Dźwięk w laptopie pełni istotną funkcję podczas pracy i rozrywki, toteż kiedy z głośników czy słuchawek nic nie słychać, mamy prawo się niepokoić. Zwykle brak dźwięku wiąże się z uszkodzeniem jednego z urządzeń odpowiadających za audio w laptopie, dlatego przedstawiamy krótki poradnik na temat tego, co może stanowić problem z dźwiękiem.

Nasz serwis komputerów przedstawia kilka najczęstszych przyczyn braku dźwięku, a także najprostsze rozwiązania tego problemu. Jeśli żadne z nich nie rozwiążą problemy, skontaktuj się z nami! Przeprowadzimy diagnostykę komputera i szybko przywrócimy sprzęt do pełnej sprawności. Możesz oddać swój sprzęt do naprawy bez wychodzenia z domu — kurier odbierze od Ciebie laptopa i dostarczy go do Twoich rąk po zakończonej naprawie! 

Brak dźwięku w Twoim laptopie? Kliknij i uzyskaj darmową wycenę naprawy!

Bezpłatna wycena online

 

Podstawowe przyczyny braku dźwięku

Najpierw należy sprawdzić, czy brak dźwięku nie wiąże się z uszkodzeniem głośników, słuchawek bądź karty dźwiękowej. Niezależnie od oprogramowania czy modelu laptopa, brak dźwięku ma zwykle mniej więcej te same przyczyny.

Aby wyeliminować najbanalniejsze przyczyny braku dźwięku, sprawdź najpierw czy słuchawki, głośniki i karta dźwiękowa są odpowiednio podłączone. Po wejściu w panel sterowania na pasku zadań, klikamy na zakładkę "Dźwięk". Tam uzyskamy dostęp do wszystkich urządzeń dźwiękowych znajdujących się na naszym laptopie i będziemy mogli sprawdzić, czy wszystkie są podłączone albo czy system je wykrywa.

Lista urządzeń dźwiękowych w panelu sterowania systemu Windows

Czasem zwykła zmiana ustawień w panelu sterowania może przywrócić dźwięk w laptopie bez potrzeby grzebania w sprzęcie.

Jeżeli urządzenia audio są widoczne i oznaczone jako włączone, problem leży gdzie indziej. W skrajnych przypadkach być może będzie trzeba przeprowadzić szczegółową diagnostykę komputera.

Problemy dotyczące karty dźwiękowej

Problem może być związany z tym, że nasza karta dźwiękowa ma zainstalowane nieaktualne sterowniki audio. Aby pobrać najnowsze sterowniki, należy zajrzeć na stronę producenta laptopa - tam pobierzemy najnowszą wersję sterowników dla naszego systemu operacyjnego. Gdy sterowniki audio zostaną zainstalowane, uruchamiamy komputer i sprawdzamy, czy dźwięk w laptopie działa prawidłowo.

Brak dźwięku w laptopie a Windows 10

System Windows 10 wyposażony jest też w narzędzie do instalacji sterowników - jeżeli Windows wykryje nieprawidłowe sterowniki audio, zainstaluje te właściwe i po resecie systemu wszystko wróci do normy.

Jeżeli nie, prawdopodobnie trzeba przeprowadzić naprawę oprogramowania.

Mechaniczne awarie części audio

Przyczyną braku dźwięku w laptopie mogą być też:

  • uszkodzenie wzmacniacza audio
  • uszkodzenie gniazda słuchawkowego
  • usterki głośników
  • uszkodzone kable

W takim przypadku konieczna jest wymiana sprzętu i o ile kupno nowych słuchawek czy głośników zewnętrznych nie wymaga inwazyjnych zabiegów, o tyle uszkodzenia systemów wbudowanych w komputer już tak. Zwłaszcza uszkodzenie wzmacniacza audio, wyjścia mini-jack lub głośników w laptopie wymaga rozłożenia całego sprzętu, które najlepiej powierzyć specjalistom.

Awarii tego typu mogą doświadczyć wszystkie typy sprzętu - zarówno tych tańszych, jak i laptopów Apple Macbook, Lenovo, czy Asus.

Rozwiążemy Twoje problemy z dźwiękiem!

Nasz serwis komputerowy zajmuje się rozwiązywaniem problemów związanych z działaniem laptopów. Szybko zdiagnozujemy Twój komputer i naprawimy lub wymienimy uszkodzony sprzęt.

Już dzisiaj sprawdź na dostępnym na naszej stronie kalkulatorze usług, a następnie umówi się z nami na wizytę (przez telefon lub przez maila) albo wybierz się do naszego stacjonarnego serwisu na ulicy Górczewskie 62/64.