Wyrwany zawias w laptopie to problem, który może dotknąć praktycznie każdego egzemplarza dostępnego na rynku. Uszkodzone zawiasy, pęknięta obudowa i problemy z otwieraniem i zamykaniem laptopa to początek problemów, jakich może nam przysporzyć z pozoru drobna usterka.

W skrajnych przypadkach, gdzie mamy do czynienia z wyrwanymi lub pękniętymi zawiasami, może dojść do uszkodzenia innych komponentów naszego komputera. Szczególnie narażone są na to porty USB, gniazda zasilania, anteny Bluetooth/WiFi, kamera do wideorozmów, mikrofony, obudowa a nawet sama matryca.

Nie trudno się domyślić, że naprawa samych zawiasów wyjdzie nam znacznie taniej, niż zawiasów wraz z matrycą lub gniazdem zasilania.

Ramka matrycy w Asusie UX360C jest wykonany w taki sposób, że kiedy pojawiają się problemy z zawiasami, nagminnie dochodzi do ich łamania. Uszkodzona ramka niefortunnie stoi w parze ze zniszczonymi zawiasami.
Zdjęcie poniżej idealnie ilustruje sposób, w jakim następuje do uszkodzenia obudowy.

uszkodzona ramka, asus ux306c, wyłamany zawias

Ratuj laptopa przed tego typu uszkodzeniami w bardzo prosty sposób. Wystarczy że będziesz zwracał uwagę na sposób, w jaki obchodzisz się ze swoim komputerem. Ominiesz w ten sposób serwis laptopów, który to nieunikniony jest w przypadku uszkodzeń opisanych w artykule. Dalsze korzystanie ze sprzętu w takim stanie, może doprowadzić do całkowitego wyrwania obu zawiasów oraz uszkodzenia matrycy. Jeżeli zauważyliśmy już pierwsze symptomy zużycia się zawiasów, powinniśmy niezwłocznie udać się do serwisu komputerowego, w celu diagnozy oraz naprawy naszego sprzętu.

wyłamany zawias, uszkodzona obudowa, asus ux360c

Każdy profesjonalny serwis komputerowy powinien poradzić sobie z tego typu naprawą. Należy jednak pamiętać, iż większe uszkodzenia generują znacznie większe koszty naprawy.