Ile kosztuje naprawa laptopa?

Nie ma urządzenia elektronicznego, które byłoby całkowicie odpornie na awarie i uszkodzenia, a laptopy nie są wyjątkiem. Bez względu na to, jak dbamy o nasze komputery, mogą one ulec usterkom lub potrzebować naprawy z powodu zużycia części lub innych problemów technicznych. Gdy dojdzie do uszkodzenia laptopa, każdy użytkownik zadaje sobie to samo pytanie: ile będzie kosztowała naprawa laptopa? Choć w sieci znajdziemy wiele konkretnych odpowiedzi na to pytanie, to jedyną prawidłową jest “to zależy od wielu różnych czynników”. W tym artykule postaramy się szczerze odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie w naszym serwisie laptopów RatujLaptopa. Zapraszamy do lektury!

Chcesz poznać koszt naprawy uszkodzonego laptopa?

Bezpłatna wycena online

Cennik naprawy laptopów

Koszty naprawy laptopów w serwisie komputerowym zależą od wielu czynników:

Rodzaj usterki

Niektóre, prostsze awarie laptopa można naprawić dosłownie w kilka chwil. Wystarczy wymiana wadliwego podzespołu, do którego jest łatwy dostęp (np. wymiana klawiatury, modułu pamięci) i instalacja oprogramowania użytkowego, by komputer znów działał poprawnie.

uszkodzony laptop acer aspire - koszt naprawy

Znacznie kosztowniejsze będą naprawy, które wymagają demontażu całego komputera. Także czyszczenie wnętrza laptopa wymusza demontaż wielu części, by dotrzeć do podzespołów i usunąć z nich kurz. Wymiana pasty termoprzewodzącej, czyszczenie wentylatorów, układu chłodzenia - to czasochłonne usługi serwisowe. Równie problematyczna (i kosztowna) jest np. wymiana lub naprawa płyty głównej czy wymiana obudowy oraz zawiasów ekranu LCD w laptopie.

Zakres usługi

To, ile finalnie kosztuje naprawa laptopa, zależy od zakresu usług. Do każdego zlecenia można zamówić usługę dodatkową, taką jak np. konserwacja laptopa, aktualizacja firmware, sterowników i oprogramowania, instalację aplikacji, czy też przywrócenie sprawności układu chłodzenia poprzez jego staranne wyczyszczenie. Im szerszy zakres czynności serwisowych, tym wyższa cena naprawy. W niektórych serwisach pobierana jest opłata dodatkowa za samo zdiagnozowanie rodzaju i zakresu uszkodzenia. Nie powinno to dziwić, gdyż czasami samo zdiagnozowanie usterki wymaga wykonania wielu czynności i przez to jest czasochłonne. Do kosztów wliczana jest diagnostyka sprzętu, usługa naprawy (np. wymiana matrycy, karty Wi-Fi, płyty głównej), koszt nowej części (lub regeneracji starej), a także czyszczenie układu chłodzenia i ewentualna instalacja sterowników.

Części

Znaczącym kosztem każdej naprawy laptopa stanowią części zamienne. Również i tutaj różnice w cenniku mogą być duże. Zależy to w głównej mierze od tego czy korzysta się z części klienta, zamienników czy oryginalnych komponentów. Z tych powodów koszt części (tej samej) może się różnić nawet o kilkaset złotych! Zamienniki zazwyczaj są tańsze niż oryginalne części zamienne. Doświadczeni serwisanci wiedzą, które z nich są porównywalne do oryginałów, a które wykonane zostały z niskiej jakości materiałów.

dwa leżące laptopy

Model laptopa

Koszt naprawy zależy od marki i modelu laptopa. Nie jest tajemnicą, że części do Apple są znacznie droższe niż do np. notebooków Samsung. Nie każdy serwis laptopów naprawia sprzęt z jabłuszkiem, stąd też naprawa komputera Apple (usługa) także bywa droższa. Na szczęście nasz serwis zajmuje się profesjonalną naprawą laptopów wszystkich marek, dlatego oferujemy także serwis Macbooków.

Dojazd

Serwis laptopów czasami dolicza do ceny napraw koszt dojazdu i odebrania laptopa od klienta. Dodanie tych kosztów może podnieść cenę usługi. Część serwisów organizuje transport za pomocą firm kurierskich, co jest wygodnym i tanim rozwiązaniem. W takiej sytuacji ważne jest dobre zabezpieczenie przesyłki przed uszkodzeniem oraz wilgocią. RatujLaptopa oferuje darmowy odbiór laptopa przez kuriera na terenie całej Warszawy. Wystarczy, że wypełnisz formularz, a niedługo potem pod Twoimi drzwiami pojawi się kurier, który odbierze od Ciebie za darmo uszkodzonego laptopa i przekaże go do rąk naszych serwisantów!

Oddaj urządzenie do naprawy

Ceny brutto czy netto?

Zdarza się, że cennik napraw zawiera ceny netto, czego klient nie zauważa. W efekcie skorzystanie z pomocy fachowców może słono kosztować. Warto upewnić się, czy podane koszty są cenami brutto, czy konieczne jest dodanie do nich VAT.

Cennik naprawy może ulec zmianie, gdy okaże się (w trakcie naprawy w serwisie), że zakres usług będzie szerszy. Tak dzieje się w sytuacji ukrytych awarii lub zmian w konfiguracji laptopa. Przykładowo, może się okazać, że wymiana płyty głównej wymusza zakup pamięci RAM (ze względu na brak kompatybilności nowej płyty ze starymi pamięciami, które były zainstalowane w laptopie) lub powoduje problemy z oprogramowaniem. Konieczna jest więc wymiana całej pamięci RAM, a także instalacja systemu oraz oprogramowania, co będzie się wiązało z dodatkową dopłatą.

