Przegrzewający się komputer nie działa zbyt dobrze i jest powodem wielu frustracji użytkowników podczas pracy i rekreacji. Dlatego zawsze trzeba dbać o prawidłowe odprowadzanie ciepła w laptopa i o jego układ chłodzenia.

Co jednak kiedy dojdzie do uszkodzenia lub zużycia wentylatora? W jaki sposób można dokonać naprawy albo wymiany układu chłodzenia w laptopie? No cóż, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów, zanim odwiedzimy serwis laptopów.

Oddaj sprzęt do naprawy

Skorzystaj z usług naszego serwisu!

Jeżeli nie jesteś pewien czy Twojemu laptopowi wystarczy tylko gruntowne czyszczenie, czy może stosowna będzie wymiana wentylatora w laptopie, a boisz się uszkodzić cenny sprzęt, w naszym serwisie czeka na ciebie diagnoza i ewentualna naprawa bądź wymiana części. Naprawiamy laptopy już od wielu lat, toteż skorzystanie z naszego serwisu to gwarancja dobrej jakości, a cena jest przyzwoita, niezależnie czy interesuje cię montaż, naprawa czy tylko wymiana wentylatora.

Nasz serwis znajduje się w dogodnej dla Warszawiaków lokalizacji - na ulicy Górczewskiej 62/64. Możesz umówić się z nami na miejscu, przez maila biuro@ratujlaptopa.pl lub przez telefon 22 666 61 60. Możesz skorzystać również z wygodnego formularza, a kurier odbierze od Ciebie sprzęt i dostarczy go po zakończonej naprawie!

 

Etapy naprawy laptopa

ikona
1. Przekazanie laptopa do serwisu
Uzupełnij dane w formularzu Zleć naprawę i opisz dokładnie objawy usterki oraz okoliczności jej powstania. Wybierz sposób dostarczenia laptopa do serwisu (osobiście lub odbiór przez kuriera).
ikona
2. Diagnoza sprzętu i wycena naprawy
Po otrzymaniu przesyłki przystępujemy do diagnozy usterki, a następnie określamy koszt naprawy. Przed rozpoczęciem pracy kontaktujemy się z Tobą i przedstawiamy koszty. W momencie akceptacji wyceny przystępujemy do naprawy urządzenia.
ikona
3. Usunięcie usterek i testy laptopa
Nasi specjaliści naprawiają urządzenie przy pomocy zaawansowanego sprzętu - usuwają usterki przywracając do działania lub wymieniając uszkodzone elementy. Następnie sprawny laptop jest dokładnie testowany i przekazywany klientowi.

Bezpłatna wycena online


Jak działają wentylator i układ chłodzenia?

uklad chlodzenia w laptopie

Układ chłodzenia w Twoim komputerze działa na zasadzie odprowadzania ciepła z rdzenia układu do radiatora - chłodnicy o drobno rozstawionych blaszkach, odbierających ciepło z laptopa.

Kiedy radiator nie jest w stanie odebrać już więcej ciepła, czas na wentylator. Znajduje się on u dołu laptopa, a jego źródłem zasilania jest silniczek elektryczny wewnątrz jego obudowy. Wentylator zasysa chłodne powietrze z zewnątrz i wdmuchuje je w radiator.

Wentylatory w laptopach wyposażone są też w łożyska ślizgowe. W prawidłowo działającym wentylatorze temperatura podzespołów jest regulowana w zależności od potrzeb.

 

Dlaczego warto postawić na RatujLaptopa?

ikona

Jasne zasady

Naprawę rozpoczynamy wyłącznie w momencie zaakceptowania wyceny przez klienta.

ikona

Duże doświadczenie

Nasz serwis działa od ponad 15 lat - w tym czasie zebraliśmy ogromne doświadczenie, które pozwala nam precyzyjnie namierzać i usuwać usterki.

ikona

Ekspresowe naprawy

Posiadamy wiele części dostępnych od ręki, dzięki czemu naprawa trwa bardzo krótko. W innych przypadkach ekspresowo sprowadzamy niezbędne części.

ikona

Gwarancja

Na każdą naprawę w naszym serwisie udzielamy nawet do 24 miesięcy gwarancji!

ikona

Bezpieczeństwo

Twoje prywatne dane traktujemy bardzo poważnie, dlatego ich bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem.

ikona

Pozytywne opinie

Z naszych usług skorzystały tysiące zadowolonych klientów, co potwierdzają liczne pozytywne opinie w Google.

