Nie włączający się komputer może być przyczyną frustracji, zwłaszcza kiedy jest nam potrzebny do pracy albo potrzebujemy dostępu do znajdujących się na nim danych. Jeśli Twój laptop nie włącza się lub zauważyłeś, że podczas uruchamiania komputera dzieje się coś dziwnego, niekoniecznie oznacza to, że doszło do poważnej awarii. Przyczyn problemów może być co najmniej kilka.

Twój laptop nie działa? W tym artykule dowiesz się, jakie są najczęściej występujące przyczyny, przez które laptop wciąż nie może się uruchomić. Sprawdź, co zrobić gdy laptop nie chce się włączyć i kiedy należy wybrać się do serwisu.

Twój laptop się nie uruchamia? Kliknij i uzyskaj darmową wycenę naprawy!

Bezpłatna wycena online

Lepiej sprawdzić kilka powszechnych przyczyn, jakie przytrafiają się większości laptopów. Być może jest to tylko rozładowana bateria, albo jest to uszkodzenie w gnieździe zasilania komputera. Jeżeli żadne z przytoczonych tu domowych sposobów nie zadziała, skontaktuj się nami! Nasz serwis komputerowy oferuje fachową pomoc i bezpłatną wycenę naprawy. Jeszcze dziś skorzystaj z naszego formularza! Możesz oddać swój sprzęt do naprawy bez wychodzenia z domu — kurier odbierze od Ciebie laptopa i dostarczy go do Twoich rąk po zakończonej naprawie! Oferujemy naprawę laptopów wielu marek takich jak Toshiba, Asus czy HP. Nasz serwis Apple usunie usterkę również z Twojego MacBooka. Postaw na najlepszy serwis z ponad 15-letnim doświadczeniem i usługi najwyższej jakości.

Jakie są przyczyny, przez które najczęściej laptop nie chce się włączyć?

Przedstawiamy kilka prostych powodów, dla których laptop może się nie uruchomić. Wielu z nich można w łatwy sposób zaradzić, inne wymagają bardziej fachowej wiedzy i umiejętności. Wśród nich są problemy z baterią, ekranem, zasilaniem czy włącznikiem. Być może wystarczy tylko odłączyć podłączone urządzenia peryferyjne, albo nie wszystkie kable są prawidłowo podłączone.

Doszło do rozładowania baterii w laptopie

Być może komputer nie chce się włączyć, ponieważ zabrakło mu zasilania? Czy możliwe, że przez zbyt długi okres pozostawania bez podłączenia do prądu bateria laptopa rozładowała się do tego stopnia, że teraz nie odpowiada?

Często problem leży właśnie w baterii lub zasilaczu komputera. To jedne z najbardziej typowych przyczyn, dla których laptop odmawia posłuszeństwa. Gdy laptop nie reaguje na próby uruchomienia, pierwszym krokiem powinno być zastanowienie się, czy bateria mogła rozładować się zbyt mocno z powodu braku dostępu do zasilania.

Aby to sprawdzić, warto podłączyć zasilacz do gniazda elektrycznego. Należy również zwrócić uwagę, czy komputer uruchamia się poprawnie przy użyciu innej baterii lub zasilacza. Być może problemem jest nadmiernie rozładowana lub uszkodzona bateria, która uległa uszkodzeniu na skutek przepięcia lub uszkodzenia ładowarki. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może być wymiana baterii w laptopie. Jeśli używaliśmy taniego zamiennika zasilacza, warto również rozważyć zakup nowego, bardziej solidnego źródła zasilania. Sprawdzeniem stanu baterii i zasilacza może zająć się specjalistyczny serwis laptopów RatujLaptopa.

