Nagle nie włączający się komputer może być przyczyną frustracji, zwłaszcza kiedy jest nam potrzebny do pracy albo potrzebujemy dostępu do znajdujących się na nich danych. Jeśli Twój laptop nie włącza się, niekoniecznie oznacza to, że doszło do poważnej awarii. Przyczyn problemów może być kilka.

Twój laptop nie działa? W tym artykule dowiesz się jakie są najczęściej występujące przyczyny, przez które laptop nie może się uruchomić. Sprawdź, co zrobić gdy laptop nie chce się włączyć i kiedy należy wybrać się do serwisu.

Jeżeli żadne z przytoczonych tu domowych sposobów nie zadziała, skontaktuj się nami! Nasz serwis oferuje fachową pomoc i bezpłatną wycenę naprawy. Jeszcze dziś skorzystaj z naszego formularza! Możesz oddać swój sprzęt do naprawy bez wychodzenia z domu - kurier odbierze od Ciebie laptopa i dostarczy go do Twoich rąk po zakończonej naprawie!

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Przyczyny, dla których najczęściej laptop nie chce się włączyć

Przedstawiamy kilka banalnych powodów, dla których laptop może się nie uruchomić. Wielu z nich można w łatwy sposób zaradzić, inne wymagają bardziej fachowej wiedzy i umiejętności.

Doszło do rozładowania baterii w laptopie

Być może komputer nie chce się włączyć, bo zabrało mu zasilania? Może zbyt długo pozostawał nie podłączony do prądu i bateria się rozładowała?

Najczęściej problem tkwi w baterii albo zasilaczu komputera. Jest to jeden z najbardziej przyziemnych powodów, dla których laptop nie chce się włączyć. W przypadku, kiedy laptop się nie włącza, oględziny trzeba zacząć od zadania sobie pytania, czy bateria mogła się rozładować, bo nie miała dostępu do zasilacza.

Możesz to sprawdzić, podpinając zasilacz do prądu. Należy też sprawdzić czy komputer uruchamia się na innej baterii lub zasilaczu.

Być może bateria uległa uszkodzeniu. W takim wypadku bezpieczniej jest wymienić baterię.

Problem z zasilaniem w ogóle (zasilacz, gniazdo, kabel zasilania) laptopa

Warto też przyjrzeć się temu, czy zasilacz, kabel i gniazdo elektryczne nie są uszkodzone; czy kabel nie jest przetarty, a wtyczka nie rusza się. Być może problem leży też w nieoryginalnym zasilaczu, którego gniazdo z czasem może ulec spaleniu na skutek wysokich temperatur.

Przepalony kabel zasilania

Jeżeli wymiana lub naładowanie baterii nic nie dały, problem może tkwić gdzie indziej.

Awaria ekranu czy karty graficznej?

Włączasz laptop, ale widzisz tylko czarny ekran laptopa? Może udało Ci się uruchomić komputer, ale niestety coś jest nie tak z obrazem.

Niekiedy to nie kwestia uszkodzeń laptopa, co po prostu niedziałającego monitora lub karty graficznej. Warto zwrócić uwagę na taką ewentualność, bo w takim przypadku być może konieczna będzie wymiana matrycy lub karty.

Swoje dalsze oględziny zacznij od naciśnięcia przycisku Power (najlepiej w ciemnym pomieszczeniu, aby sprawdzić czy ekran rzeczywiście nie działa, czy może jest za ciemny) i sprawdzenia, jak sprzęt reaguje na włączenie - czy pomimo czarnego ekranu świecą się diody oraz czy słychać, jak działa wentylator i uruchamiany dysk twardy. Jeśli dzieje się przynajmniej jedna z tych rzeczy, przyczyną może być monitor.

Zobacz też czy ekran jest włączony. Być może przez przypadek go wyłączyłeś.

Awaria ekranu

Awaria matrycy Lenovo Yoga

Jeśli próbujesz włączyć laptop i słyszysz pracę podzespołów (silnika i wentylatorów), ekran jest włączony, a obraz nie działa, może to być spowodowane przez uszkodzony monitor albo kartę graficzną. Do gniazda VGA lub HDMI trzeba podłączyć zewnętrzny monitor. Jeśli na monitorze pojawi się obraz, karta graficzna jest sprawna. Być może doszło do uszkodzenia styków w obudowie laptopa.

