Zbyt słabe zawiasy w laptopach to problem wielu współczesnych komputerów przenośnych. Wśród modeli, które są narażone na tego typu awarię wymienić trzeba też dwa modele Asusa: UX303 i UX303L.

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Przyczyny problemów z zawiasami są zazwyczaj dwie:

  • Pierwsza to zbyt gwałtowne odchylenie klapy matrycy, co powoduje wyłamanie zawiasów siłą. Na tego typu usterki niestety nie ma lekarstwa. Najczęściej jest to wina użytkownika, który zbyt szeroko otwiera laptop, nie zważając na opór. W efekcie tworzy się dźwignia i zawias zostaje wyłamany.
  • Drugim problemem jest zabrudzenie mechanizmu. W zawiasach gromadzi się kurz i pył, powodując powolne zacieranie się ruchomych elementów. Objawem tego jest ciężko otwierająca się matryca laptopa, często też skrzypienie lub wrażenie większego oporu z jednej strony.

Jeżeli takie symptomy obserwujecie w swoim komputerze, to najlepszy moment na czyszczenie! Jeżeli nie zostanie ono wykonane, wówczas za którymś razem opór będzie tak duży, że zawias pęknie. To właśnie spotkało laptopa, którego niedawno trafił do naszego serwisu komputerowego na Górczewską.