Zasilacz pełni bardzo ważną funkcję w odpowiednim działaniu sprzętu elektronicznego – odpowiada za prawidłową dostawę energii i poprawne funkcjonowanie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku laptopów – nieprawidłowe przewodzenie prądu może wywoływać szereg komplikacji (przygasający ekran, zanikające ładowanie, czy przeciążenie zasilacza skutkujące jego stałym uszkodzeniem „spaleniem”).

Co zatem zrobić, kiedy stoimy przed wyborem zakupu zasilacza
– wybrać droższy oryginał, czy tańszy zamiennik?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje zasilaczy: oryginalne, zamienniki dedykowane oraz zasilacze uniwersalne.

Zasilacze oryginalne

Z doświadczenia wiemy, że na dłuższą metę najlepiej sprawdzają się te pierwsze – jakość wykonania i dostępne parametry zostały zaakceptowane przez producenta, co jest gwarancją bezkolizyjnego i sprawnego działania naszego sprzętu, zarówno ze strony technicznej, jak i systemowej (pamiętajmy – wybierając taki zasilacz warto dokonać zakupu w autoryzowanym punkcie lub serwisie – unikniemy narażenia się na zakup nieoryginalnego sprzętu).

Oryginalne zasilacze zbudowane są następująco:

  • układ prostowniczy
  • układ PFC (poprawa współczynnika mocy)
  • układ PWM (modulator szerokości impulsów)
  • interfejs służący komunikacją pomiędzy stroną pierwotną i wtórną zasilacza
  • moduł prostownika i filtracji wyjściowego napięcia
  • układ zabezpieczeń, regulacji i kontroli napięcia wyjściowego
  • filtry sieciowe i obwody zmniejszające udar prądowy podczas startu pracy

Zasilacz - zamiennik

Dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup oryginalnego zasilacza dobrą alternatywą będzie dedykowany zamiennik – oczywiście należy zwrócić uwagę na markę, opinie o producencie, jakość wykonania (obudowa, grubość i jakość przewodów, wykonanie wtyku, zawartość wszystkich niezbędnych elementów) i parametry techniczne (napięcie zamiennika musi być takie samo jak oryginału!).

Dzięki odpowiednio dobranemu zamiennikowi nasz laptop będzie działał równie sprawnie jak na ładowarce oryginalnej (zakupu starajmy się jak w przypadku oryginału, dokonywać w serwisach, gdzie uzyskamy kompleksową usługę i produkt spełniający wymagane kryteria).

zasilacz, wymiana zasilacza

Zasilacz uniwersalny

Trzecim rodzajem zasilaczy są zasilacze uniwersalne – posiadają komplet końcówek oraz regulowane napięcie. Niestety często nie spełniają swojej roli w odpowiedni sposób – przypadkowe zmiany napięcia mogą doprowadzić do uszkodzenia laptopa, a niektóre modele DELL, czy HP są z nimi zupełnie niekompatybilne (oczywiście jakość zależy także od firmy, jednak w ogólnym rozrachunku nie wypadają korzystnie).

Naprawa zasilacza

Ostatnim rozwiązaniem jest naprawa zepsutego zasilacza – często wymaga ona niewielkiego wkładu finansowego (większość uszkodzeń to uszkodzenia mechaniczne – przetarte przewody, utrata pojemności kondensatorów elektrolitycznych), a daje możliwość zachowania oryginalnego, markowego produktu.

Finalna decyzja należy do Klienta, zaś my jako profesjonalny serwis zawsze staramy się dobrać i zaproponować optymalne rozwiązania, nie narażając Państwa na dodatkowe wydatki.