Problem z zasilaniem w ogóle (zasilacz, gniazdo laptopa, kabel zasilania)

Warto też przyjrzeć się temu, czy zasilacz i kabel nie są uszkodzone; czy kabel nie jest przetarty, czy nie wystąpiło przerwanie kabla, a wtyczka nie jest zbyt luźna. Uszkodzone kable zasilające stanowią nie tylko zagrożenie dla komputera, ale także dla samego użytkownika. Od razu nasuwa się, że być może problem leży też w nieoryginalnym zasilaczu, którego wtyczka z czasem może ulec przypaleniu na skutek wysokich temperatur. Jeśli jest taka możliwość, należy podłączyć inny zasilacz. Często po podłączeniu zasilacza na laptopie zapala się dioda zasilania informująca o ładowaniu baterii, warto też na to zwrócić uwagę. Jeśli dioda świeci, zasilacz zazwyczaj jest sprawny, lecz zalecamy podłączyć inny, sprawny zasilacz w celu uzyskania 100% pewności.

Zwróćmy uwagę na to, czy wspomniana wyżej dioda nie zapala się przy lekkim poruszaniu wtyczką — jeśli tak, to być może uszkodziliśmy gniazdo zasilania. Kiedy gniazdo w laptopie nie łączy, jest zbyt luźne lub wydaje niepokojące dźwięki, konieczna może być naprawa lub wymiana gniazda zasilania w laptopie u specjalistów.

Jeżeli wymiana zasilacza, naładowanie baterii nic nie dały, być może mamy do czynienia z poważniejszym problemem.

gniazdo zasilania w obudowie laptopa

Awaria ekranu czy karty graficznej?

Komputer włącza się, ale nie startuje w pełni? Wentylatory działają, zapalają się diody, ale widzisz tylko czarny ekran laptopa? Może udało Ci się uruchomić komputer, ale niestety coś jest nie tak z obrazem. Taką usterkę sprzętu powodować może wiele rzeczy.

Po naciśnięciu przycisku zasilania Power (najlepiej w ciemnym pomieszczeniu, aby sprawdzić, czy ekran rzeczywiście nie działa, czy może jest za ciemny) i sprawdzenia, jak sprzęt reaguje na włączenie — czy pomimo czarnego ekranu świecą się diody oraz, czy słychać, jak działa wentylator i czy słychać odgłosy pracującego dysku twardego. Pracujący dysk twardy może oznaczać, że urządzenie odpowiednio komunikuje się z jednostką centralną (CPU), ale pomimo tego ekran w laptopie nie pokazuje obrazu. Jeśli dzieje się przynajmniej jedna z tych rzeczy, przyczyną może być matryca lub taśma matrycy. Jeżeli widzisz czarny ekran w laptopie, to można też podświetlić go od dołu (np. latarką) i sprawdzić, czy jest widoczny obraz na matrycy. Sprawna taśma mimo wszystko powinna dawać jakieś sygnały, jeżeli matryca została tylko częściowo uszkodzona i nie działa jej podświetlenie.

Być może wydaje Ci się, że laptop nie uruchamia się. Przyczyną może być wyłączony ekran Twojego sprzętu. Zobacz, czy taka sytuacja ma miejsce. System Windows może nie widzi dysku z powodu popsucia się sterownika.

Awaria ekranu

Awaria matrycy Lenovo Yoga

Jeśli próbujesz włączyć laptop i słyszysz pracę podzespołów, ekran podświetlony, a obraz nie działa, może to być spowodowane przez uszkodzoną matrycę albo kartę graficzną. Do gniazda VGA lub HDMI trzeba podłączyć zewnętrzny monitor. Jeśli monitor coś wyświetla, problemem może być matryca, taśma łącząca matrycę z płytą główną. Jeżeli na zewnętrznym monitorze podłączonym do Twojego laptopa nie wyświetla się obraz, to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że matryca lub układ graficzny został uszkodzony. Niestety, zarówno uszkodzona taśmy matrycy jak i sama wymiana matrycy w laptopie wymagają wizyty w profesjonalnym serwisie komputerowym.

Wyświetlenie obrazu na ekranie monitora zewnętrznego może świadczyć też o tym, że sterowniki karty graficznej wymagają ponownej instalacji. Wykorzystaj tą sytuację i upewnij się, że wszystkie sterowniki są poprawne i nie ma problemu ze współpracą poszczególnych podzespołów.

