Kamery internetowe są obecnie częścią standardowego wyposażenia każdego laptopa. Jeszcze kilka lat temu potrzebne były głównie do prowadzenia wideorozmowy na Skypie i innych komunikatorach tego typu; a także do nagrywania vlogów i gameplayów, które trafiały potem na YouTube.

Jednakże w dobie pandemii oraz pracy i nauki zdalnej dobrze działająca kamera zyskała nową wartość i jej nagła usterka może oznaczać problemy dla użytkownika.

Co więc trzeba zrobić, kiedy kamera w laptopie przestaje działać? Serwis komputerowy RatujLaptopa ma odpowiedzi na te pytania. Jeśli zaś poniższe sposoby nie przyniosą rezultatów, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Jeszcze dzisiaj wypełnij formularz i otrzymaj bezpłatną wycenę!

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Dlaczego kamera nie działa?

Przyczyn, dla których kamera nie działa w ogóle albo nie działą tak jak powinna, może być kilka:

 • Uszkodzenia mechaniczne – przewody łączące kamerę z resztą systemu zostały przetarte albo przecięły się na wysokości zawiasów.

 • Przepalenie elektroniki kamery – tak jak większość elementów wewnątrz laptopa, tak i kamera może się nagrzać, a nawet przepalić. Tutaj szczególnie groźne jest naświetlanie oka kamery laserem.

 • Zalanie laptopa – również częstą przyczyną uszkodzeń kamery może być jej zalanie i nawet po wysuszeniu komputera może ona nie działać tak jak należy.

 • Zwarcie taśmy matrycy lub taśmy kamery – kamera znajduje się blisko ekranu, tak więc uszkodzenia matrycy mogą doprowadzić do tego, że taśma łącząca ją z kamerą przerwie się.

 • Nieodpowiednie lub uszkodzone sterowniki – jeżeli nie masz aktualnych sterowników do kamery, może się okazać, że kamera nie działa ze względu na brak kompatybilności z resztą systemu. Może się też okazać, że po aktualizacji niektóre aplikacje nie mają uprawnień do używania aparatu i kamery.

 • Blokowanie przez program antywirusowy – być może oprogramowanie chroniące Twój komputer przed wirusami uznało, że funkcja kamery jest niebezpieczna i zablokowało ją.

Zanim zdecydujesz się na wymianę kamery w laptopie

Niektóre z problemów z kamerą da się łatwo naprawić. Wystarczy tylko:

 • ściągnąć aktualnie sterowniki kamery (albo przywrócić sterownik kamery internetowej, jeśli został wyłączony),

 • zezwolić w Ustawieniach prywatności na to, aby konkretne aplikacje miały dostęp do kamery,

Uprawnienia prywatności dla aplikacji kamery

 • sprawdzić, co o blokowaniu funcji kamery mówi producent antywirusa,

 • uruchomić komputer ponownie.

Jednakże uszkodzenia mechaniczne i zalanie można naprawić tylko w serwisie, gdzie możliwa jest wymiana matrycy w laptopie.

Kiedy trzeba wymienić kamerę w laptopie?

Jeżeli nie da się zainstalować sterownika, system nie wykrywa kamery w menedżerze urządzeń albo obraz jest czarny, zamazany lub występują na nim „smużenia” (obraz na ekranie kamery zwalnia), oznacza to, że czas wymienić kamerę na nową.

Dobieranie kamery w laptopie

Uszkodzona kamera i jej zamiennik

Przed wymianą kamery w laptopie warto wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy. Na przykład to, że w starszych laptopach kamery internetowe mają rozdzielczość 640x480 (0,3 megapiksela), zaś kamery nowsze – 1280x720 (1 megapiksel).

Najlepiej jest szukać modeli kamerek według modeli laptopów, gdyż często dana kamera kompatybilna jest tylko z konkretnym komputerem. Najlepiej sprawdzić model kamery, oglądając specyfikację laptopa.

Jak przebiega wymiana kamery w laptopie?

 1. Najpierw przeprowadzana jest diagnostyka komputera, która ma potwierdzić uszkodzenie kamery i wyeliminować blokowanie antywirusowe, brak aktualnych sterowników albo brak uprawnień aplikacji jako przyczyn źle działającej kamery.

 2. Następnie technik odłącza zasilanie i usuwa baterię z laptopa

 3. Potem odkręcane są śruby ramki matrycy.

 4. Przy okazji serwisant sprawdza również stan obudowy matrycy i czyści wnętrze laptopa.

 5. Dopiero kiedy obudowa jest czysta i nieuszkodzona, następuje montaż nowej kamery.

 6. Wreszcie serwisant montuje ramkę matrycy i skręca obudowę.

Po wymianie następuje aktualizacja sterownika kamery oraz przeprowadzane są testy sprawności urządzenia – czy kamera nie rozłącza się podczas poruszania klapą i czy oprogramowanie kamery działa bez zarzutu (czy nagrywa i fotografuje obraz). Kiedy już wszystko działa jak należy, sprzęt oddawany jest właścicielowi.

Specjalista w serwisie powie Ci, czy nie działająca kamerka wymaga wymiany matrycy czy tylko naprawy oprogramowania.