Najpopularniejsze naprawy laptopów i szacunkowy cennik naprawy

Naprawa laptopów po zalaniu. Zalany laptop oznacza wiele uszkodzeń i wysokie koszty naprawy. W wyniku zawilgocenia elektroniki najczęściej konieczna jest wymiana płyty głównej, czasami także procesora oraz wymiana i konserwacja innych komponentów na płycie głównej. Naprawa płyty głównej rzadko jest możliwa ze względu na szybko postępującą korozję ścieżek i złącz. Można w takiej sytuacji przyjąć, że potrzebna będzie nowa. Decydując się na taką naprawę trzeba się liczyć z dużym wydatkiem - nawet kilku tysięcy złotych. I niestety - standardowa gwarancja w zdecydowanej większości przypadków nie obejmuje takich zdarzeń. Naprawa zalanego laptopa to najtrudniejsza do wycenienia usługa - bez kompletnej diagnostyki i dokładnych oględzin nie da się ocenić, które podzespoły zostały kompletnie uszkodzone po kontakcie z cieczą. Każda próba wskazania konkretnej ceny naprawy zalanego laptopa w sztywnym cenniku jest sporym przekłamaniem. W tej sytuacji na początku określić można ewentualny koszt diagnozy.

koszt naprawy zalanego laptopa

Naprawa uszkodzenia obudowy lub zawiasów. Koszt naprawy zależy od stopnia uszkodzenia zawiasów i obudowy. Konieczna może okazać się nawet wymiana ekranu i klawiatury, które pękają razem z obudową. W pierwszej kolejności wykonuje się klejenie, jednak często konieczny jest montaż nowej obudowy. Jej wymiana znacząco podnosi koszty naprawy komputera (+ kilkaset zł). Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia (czy oprócz zawiasu uszkodzony został np. palmrest/ramka matrycy) oraz modelu laptopa (każdy model to inny koszt i dostępność części). Koszt usługi zazwyczaj zaczyna się od kwoty 200 zł. Do tego należy doliczyć koszt części.

uszkodzony zawias i obudowa laptopa

Wymiana baterii. Awaria baterii (akumulatora) zazwyczaj jest spowodowana jej starzeniem i degradacją chemiczną ogniw lub przegrzaniem. Cennik naprawy zależy od ceny samej baterii oraz kosztów demontażu i montażu. Część laptopów ma baterie zabudowane w środku urządzenia. W takim przypadku koszt naprawy będzie wyższy, gdyż laptop należy rozmontować, aby dostać się do baterii.

Usterki układów. Awarii często ulega układ zasilania - najczęściej w przypadku przepięcia, niewłaściwego użytkowania laptopa lub po zalaniu, albo z przyczyn losowych. Na usterki narażone są też elementy układu chłodzenia, gdy użytkownik nie zadba o regularne czyszczenie. Również układ graficzny nie zawsze jest w dobrym stanie - wymiana karty graficznej z powodu jej uszkodzenia to częsta usługa realizowana w naszym serwisie.

Awarie układów są zazwyczaj kosztowne, bo uszkodzenie nie dotyczy tylko jednego elementu, ale pociąga za sobą usterki innych części.

uszkodzona płyta główna laptopa

Aktualizacja oprogramowania - obejmuje najczęściej aktualizację sterowników, systemu operacyjnego oraz usunięcie zbędnego oprogramowania. Serwis laptopów może również zająć się pierwszym uruchomieniem systemu Windows na nowym laptopie (w cenie najczęściej jest wliczona także instalacja oprogramowania użytkowego klienta oraz konfiguracja i optymalizacja systemu operacyjnego).

Naprawa systemu Windows jest często wykonywana wtedy, gdy konieczne było usuwanie wirusów lub gdy pojawiają się problemy z tzw. układem BIOS. Duże znaczenie w ustaleniu ceny ma zakres usług - stawka zaczyna się od kilkudziesięciu zł przy najprostszych pracach związanych z oprogramowaniem laptopa.

Odzyskanie utraconych danych. Dane z dysku twardego mogą zostać utracone w przypadku jego awarii, wskutek omyłkowego skasowania, zalania lub uszkodzenia mechanicznego dysku. Nie zawsze udaje się odzyskać wszystkie pliki - czasami można uratować tylko część z nich. Ocalałe dane zachowuje się na dyskach zewnętrznych lub (rzadziej) z wykorzystaniem pamięci typu pendrive lub nośników DVD. Koszty takich usług zaczynają się od kilkuset zł. Każdorazowo podlega to indywidualnej wycenie.

Serwis może zaoferować również odzyskanie danych z innych nośników - np. zapisanych na pamięciach typu pendrive lub płytach CD/DVD.

koszt naprawy podzespołów w laptopie

Naprawa laptopów - jak wybrać najlepszy cennik naprawy?

Trudno jednoznacznie określić ile będzie kosztować naprawa laptopa, gdyż cennik naprawy w każdym przypadku jest ustalany indywidualnie. Powyższe ceny są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od serwisu. Dobry serwis - po wstępnej diagnozie awarii - powinien przygotować wycenę, którą przesyła klientowi do zaakceptowania, zanim rozpocznie naprawę. Zazwyczaj wycenę przesyła się e-mailem. Wszelkie zmiany w kalkulacji (np. wymiana części na inną) powinny być zawsze skonsultowane z klientem, gdyż on jako zleceniodawca decyduje.

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje naprawa laptopa? Nasz serwis laptopów przygotuje dla ciebie wycenę sprzętu - wypełnij formularz. Zapraszamy do korzystania z naszych usług!