Awaria karty graficznej

Awaria karty graficznej w laptopie

Jeśli również na zewnętrznym monitorze widzimy czarny ekran, oznacza to, że mogło dojść do awarii karty graficznej. Jest to bardzo częsta usterka w starszych laptopach z grafiką Nvidia i Radeon. W takiej sytuacji wskazana jest wymiana karty graficznej w laptopie. Wymiana karty graficznej wymaga specjalistycznej maszyny do lutowania układów BGA w przypadku, kiedy karta graficzna jest zintegrowana z płytą główną. Najlepiej, aby zajął się tym profesjonalista. Jeśli czujesz się na siłach i chcesz samodzielnie podjąć się zdiagnozowania problemu pamiętaj o rozładowaniu prądu resztkowego po wyjęciu baterii. W tym celu naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez kilka sekund.

Uszkodzenia płyty głównej

Być może komputer nie chce się włączyć, bo doszło w nim do uszkodzenia płyty głównej — w szczególności układu przetwornicy lub mostka. Przyczyną uszkodzenia płyty głównej może być też przegrzanie na skutek osadzającego się kurzu, długotrwałe obciążenia programami graficznymi, przepięcia w sieci elektrycznej na skutek awarii bezpiecznika lub zwarcia w gnieździe zasilacza. Najczęstszym powodem uszkodzenia płyty głównej jest jednak zalany laptop. Stanowczo odradzamy podjęcie się samodzielnej wymiany płyty głównej. Naprawa laptopa we własnym zakresie może i zazwyczaj prowadzi do kolejnych usterek. 

Tak czy inaczej, w takich przypadkach należy dokonać naprawy płyty głównej, najlepiej w serwisie komputerowym, takim jak RatujLaptopa, który posiada odpowiednie narzędzia i umiejętności, aby szybko zlokalizować usterkę i ją usunąć. W skrajnych przypadkach konieczna będzie wymiana płyty głównej na nową.

Uszkodzony włącznik

Uszkodzony włącznik

Wielu użytkowników ma do czynienia z uszkodzonym włącznikiem Power. Może się okazać, że przycisk został uszkodzony i dlatego nie ma możliwości włączenia laptopa po naciśnięciu przycisku. W tym przypadku najczęściej laptop nie reaguje na klawisz power i nie dzieje się nic po jego naciśnięciu. Trzeba go naprawić bądź wymienić, ale lepiej nie brać się za to samodzielnie, tylko zabrać urządzenie do serwisu laptopów. Być może na skutek upadku jakiegoś przedmiotu na obudowę przycisk włączania i wyłączania modułu zasilania został uszkodzony i konieczne będzie jego naprawienie.

Zalanie laptopa

Być może Twój komputer się nie uruchamia, bo doszło do usterki na skutek zalania — płyn przedostał się do matrycy, zasilania lub płyty głównej poprzez klawiaturę, doprowadzając do korozji i zwarcia w systemie urządzenia. W takim przypadku, laptop może działać jeszcze przez jakiś czas, jednak postępująca korozja w końcu da o sobie znać i być może to jest właśnie ten moment. Niestety laptopy najczęściej ulegają awariom w skutek zalania cieczą. Zalanie może okazać się poważnym problemem, jeśli odpowiedni wcześnie nie zareagujemy.

Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeśli nie odłączy się zasilania tuż po zalaniu, można doprowadzić do spięcia w komputerze, a także do opisanych wyżej uszkodzeń karty graficznej czy płyty głównej. W wyniku zwarcia, po jakimś czasie urządzenie nie będzie chciało się włączyć. Czasami problem może pojawić się nawet rok po zalaniu kiedy zapomnimy o zdarzeniu, dopiero po rozebraniu laptopa okazuje się, elektronika jest skorodowana. Korozja elementów na płycie głównej komputera powoduje, że koniecznie trzeba je wymienić na nowe lub je w jakiś sposób zregenerować.

