Laptopy gamingowe zostały skonstruowane w taki sposób, aby wzbogacić doświadczenie graczy podczas rozgrywki. Bardziej wytrzymała karta graficzna, bardziej zaawansowany system nagłaśniający, ergonomiczne kształty - wszystkie te elementy mają na celu sprawić, że rozgrywka wygląda o wiele lepiej niż na zwykłym laptopie. Z oczywistych względów tak wyspecjalizowany sprzęt jest o wiele droższy od komputerów przeznaczonych do bardziej ogólnych zadań. Zwykle jest on też o wiele większy i cięższy, gdyż do rozwinięcia pełnego potencjału gry dobrze jest mieć duży ekran, a znajdujące się wewnątrz komputera wysokiej jakości komponenty potrzebują dużo miejsca.

Pomimo tych udogodnień, gamingowe laptopy także borykają się z typowym problemem większości laptopów - przegrzewaniem się. Zauważyłeś, że Twój komputer działa wolniej, jest gorętszy albo nagle się resetuje? Przegrzewanie nia wiele źródeł, które wymagają wizyty w serwisie, tak więc warto skorzystać z naszej bezpłatnej wyceny online.

Bezpłatna wycena online

Oddaj sprzęt do naprawy

Przypadek gamingowego laptopa HP Omen

Seria HP Omen jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o laptopy gamingowe (ustępują jedynie Lenovo Rogue). Charakteryzują się dużą wydajnością, technologią Ray Tracking (zapewniającą realistyczne oświetlenie, odbicia i cienie w grze), procesorami graficznymi GeForce RTX, piętnasto- i siedemnastocalowymi ekranami z wąskimi krawędziami, technologią chłodzenia OMEN Tempest, zaawansowanymi urządzeniami ulepszającymi dźwięk oraz odpowiednio oznaczonymi klawiszami kontrolnymi. Na rynku dostępne są też liczne akcesoria takie jak specjalistyczne myszki, klawiatury i słuchawki, wzbogacające doświadczenia graczy.

Do naszego serwisu komputerowego trafił laptop HP Omen. Klient zlecił nam wymianę wentylatora, niemniej jednak serwisant zauważył też kilka innych szczegółów, takich jak nawarstwiający się kurz oraz napuchnięta bateria. Laptopy HP Omen często pojawiają się w serwisie RatujLaptopa i noszą ślady przegrzania.

Laptopy gamingowe a przegrzewanie się

Na laptopach gamingowych można łatwo pokazać wiele rzeczy związanych z przegrzewaniem się komputerów przenośnych.

Przede wszystkim większość współczesnych gier - zwłaszcza tych od znanych producentów - stawia ogromne wymagania naszym sprzętom, a już w szczególności - grafice. Abyśmy mogli cieszyć się przepiękną, nieraz ocierającą się o realizm, grafiką w produkcjach od Ubisoftu, Bethesdy czy EA, karta graficzna w naszych laptopach generuje ogromne ilości ciepła (zwłaszcza kiedy karta ma już kilka lat, a gra jest stosunkowo nowa).

Można pomyśleć, że skoro laptopy gamingowe są budowane z myślą o graniu, problem przegrzewającego się komputera został w nich jakoś rozwiązany. Do pewnego stopnia to prawda - zwykle laptopy gamingowe mają o wiele silniejsze systemy chłodzące i skonstruowane są w taki sposób, aby zapewnić właściwy przepływ powietrza. Niemniej jednak nie oznacza to, że różne awarie związane ściśle z przegrzewaniem się, ich nie dotyczą.

Przyniesiony do nas laptop HP Omen miał, na przykład, zakurzone wentylatory. To, że jest to sprzęt najnowszej generacji, nie oznacza, że kurz się go nie ima, wręcz przeciwnie - tak jak w tradycyjnych laptopach drobinki kurzu z biegiem czasu osadzają się na znajdujących się wewnątrz urządzeniach. Dlatego od czasu do czasu potrzebne jest czyszczenie laptopa, nawet gamingowego.

Kolejna rzecz, o której warto pamiętać, to fakt, że żywotność wentylatora zależna jest w pewien sposób od środowiska, w jakim laptop jest używany. Wspomnieliśmy o kurzu, ale również częste użytkowanie na pełnych obrotach przy jednoczesnym nie dbaniu o prawidłową cyrkulację powietrza, może doprowadzić do tego, że wentylator zużyje się o wiele szybciej. Poza tym wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne mogą doprowadzić do tego, że potrzebna będzie wymiana wentylatora.

 

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że w laptopach gamingowych nagminnym problemem jest puchnąca bateria. Im intensywniej gramy przy wysokich ustawieniach graficznych, tym bardziej poddajemy baterię wysokim temperaturom. Z czasem może ona spuchnąć do tego stopnia, że nie będzie się mieścić w wyznaczonym sobie miejscu i będzie odkształcać obudowę laptopa, nie mówiąc już o tym, że będzie się coraz szybciej rozładowywać (tak było i w przypadku przywiezionego do nas HP Omena - jego bateria już zaczęła w wielu miejscach puchnąć). W końcu jedynym rozwiązaniem okaże się wymiana baterii w laptopie.

Wreszcie pasta termoprzewodząca używana jest we wszystkich laptopach, aby zwiększyć powierzchnię przepływu ciepła, odciążając tym samym system chłodzący. Kiedy gramy w grę na pełnych (albo wysokich) ustawieniach, pasta termoprzewodząca z czasem zaczyna się zużywać, aż w końcu nie pozostaje nic innego, jak tylko ją wymienić.

Oto jakie są skutki nie czyszczonego i przegrzewającego się laptopa gamingowego:

HP Omen wentylator

 

Laptop HP Omen spuchnięta bateria

 

Pasta na procesorze

Pomożemy Ci z przegrzewaniem się Twojego laptopa!

Jeśli Twój laptop gamingowy się przegrzewa, przyjdź do RatujLaptopa. Nasz serwis komputerowy ma wiedzę i doświadczenie w naprawianiu laptopów, tak więc doradzimy Ci jak zapobiegać przegrzaniu. W naszej ofercie znajdują się też wszystkie wspomniane wyżej zabiegi.

Możesz wysłać laptopa kurierem albo przynieść go osobiście do naszego punktu stacjonarnego na ulicy Górczewskiej 62/64. Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie.