez wiedzy, doświadczenia i odpowiednich narzędzi może być dość ryzykowne, ale możesz spróbować czyszczenia laptopa z zewnętrznych zabrudzeń. Możesz w łatwy sposób oczyścić klawiaturę, ekran, touchpad i obudowę laptopa, ale pamiętaj o kilku rzeczach, aby nie dopuścić do uszkodzenia sprzętu.

Potrzebujesz do tego ściereczki z mikrofibry, pędzelka, płynu mycia do matryc i puszki sprężonego powietrza. Te specjalne narzędzia są w miarę dostępne w każdym sklepie z elektroniką (sprężone powietrze), jak i w zwykłym sklepie ze środkami do czyszczenia (ściereczka z mikrofibry). Możesz też znaleźć je na Allegro.

Dzięki tej sekcji dowiesz się jak wyczyścić tłuste plamy z Twojego notebooka, a także zadbać o to, aby klawisze, porty i ekran były czyste. Oto sprawdzone sposoby czyszczenia laptopa z zewnętrznych zabrudzeń.

Czyszczenie klawiatury i klawiszy (uwaga ze sprężonym powietrzem!)

Pierwsze, co należy zrobić, to odłączyć laptopa od zasilania (ważnym krokiem jest też usunięcie baterii), odwrócić go do góry nogami i potrząsnąć nim (tylko nie za mocno). W ten sposób usuniesz okruszki, które znalazły się na klawiaturze i ugrzęzły między klawiszami. Do tego samego celu możesz użyć sprężonego powietrza i grubego pędzelka.

W przypadku okruszków wycieranie ściereczką nic nie da, a jedynie może doprowadzić do tego, że okruszki przedostaną się jeszcze głębiej w szczeliny klawiatury. Możesz, co najwyżej, wytrzeć wilgotną ściereczką wierzchnią część touchpada i klawiatury. Tłuste plamy na klawiszach należy wyczyść za pomocą środka do czyszczenia ekranu.

Czyszczenie ekranu

Aby oczyścić ekran swojego laptopa, potrzebujesz nawilżane chusteczki do czyszczenia okularów albo płyn do czyszczenia ekranów LCD. Ważne jest to, aby płynu nie spryskiwać bezpośrednio na matrycę, gdyż ściekając może on przedostać się do wnętrza obudowy i doprowadzić do spięcia. Możesz wyczyścić ekran, używając spryskanej płynem ściereczki.

Czyszczenie obudowy

Wreszcie samą obudowę możesz oczyścić również za pomocą płynu do mycia ekranów LCD (lepiej nie używaj środka z detergentami). Z kolei sprężonym powietrzem będziesz w stanie usunąć kurz i brud z portów i wtyczek.

Czyszczenie portów

Samodzielne wyczyszczenie portów wymaga puszki ze sprężonym powietrzem. Przecieranie ściereczką może tylko spowodować, że delikatne porty ulegną uszkodzeniu, a są one trudne do serwisowania i wymiany. Dlatego przedmuchanie portów sprężonym powietrzem to najlepsze rozwiązanie.

A co jeśli to nie kurz w laptopie? Możemy temu zaradzić!

Zakurzone wnętrze laptopa nie jest jedynym powodem, dla którego laptop może się przegrzewać. W istocie może to być spowodowane przez zużycie pasty termoprzewodzącej, uszkodzony wentylator, zalanie laptopa lub obciążone oprogramowanie.

W naszej ofercie znajduje się też opcja wysłania sprzętu kurierem, nie musisz więc nawet wychodzić z domu, aby skorzystać z naszych usług! Zacznij od wypełnienia naszego poręcznego formularza bezpłatnej wyceny!