Uszkodzenie podzespołów w laptopie najczęściej skutkuje niemożnością uruchomienia komputera, jego niewłaściwą pracą lub samorzutnym wyłączaniem się i resetowaniem. Lecz nie tylko. W niniejszym artykule znajdziesz najczęściej spotykane objawy, które powinny skłonić Cię do wizyty w serwisie i diagnostyki laptopa. Zachęcamy do lektury!

Twój laptop jest uszkodzony? Przywróć go do pełnej sprawności!

RatujLaptopa oferuje profesjonalne usługi naprawy laptopów wszystkich marek. Wstępna bezpłatna wycena pozwala poznać orientacyjny koszt usunięcia usterki! Dzięki usłudze odbioru sprzętu przez kuriera nie tracisz czasu i masz pewność, że sprzęt trafi w ręce najlepszych specjalistów!

Bezpłatna wycena online

Uszkodzona matryca

Najczęściej spotykane objawy uszkodzonej matrycy to widoczne zniszczenia (rysy, pęknięcia, rozbicie matrycy) oraz błędy związane z jej pracą (np. niedziałające podświetlenie).

pęknięcie na ekranie - matryca do wymiany

Błędy te mogą być poważne (wówczas objawem jest czarny ekran - matryca nie wyświetla ani obrazu, ani nawet artefaktów). Gdy czarny ekran nie daje znaku życia po włączeniu laptopa lub próbie zmiany jasności, zazwyczaj konieczna jest wymiana matrycy na nową. Usługę tę lepiej zlecić fachowcom. Serwis laptopów dobierze odpowiednie podzespoły i da gwarancję na wykonane prace.

Brak obrazu może być też spowodowany drobniejszymi awariami, łatwymi do naprawy. Takimi jest rozłączenie lub uszkodzenie taśmy matrycy (przekazującej obraz z płyty głównej do matrycy). Równie częstą usterką jest brak podświetlenia matrycy, który sprawia, że obraz jest praktycznie niewidoczny. Aby sprawdzić, czy problemem jest brak podświetlenia, możemy skierować strumień światła (np. latarki) na ekran i sprawdzić, czy obraz jest ledwo dostrzegalny. Jeśli tak, to mamy szansę na usunięcie usterki bez potrzeby wymiany całej matrycy.

Naprawa matrycy

Jeżeli matryca w laptopie nie uległa poważnemu uszkodzeniu, wówczas można ją naprawić w serwisie. Niestety, większość uszkodzeń mechanicznych sprawia, że konieczna jest wymiana matrycy na nową.

Ekspresowa wymiana matrycy - postaw na RatujLaptopa!

Bezpłatna wycena online

Uszkodzenie płyty głównej

Najczęstsze objawy uszkodzonej płyty głównej to brak możliwości uruchomienia komputera lub jego niewłaściwa praca. Płyta główna to największy i najważniejszy element laptopa - jej uszkodzenie może być wyrokiem śmierci dla komputera.

uszkodzone układy na płycie głównej - laptop Dell

Uszkodzona płyta główna powoduje, że nie można włączyć laptopa: ekran pozostaje czarny, dysk nie pracuje, komputer się nie uruchamia. Jeżeli nawet uda się go włączyć, mogą pojawić się takie problemy, jak samoistne resetowanie lub zawieszanie się komputera. Często nie działa sieć Wi-Fi oraz porty USB, HDMI, gniazda słuchawek i ładowania. Zdarza się, że komputer nie widzi dysku twardego lub wyświetla niebieski ekran błędu (BSOD).

Fizyczne objawy uszkodzonej płyty głównej

Fizycznymi objawami uszkodzenia płyty głównej są ślady zalania, spuchnięte kondensatory na płycie głównej lub ślady po przepięciu. Bardzo często to właśnie skok napięcia odpowiada za tego typu awarie. W większości przypadków jest on spowodowany przez zalanie laptopa wodą lub inną cieczą, która dostając się do płyty głównej, wywołuje zwarcie i uszkodzenie wielu istotnych układów odpowiadających za zasilanie i komunikację podzespołów. W najgorszych przypadkach uszkodzony zostaje układ KBC lub procesor.

Zalany laptop uszkodził płytę główną? Nie zwlekaj z decyzją o naprawie!

