Aktualizacje są systematycznie wypuszczane przez producentów oprogramowania, a ich celem jest zazwyczaj poprawa stabilności systemu, naprawa odkrytych luk (pozwalających na ataki hackerskie) lub wprowadzanie nowych funkcjonalności. Użytkownik ma możliwość wyboru ręcznego lub automatycznego sposobu instalowania update’ów. W nowszych systemach operacyjnych (takich jak np. Windows 7, 8 i 8.1) aktualizacje bardzo często pobierają się w tle i automatycznie instalują po wciśnięciu przycisku zamykania systemu. Po zakończeniu instalacji, komputer sam się wyłącza, a następnie, po ponownym uruchomieniu, kończy aktualizowanie plików.

Problemy z aktualizacjami Windows

Do najczęściej spotykanych problemów związanych z update’m systemu należy niewłaściwe zainstalowanie „łatek” (wynikające np. z błędów programu lub konfiguracji komputera) lub przerwanie aktualizacji w trakcie instalacji. Ta druga sytuacja często wynika z niecierpliwości użytkowników - nie zawsze czekają oni do końca procesu (który może trwać nawet kilka godzin, gdy instalowane jest kilkadziesiąt „łatek” na raz) i przerywają go (np. przez odłączenie komputera od źródła zasilania lub zamknięcie klapy laptopa). Powoduje to błędy, nie pozwalające na ponowne uruchomienie systemu.

Niekiedy problemem jest także konfiguracja sprzętu – zainstalowana aktualizacja nie współpracuje z działającymi na komputerze programami generując błędy lub uniemożliwiając korzystanie z niektórych aplikacji. Problem błędów przy aktualizacji nie jest przypisany jedynie Windowsowi, ale dotyczy również innych programów.

aktualizacja windows, laptop nie włącza się po aktualizacji

Aktualizacje - jak zainstalować?

Praca na zaktualizowanym oprogramowaniu zapewnia lepsze zabezpieczenie komputera przed atakami z zewnątrz i pozwala na korzystanie z dodatkowych funkcji. Nie warto rezygnować z ochrony jaką daje aktualny system i oprogramowanie. Przy problemach z updatem warto więc zwrócić się do profesjonalnego serwisu komputerowego, który poprawnie zainstaluje brakujące lub uszkodzone aktualizacje, przywracając tym samym pełną funkcjonalność i stabilność systemu.