Jak sprawdzić, czy wentylator dobrze działa?

Kiedy laptop jest za głośno

Najczęstszą oznaką problemów z odprowadzaniem temperatury w Twoim laptopie jest głośna praca wentylatora - przy wzmożonej pracy układ chłodzenia będzie obracał się o wiele częściej i o wiele szybciej, wydając charakterystyczny hałas.

Głośna praca wentylatora nie oznacza jednak, że sprzęt jest uszkodzony i trzeba od razu dokonać wymiany wentylatora. Dopiero warkot i rzężenie stanowią objawy uszkodzenia sprzętu i oznaczają, że łożysko w wentylatorze uległo uszkodzeniu i trzeba dokonać jego naprawy.

Kiedy praca jest utrudniona

Dodatkowo wentylatory w laptopie służą do chłodzenia sprzętu podczas intensywnego działania takich elementów jak: karta graficzna, procesor i mostków na płycie głównej. Kiedy mamy nadmiernie przegrzewający się, a nawet uszkodzony wentylator, komputer działa wolniej, zawiesza się lub resetuje.

Zanim dojdzie do wymiany wentylatora

Zanim zdecydujesz się na wymianę wentylatora w laptopie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą być potencjalną przyczyną problemów

Diagnoza: brudny wentylator

zabrudzony wentylator

Przyczyną wzmożonej pracy wentylatora przy obrotach może być kurz. Wtedy wentylatorowi po prostu przyda się gruntowne czyszczenie układu chłodzenia.

Podczas pracy do wnętrza komputera i do wentylatora dostają się drobinki kurzu, które utrudniają działanie radiatora, a przy nieodpowiednim przepływie powietrza będzie to oznaczać wolniejszą pracę komputera, zacinanie się go, a nawet nagłe resetowanie. Jeżeli zbyt długo pozostawimy wentylator bez czyszczenia, może dojść do uszkodzenia silników układu chłodzenia. Warto zaopatrzyć się zawczasu w program HWmonitor, który umożliwia wgląd w pracę komputera i osiągane przezeń temperatury.

Diagnoza: jest za ciepło

Na wentylator w laptopie działa też ujemnie wysoka temperatura w lecie. W trakcie upału podzespoły są poddawane jeszcze większemu przeciążeniu.

Diagnoza: przepracowanie

Ponadto jest jeszcze kwestia tego, że laptop może mieć już swoje lata. Wymagania karty graficznej, czy nowy procesor mogą przeciążyć sprzęt.

Przyczyny awarii wentylatora

Podczas sprawdzania laptopa, zwróć uwagę na następujące objawy:

  • układ chłodzenia pracuje za głośno
  • brak szumu wentylatora
  • laptop wyłączający się automatycznie, wolniej pracujący lub zacinający się
  • mają miejsce błędy sterownika ekranu
  • komputer informuje nas o problemach z wentylatorem

Jeżeli zaobserwujesz je w swoim laptopie, oznacza to, że doszło do uszkodzenia wentylatora lub jego części i warto go wymienić.

Uwaga:

Przed wymianą wentylatora, warto dowiedzieć się, czy wymianę uszkodzonego wentylatora nie obejmuje gwarancja producenta. Wtedy możesz liczyć na to, że wymiana wentylatora przebiegnie sprawnie, a i cena będzie obniżona. Warto poinformować również serwis o tym, jakiej marki jest laptop, aby można było odpowiednio dobrać model wentylatora.

Wymiana wentylatora w laptopie - jak przebiega?

Aby wymienić wentylator w laptopie:

  1. Odłączamy zasilanie komputera.
  2. Rozkręcamy laptopa i odpinamy taśmy sygnałowe, aby następnie przejść do wyciągnięcia płyty głównej.
  3. Demontujemy układ chłodzenia.
  4. Czyścimy wnętrze obudowy.
  5. Wymieniamy wentylator.
  6. Przechodzimy do czyszczenia układu chłodzenia.
  7. Przeprowadzamy montaż układu chłodzenia, a następnie montaż płyty głównej w obudowie.
  8. Podłączamy taśmy sygnałowe.
  9. Sprawdzamy, czy doszło do właściwego podłączenia podzespołów i czy wewnątrz obudowy wszystko jest tak, jak należy.
  10. Montujemy obudowę z powrotem.