Regularne czyszczenie komputera jest bardzo ważne. Na laptopach, podobnie jak na innych sprzętach elektronicznych, często zbiera się kurz, gdyż komputer nie jest urządzeniem w 100% szczelnym. Odstępy między klawiszami, porty, gniazdo zasilania - przez te wszystkie otwory do środka laptopa mogą przedostać się zanieczyszczenia. Skutkiem tego jest osiadanie kurzu na delikatnych podzespołach elektronicznych, powodujące, między innymi, problemy z ich działaniem.

Przegrzewanie się komputera jest czymś, czemu łatwo zaradzić właśnie za pomocą czyszczenia. W tym artykule przedstawiamy przydatne informacje o tym, po co i jak wyczyścić komputer. Niemniej jednak czyszczenie wnętrza laptopa może okazać się ryzykowne, dlatego, jeśli boisz się coś zepsuć, zapraszamy do naszego serwisu! 

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Dlaczego musimy czyścić komputer?

Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, ile zanieczyszczeń znajduje się wewnątrz komputera. Zwykle i tak myślimy, że wystarczy przelecieć po powierzchni mokrą ścierką. Tymczasem osadzający się kurz jest jedną z naczelnych przyczyn przegrzewania się laptopa, powodującym spadek wydajności i liczne problemy z działaniem komputera.

Przeważnie, kiedy pojawia się problem z przegrzewaniem sprzętu, użytkownik poprzestaje na kupnie podkładki chłodzącej pod laptop. Nie jest dobre rozwiązanie na dłuższą metę, bo choć użytkownik odczuwa różnicę w temperaturach, w rzeczywistości sam komputer wytwarza taką samą ilość ciepła, co zazwyczaj podczas pracy i odpalania gier. W rezultacie użytkownik może nieświadomie zniszczyć sobie sprzęt.

Tym, co przeważnie nawarstwia się wewnątrz naszego laptopa i powoduje spadek jego wydajności, jest zwykły kurz. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niebezpieczna dla laptopa jest również substancja smolista z papierosów, która osadza się wewnątrz urządzenia podczas palenia i przyczynia się do przegrzewania, a nawet przepalania podzespołów.

Wnętrze laptopa palacza - widać tutaj charakterystyczne brązowe ślady

Czyszczenie komputera poprawia więc jego wydajność, tak jak wymiana pasty termoprzewodzącej, usuwanie zbędnych plików, aplikacji i programów, które nadmiernie przeciążają pamięć ram komputera.

Dlatego też wnętrze laptopa powinno być regularnie odkurzane, szczególnie wtedy, gdy jest on często przenoszony lub pracuje w zapylonym miejscu. Samo wycieranie obudowy i matrycy ściereczką nie wystarczy. Warto od czasu do czasu zanieść swój komputer do profesjonalnego serwisu laptopów na czyszczenie.

Regularne czyszczenie komputera - co to znaczy? Jak często trzeba czyścić komputer?

Zaleca się, aby regularne czyszczenie laptopa przeprowadzać w pewnych okresach czasu, w zależności od warunków, w jakich korzystamy ze sprzętu.

W przypadku pracy w zapylonych i zakurzonych pomieszczeniach regularne czyszczenie przeprowadza się co pół roku.

W przypadku korzystania z komputera kilka godzin dziennie w domu lub biurze - od ośmiu do dziesięciu miesięcy.

Wreszcie komputer, z którego korzysta się niezbyt często, powinien być czyszczony raz na rok.

Kiedy zabrać się za czyszczenie komputera - czyli objawy zabrudzonego laptopa

Zaniedbywanie czyszczenia komputera przez długi czas może prowadzić do przegrzania sprzętu.

Jakie są najczęstsze objawy sugerujące, że laptop powinien trafić do serwisu na porządną konserwację i czyszczenie?

Głośna praca wentylatora

W przypadku komputerów, zarówno stacjonarnych jak i laptopów, oznaką zakurzenia jest przede wszystkim głośna praca wentylatorów lub wentylator pracujący bez przerwy, najczęściej już od uruchomienia komputera. Osadzające się na żebrach wentylatora i w okolicy radiatora drobinki kurzu, sprawiają, że urządzenie działa tym intensywniej, aby zapewnić chłodzenie systemu. Bez odkurzania będzie działał coraz głośniej i głośniej.

Zakurzony wentylator

Ciepła obudowa

Następnym objawem nadmiaru kurzu w komputerze jest nadmierne nagrzewanie się obudowy. Ciepło wytwarzane wewnątrz komputera jest oddawane na zewnątrz. Jeśli dotkniesz obudowy ręką i wyczujesz, że jest ciepła, dochodzi do przegrzewania się procesora i karty graficznej. Zwłaszcza kiedy obudowa nagrzewa się szybko tuż po uruchomieniu komputera, warto przeprowadzić jego czyszczenie.

Wydajność spada

Kiedy Twój laptop się przegrzewa, możesz zauważyć znaczny spadek wydajności sprzętu. Standardowe czynności zajmują więcej czasu, a system reaguje z opóźnieniem na wydawane polecenia. Zawieszanie się, resetowanie, a nawet wyłączanie się nagle też mogą świadczyć o kurzu utrudniającym pracę laptopa. Poprzez resetowanie się i samoistne wyłączenie system Windows chroni się przed przegrzaniem i przepaleniem komponentów. Bardziej nowoczesne modele komputerów wyposażone są w specjalny program do czyszczenia systemu i monitorowania temperatury komputera.