Dlatego nie włączaj urządzenia po zalaniu, tylko odłącz go od zasilania i spróbuj wstępnie wysuszyć. Po wyjęciu baterii odwróć otworzony laptop klawiaturą do dołu. W przypadku zalanych laptopów ważny jest czas, więc możliwie jak najszybciej skontaktuj się z serwisem zajmującym się naprawą laptopów po zalaniu. Po udaniu się do nas nasi fachowcy znajdą i naprawią przyczynę usterki, pozbędą się wadliwych elementów i je zutylizują. Specjalista wstępnie określi przyczynę awarii i oszacuje koszt zreperowania urządzenia.

Laptop włącza się, ale nie startuje

Być może jesteś bardziej doświadczonym użytkownikiem komputera i chciałeś wypróbować inny system operacyjny, który odpaliłeś z pamięci przenośnej np. pendrive-a. Mogło się zdarzyć, że wcześniej na czas testów ręcznie zmieniłeś za pomocą systemu BIOS kolejność w rozruchu urządzeń "startowych". Albo – co gorsza – ktoś miał kontakt z Twoim urządzeniem i zmienił kolejność dysków. Taka sytuacja może wystąpić, jeżeli masz dwa osobne dyski twarde np. SSD i pojemniejszy HDD na multimedia. Sprawny laptop będzie próbował znaleźć system operacyjny na niewłaściwym dysku. Wejdź w system BIOS i postaraj się poszukać przyczyny. Zakładka "Boot" w systemie BIOS powinna pomóc rozwiązać ten problem.

Możesz także przy włączeniu komputera wejść w tryb awaryjny. Jeżeli system Windows pomimo ustawienia trybu awaryjnego nie chce się uruchomić, to warto poszukać informacji o tym jak skorzystać z punktu przywracania systemu operacyjnego za pomocą wiersza poleceń. Obserwowanie systemu Windows w trybie awaryjnym zazwyczaj pozwala na zawężenie źródła problemu.

Inną przyczyną może być sam system operacyjny. Zepsucie się czegoś w systemie plików po zainstalowaniu złośliwego oprogramowania też może być przyczyną niedziałającego komputera. Warto zatem regularnie wykonywać kopię danych. System Windows pozwala w łatwy sposób tego dokonać i zsynchronizować kopię bezpieczeństwa z chmurą. Jeśli posiadasz kopię plików, to reinstalacja systemu nie będzie dla Ciebie bolesna. Jeżeli komputer podaje jakiś komunikat, postaraj się zrobić zdjęcie i poszukać informacji w internecie na temat potencjalnej przyczyny.

Możemy sprawdzić, dlaczego Twój laptop nie chce się włączyć!

Jak widać powodów, dla których laptop nie chce się włączyć, może być wiele, a niektóre z nich wymagają dostarczenia komputera do serwisu — od sprawdzenia, co jest nie tak, po niezbędne naprawy.

W obudowie laptopa może zajść kilka niekorzystnych rzeczy. Obojętnie czy problemem jest zbierający się wewnątrz laptopa kurz, zalanie, czarny ekran, czy też może awaria karty graficznej lub płyty głównej — w naszym serwisie znajdziemy przyczynę, poradzimy Ci, co zrobić dalej i rozwiążemy Twój problem! Dodatkowo przeprowadzimy dla Ciebie czyszczenie laptopa.

Sprawdź nasze usługi!

Nasz serwis może przeprowadzić dla Ciebie diagnostykę laptopa, a także wymianę lub naprawę uszkodzonych części oraz naprawę oprogramowania.

Ponieważ koszty naprawy związane są niekiedy z indywidualnymi potrzebami klienta i dostępnością części na rynku, oferujemy również bezpłatną wstępną wycenę. Możesz ją otrzymać, nawet nie ruszając się z domu — wystarczy, że wypełnisz zamieszczony na naszej stronie internetowej formularz Bezpłatna wycena!

Możesz również wysłać do nas sprzęt kurierem, a my odeślemy Ci go z powrotem po naprawie! Skontaktuj się z nami już dziś!

 

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024