Dostarczono do naszego serwisu zalanego winem laptopa Acer Predator 17. Jak się okazało, to nie był jedyny problem tego sprzętu.

W przypadku zalania laptopa liczy się szybkie działanie, ale po pozbyciu się płynu i wysuszeniu sprzętu pozostaje jedynie oddanie komputera do serwisu, aby tam przeprowadzona została konserwacja, a czasem nawet wymiana lub naprawa uszkodzonych części. Jeśli zalałeś swojego laptopa, skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny online.

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Acer Predator 17 – diagnostyka

Już kiedy otworzyliśmy klapę laptopa dało się wyczuć charakterystyczny zapach drożdży, który pozostał po wylanym winie. Po ściągnięciu dolnej obudowy i przystąpieniu do konserwacji, nasz technik odkrył również brązowy osad na niektórych częściach urządzenia. Były to ślady po substancji smolistej wydzielanej przez dym papierosowy. Tak więc klient palił przy komputerze, a to sprzyjało przegrzewaniu się urządzenia.

Acer Predator 17 – naprawa i czyszczenie zalanego laptopa

Nasz technik przeprowadził gruntowną konserwację laptopa po zalaniu. Wyczyścił wnętrze komputera z pozostałości wina i substancji smolistej, a następnie pozostawił sprzęt do wyschnięcia na jeden dzień.

Większość części urządzenia nie wymagała naprawy ani wymiany z powodu szkód wywołanych przez dym papierosowy i wino. Wyjątek stanowiła jednak płyta główna, która uległa korozji i musiała zostać wymieniona. Na to jednak potrzebna była zgoda klienta. Niebawem udało nam się otrzymać zgodę klienta na wymianę płyty głównej, ale musieliśmy czekać na części. Po niemal miesiącu czekania, płyta do nas dotarła i można było ją na spokojnie naprawić.

Osobną kwestię stanowiła klawiatura, która również nie była sprawna po zalaniu. W tym przypadku jednak klient sam dostarczył klawiaturę do wymiany.

Podsumowanie

Picie napojów (zwłaszcza słodkich) i palenie przy komputerze może mieć fatalne skutki dla sprzętu. Napoje mogą doprowadzić do elektrokorozji wewnątrz urządzenia, dlatego ważne jest, aby tuż po zalaniu ograniczyć dostęp płynu do płyty głównej poprzez odłączenie laptopa od zasilania i baterii, a następnie ustawienie komputera do góry nogami na 24 godziny w celu pozbycia się płynu i wysuszenia sprzętu przed oddaniem go do serwisu.

Jeśli zaś chodzi o palenie, lepiej nie palić przy komputerze, aby dym papierosowy nie przedostał się do wnętrza urządzenia. W przeciwnym razie będzie trzeba dokonać gruntownego czyszczenia.

Ślady zalania Acera Predatora 17:

Zalany Acer Predator 17

Ślady substancji smolistej pod obudową Acera Predaotra 17:


Acer Predator 17 - laptop palacza

Pokryty substancją smolistą wentylator