Niewydolność układu chłodzenia

Bez czyszczenia komputera siatka wentylacyjna zostanie zapchana kurzem, a przez to pojawi się problem z cyrkulacją powietrza wewnątrz laptopa. Wraz z zakurzonym wentylatorem przyczyni się to do niewydolności układu chłodzenia.

Czyszczenie laptopa - jak wygląda?

Najpierw powiemy sobie, jak można w kilku prostych krokach przeprowadzić podstawowe czyszczenie obudowy laptopa, korzystając z łatwo dostępnych środków i akcesoriów czyszczących. Następnie przejdziemy do nieco bardziej skomplikowanego wnętrza obudowy, którego nie warto przeprowadzać samemu bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi.

Czyszczenie powierzchni laptopa

Do wyczyszczenia zewnętrznych części laptopa najlepiej używać ściereczek z mikrofibry. Zaopatrz się również w niepylące szmatki do czyszczenia matryc.

Na początku odłącz laptopa od zasilania i odwróć go do góry nogami. Potrząśnij nim dokładnie, aby pozbyć się okruszków. Możesz użyć sprężonego powietrza i pędzelka - te narzędzia nadają się do usuwania drobinek na klawiaturze i touchpadzie. Wierzchnią stronę klawiszy i touchpada wyczyść wilgotną ścierką.

Następnie przechodzimy do czyszczenia matrycy, czyli ekranu laptopa. Do tego celu możesz użyć nasączone chusteczki do czyszczenia okularów albo specjalistyczny płyn do czyszczenia ekranów, którego jednak nie spryskujemy bezpośrednio na ekran. Ściekający płyn może przedostać się do wnętrza obudowy i uszkodzić sprzęt.

Płyn do czyszczenia ekranu sprawdzić się również w czyszczeniu komputera w ogóle, a konkretnie - w usunięciu brudu z całej obudowy zewnętrznej. Sprężone powietrze przyda się w usuwaniu kurzu z portów i wtyczek, w których gromadzi się kurz.

Jak oczyścić komputer wewnątrz?

Powyższe metody leżą jeszcze sferze możliwości zwykłego użytkownika, nie dysponującego specjalistyczną wiedzą. Kolejnym krokiem jest usunięcie kurzu wewnątrz komputera. Niestety, czyszczenie wewnętrzne komputera jest o wiele bardziej skomplikowane.

Lepiej nie zajmować się czyszczeniem komputera samemu bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Niechcący można doprowadzić do tego, że dojdzie do uszkodzenia jednego lub kilku komponentów - procesora, gniazda zasilana, płyty głównej... A już używanie odkurzacza może okazać się niebezpieczne dla naszych komputerów. Bardzo łatwo jest uszkodzić mechanizm podczas nieumiejętnego czyszczenia laptopa.

Dlatego czyszczeniem Twojego komputera wewnątrz obudowy powinien zająć się profesjonalny serwis. Zazwyczaj takie profesjonalne czyszczenie wygląda tak:

  1. Najpierw ma miejsce usunięcie obudowy wraz z klawiaturą.
  2. Technicy odkurzają wszystkie podzespoły i sprawdzają, czy wszystko jest poprawnie zamontowane. Potem następuje usuwanie nagromadzonych na płycie głównej zanieczyszczeń.
  3. Kolejnym korkiem jest demontaż wentylatorów. Podczas czyszczenia układu chłodzenia sprawdza się także czy łożyska działają poprawnie.
  4. Podczas czyszczenia wymieniana jest również pasta termoprzewodząca, która wspomaga układ chłodzący, zwiększając powierzchnię oddającą ciepło.
  5. Następuje również usuwanie zanieczyszczeń z klawiatury, mogące powodować blokowanie się klawiszy.
  6. Tak "wysprzątany" komputer jest składany i wraca do właściciela.

Podejmiemy się dla Ciebie czyszczenia komputera!

Czyszczenie laptopa to dla nas kaszka z mleczkiem! Posiadamy wiedzę, doświadczenie i narzędzia, które pomagają nam usunąć każdą ilość kurzu.

Możemy przeprowadzić czyszczenie dysku!

Ponadto możemy podjąć się czyszczenia dysku - w naszym serwisie dostępna jest usługa naprawy oprogramowania. Być może powodem, dla którego Twój komputer nie działa, jest brak wolnego miejsca na dysku twardym, mała pamięć ram, ustawienia przeglądarki albo pliki tymczasowe systemu Windows 10. Możemy też przeprowadzić defragmentację dysku albo czyszczenie rejestru Windows 10 ze śmieci systemowych.

W naszym serwisie wykonujemy skan komputera pod kątem sprawdzenia poprawności działania. Sprawdzimy pliki systemowe i wyeliminujemy wirusy. Czasami też to, co usprawnia działanie systemu, to odinstalowanie zbędnych plików, aplikacji i programów.

Masz pytania? Zadzwoń!

Jeśli masz pytania odnośnie naszych usług albo chcesz otrzymać od nas darmową poradę na temat dbania o higienę laptopa, skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Możesz nas również odwiedzić - serwis RatujLaptopa znajduje się na ulicy Górczewskiej 62/64 i jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-18:00.