Wymiana gniazda zasilania w laptopie

naprawa gniazda zasilania, uszkodzone gniazdo ładowania, laptop nie ładuje

Gniazdo zasilania w laptopie może, w wyniku nieuwagi użytkownika, zostać uszkodzone. W większości przypadków naprawa gniazda polega na wymianie. Nasz serwis komputerowy cieszy się dobrą opinią wśród klientów. Posiadamy doświadczenie w zakresie naprawy laptopów i wymiany ich poszczególnych części, również włączając w to oprogramowanie i systemy konkretnego modelu komputera. Szybko i sprawnie ocenimy uszkodzenie gniazda, a jak zostawisz u nas swój laptop, będziemy w stanie przeprowadzić naprawę lub wymianę uszkodzonego gniazda. Nasz serwis dysponuje również nowoczesnymi lutownicami. Skontaktuj się z nami pod numerem 22 666 61 60 lub skorzystaj z wygodnego formularza zgłoszeniowego, a kurier odbierze od Ciebie sprzęt i dostarczy go z powrotem po naprawie!

Bezpłatna wycena online

Oddaj sprzęt do naprawy

W naszym serwisie możesz skorzystać z usługi wymiany gniazda na nowe.

Jak działa gniazdo zasilania w laptopie?

Gniazdo zasilania dostarcza prąd stały na płytę główną. Podpinamy do niego wtyczkę od zasilacza, dzięki czemu laptop nie musi polegać tylko na pobieraniu energii z baterii podczas pracy. Większość gniazd posiada jeden pin od zasilania.

W zależności od sposobu załączenia z płytą główną wyróżnia się dwa rodzaje gniazd zasilania w laptopach:

 • gniazdo wlutowane bezpośrednio w płytę główną (przeto do jego wymiany potrzebna będzie lutownica)
 • gniazdo zasilania, do którego dolutowane są kable i wtyczka (wtedy gniazdo zamocowane jest w obudowie laptopa, a wtyczka podłączona do złącza w płycie głównej; zdecydowanie prostszy do naprawy typ gniazda, gdyż nie wymagający lutownicy)

Rodzaje wtyków

Przed wymianą gniazda zasilania w laptopie warto zwrócić uwagę na rodzaj wtyku kabli do zasilacza, gdyż ten będzie się różnił z jednego modelu laptopa na inny. Przy użyciu suwmiarki możesz określić wymiary końcówki, a zwłaszcza - średnicę zewnętrzną i wewnętrzną wtyczki. Zazwyczaj wymiary podawane są w milimetrach.

Poszczególne laptopy mają określone, kompatybilne ze swoimi modelami wtyczki, dlatego warto zawczasu sprawdzić w internecie, który wtyk lub zasilacz pasuje do których modeli laptopów.

Przykładowe wtyki:

Wtyczka prostokątna Lenovo Yoga

Gniazdo zasilania ma długość 24,0 cm (gdzie długość kabla wynosi 22,0 cm) i posiada pięć pinów. Wtyczka ma prostokątny kształt, jest wysoka na 6 mm, szeroka na 15,5 mm i długa na 11,5 mm. Gniazdo kompatybilne jest z większością modeli laptopa Lenovo.

Gniazdo zasilania z kablem Dell Inspiron 17

Stosowane w laptopach firmy Dell (zwłaszcza takich modeli Inspiron 17 jak: 5770, i5770, 5775, i5775, czy P35E) gniazdo to ma długość 115 mm (wraz ze złączami) i 6 pinów w złączu płyty głównej. Pasuje do wtyków o średnicach 4,5x3 mm (wraz z pinem).

Przyczyny uszkodzenia gniazda zasilania

Można wyróżnić kilka przyczyn uszkodzeń gniazd:

 • uszkodzenie mechaniczne
 • zwarcie na płyty głównej
 • uszkodzenie kabla zasilającego

Do każdego z tych uszkodzeń może dojść na różne sposoby, a najczęściej do uszkodzenia gniazda dochodzi za sprawą wyłamania gniazda przez użytkownika poprzez nadmierne zginanie kabla - wtedy mamy nie tylko uszkodzone gniazdo, ale też uszkodzenie mechaniczne wtyczki i kabla. W przypadku niektórych laptopów może dojść do wyłamania zabezpieczenia pinów, to zaś może doprowadzić do zwarcia, a w konsekwencji - uszkodzenia płyty głównej.

Objawy uszkodzenia gniazda zasilacza w laptopie:

 • brak reakcji komputera na naciskanie włącznika
 • bateria się nie ładuje
 • gniazdo zasilania nadmiernie się nagrzewa
 • przy poruszaniu kablem zasilającym laptop się wyłącza
 • gniazdo zasilania się rusza

Wymiana gniazda zasilania na plycie głównej

Wymiana gniazda zasilania w laptopie - przebieg:

 1. Zaczynamy od odłączenia baterii od zasilania.
 2. Rozkręcamy laptopa, aby pozbyć się obudowy.
 3. Odłączamy wtyczki i taśmy, aby później zająć się płytą główną.
 4. Usuwamy płytę główną.
 5. Przechodzimy do wylutowania uszkodzonego gniazda zasilania.
 6. Czyścimy pola lutownicze i laminaty i sprawdzamy je.
 7. Wreszcie bierzemy się do lutowania nowego gniazda zasilania.
 8. Oczyszczamy wnętrze laptopa.
 9. Osadzamy płytę główną wewnątrz obudowy.
 10. Podpinamy taśmy i wtyczkę do płyty głównej.
 11. Sprawdzamy stan obudowy i zawiasów, oraz to, czy dobrze podpięliśmy podzespoły.
 12. Na koniec przechodzimy do montażu obudowy.

Jak testujemy czy nowe gniazdo dobrze działa?

Kiedy już wymiana gniazda jest za nami, warto przeprowadzić kilka testów, aby zobaczyć, czy naprawa się powiodła. Rzeczy, które należy sprawdzić, to:

 • czy gniazdo jest dobrze osadzone
 • czy bateria się ładuje
 • czy podczas ruszania kablem połączenie nie jest przerywane
 • czy gniazdo się nadmiernie nie nagrzewa
 • czy wtyczka nie wypada z gniazda

Wymiana gniazda zasilania w naszym serwisie!

Dzięki poręcznemu kalkulatorowi wyceny na naszej stronie internetowej dowiesz się, ile kosztuje wymiana gniazda w Twoim komputerze. Koszt wymiany zależny jest od modelu laptopa.

Możemy też wymienić lub naprawić inne części Twojego laptopa. Cena napraw w naszym serwisie nie obejmuje diagnostyki ani porad - te nie wchodzą w koszt wyceny!

Możesz od razu przyjechać do naszego serwisu stacjonarnego na Górczewskiej 62/64, albo mówić się przez telefon 22 666 61 60 lub e-mail: biuro@ratujlaptopa.pl. Jesteśmy otwarci od poniedziałku do soboty.