Jeśli nie zauważasz mechanicznych śladów uszkodzenia ekranu, to przyczyną może być uszkodzona taśma matrycy, co wymaga naprawy laptopa w serwisie. Jeśli pod światło widoczne jest mechaniczne uszkodzenie, to w tym przypadku jedynym rozwiązaniem będzie wymiana matrycy w laptopie

Awaria karty graficznej

Naprawa uszkodzonej karty graficznej

Jeśli również na zewnętrznym monitorze widać czarny ekran, oznacza to, że doszło do awarii karty graficznej. W takiej sytuacji wskazana jest wymiana karty graficznej. Wymaga to wymontowania dysku twardego, modułu Wi-Fi, matrycy, układu chłodzenia GPU oraz klawiatury. Najlepiej, aby zajął się tym serwis.

Uszkodzenia płyty głównej

Być może komputer nie chce się włączyć, bo doszło na nim do uszkodzenia płyty głównej - w szczególności układu przetwornicy lub mostka. Przyczyną uszkodzenia płyty głównej może być też przeciążenie na skutek osadzającego się kurzu, obciążenia programami graficznymi, przepięcia w sieci elektrycznej lub zwarcia w gnieździe zasilacza.

Tak czy inaczej, w takich przypadkach należy dokonać naprawy lub wymiany płyty głównej, najlepiej w serwisie komputerowym. 

Uszkodzony włącznik

Uszkodzony włącznik

Wielu użytkowników ma problem z włącznikiem Power. Może się okazać, że przycisk został uszkodzony i dlatego nie ma możliwości włączenia laptopa. Trzeba go naprawić bądź wymienić, ale lepiej nie brać się za to samodzielnie, tylko zabrać urządzenie do serwisu laptopów. 

W nowszych modelach laptopów masz jednak możliwość spróbować skorzystać z przycisku z boku, u góry wyświetlacza. Kiedy już wciśniesz przycisk, powinno pojawić się niebieskie okienko, na którym możesz zainicjować załadowanie systemu operacyjnego ponownie.

Zalanie laptopa

Być może Twój komputer się nie uruchamia, bo doszło do usterki na skutek zalania - płyn przedostał się do matrycy, zasilania lub płyty głównej, doprowadzając do korozji i zwarcia w systemie urządzenia.

Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeśli nie odłączy się zasilania tuż po zalaniu, można doprowadzić do zwarcia w laptopie, a także do opisanych wyżej uszkodzeń karty graficznej czy płyty głównej. W efekcie jakiś czas po zalaniu urządzenie nie będzie chciał się włączyć.

Dlatego nie włączaj urządzenia po zalaniu, tylko odłącz go od zasilania i spróbuj wysuszyć (w tym miejscu tłumaczymy jak najlepiej zająć się zalanym laptopem, nie narażając go na kolejne uszkodzenia). Jeśli jednak jest już za późno i laptop nie reaguje na to, kiedy go włączasz, skontaktuj się z serwisem, zajmującym się naprawą laptopów po zalaniu.

Możemy sprawdzić dla Ciebie, dlaczego Twój laptop nie chce się włączyć!

Jak widać powodów, dla których laptop nie chce się włączyć może być wiele, a niektóre z nich wymagają zabrania komputera do serwisu - od sprawdzenia, co jest nie tak, po niezbędne naprawy.

Obojętnie czy problemem jest zbierający się wewnątrz laptopa kurz, zalanie, czarny ekran, czy też może awaria karty graficznej lub płyty głównej - w naszym serwisie znajdziemy przyczynę, poradzimy Ci, co zrobić dalej i rozwiążemy Twój problem!

Dodatkowo przeprowadzimy dla Ciebie czyszczenie laptopa.

Sprawdź nasze usługi!

Nasz serwis może przeprowadzić dla Ciebie diagnostykę laptopa, a także wymianę lub naprawę uszkodzonych części oraz naprawę oprogramowania.

Ponieważ koszty naprawy związane są niekiedy z indywidualnymi potrzebami klienta i dostępnością części na rynku, oferujemy również bezpłatną wycenę. Możesz ją otrzymać, nawet nie ruszając się z domu - wystarczy, że wypełnisz zamieszczony na naszej stronie internetowej formularz!

Możesz również wysłać do nas sprzęt kurierem, a my odeślemy Ci go z powrotem po naprawie!

Skontaktuj się z nami już dziś!