Bezpłatna wycena online

Uszkodzona płyta główna - naprawa czy wymiana?

Ocena, czy konieczna jest wymiana czy naprawa płyty głównej jest uzależniona od rodzaju usterki i okoliczności, w których powstała. By poznać przyczyny awarii - i uniknąć ich w przyszłości - warto zanieść sprzęt do serwisu laptopów, gdzie zostanie przeprowadzona profesjonalna diagnostyka. Serwis laptopów zadecyduje również czy naprawa płyty głównej jest opłacalna.

Uszkodzona karta graficzna

Najczęstszymi objawami uszkodzonej karty graficznej są błędy wyświetlania obrazu lub jego brak. Możemy widzieć także komunikaty o błędach sterownika graficznego, obraz wyświetlany w podstawowych kolorach lub widoczną standardową kartę graficzną VGA bez możliwości instalacji sterownika.

Poważnie uszkodzona karta graficzna daje charakterystyczne objawy, znane jako artefakty. To błędne wyświetlanie obrazu, występujące w określonych miejscach lub kolorach. Wskazówką, że to karta uległa uszkodzeniu jest również obraz zniekształcony, wyświetlany np. w formie pasków lub kropek. Po wciśnięciu włącznika może również nie pojawić się nic - ekran pozostaje czarny.

uszkodzenie matrycy czy grafiki?

Naprawa lub wymiana karty graficznej

Diagnostyka uszkodzenia karty graficznej jest o tyle trudna, że podobne objawy może dawać uszkodzona matryca. Komputer powinien więc trafić do serwisu laptopów, gdzie może zostać wykonana naprawa lub wymiana karty graficznej - układu BGA przylutowanego do płyty głównej. Taka operacja może być wykonana wyłącznie z użyciem specjalistycznego sprzętu. Koszty napraw zależą od rodzaju uszkodzeń i ich przyczyn. Uszkodzenie układu graficznego może być bowiem spowodowane przez awarie innych układów w wyniku np. zalania.

niedziałająca karta graficzna

Uszkodzona bateria

Najpopularniejszymi objawami uszkodzenia baterii w laptopach jest niewłaściwa eksploatacja i używanie tanich zamienników zasilaczy. Bardzo często zepsuta bateria ma również widoczne uszkodzenia, np. jest spuchnięta lub wybrzuszona w jednym miejscu. Uszkodzenie układu zasilania sprawia, że komputery nie ładują baterii.

Przyczyny awarii baterii to najczęściej niewłaściwe korzystanie z laptopa (np. zbyt wysokie temperatury i brak odpowiedniej wentylacji, co powoduje przegrzewanie się baterii), zalanie komputera, przepięcie lub po prostu starzenie się podzespołów. Często niestety użytkownicy wymieniają zużyte baterie na tanie zamienniki, które zazwyczaj znacznie odbiegają jakością od oryginałów.

spuchnięta bateria rozpycha obudowę laptopa

Bateria do wymiany - jak wybrać?

W większości przypadków wymiana baterii w laptopie jest jedynym rozwiązaniem - akumulator nie nadaje się do naprawy. Serwis laptopów pomoże dobrać odpowiedni model (pod uwagę trzeba wziąć kilka parametrów, aby nowa bateria współpracowała z naszym laptopem). Do wyboru są oryginalne produkty, mające gwarancję, lub zamienniki (lepsze i gorsze).

Zanim jednak kupi się nowy akumulator, trzeba sprawdzić, czy brak zasilania to faktycznie wina baterii. Uszkodzony może być zasilacz, kabel lub gniazdo. Długo eksploatowany laptop może wymagać wymiany gniazda zasilania, które często zostaje wyrwane z płyty głównej lub jest już zbyt luźne.

Uszkodzony zasilacz

Za brak ładowania często odpowiada uszkodzony zasilacz. Do najczęstszych przyczyn awarii należy jego spalenie lub fizyczne zniszczenie (np. uszkodzenie kabla lub zepsuty wtyk). W każdym z tych przypadków ładowanie baterii nie jest możliwe, a komputer po rozładowaniu nie uruchamia się.

Naprawa zasilania w laptopach

Likwidacja awarii zasilania laptopa polega na wymianie zasilacza lub naprawie gniazda, do którego jest podłączany. Podobnie jak w przypadku baterii, również i tu można się zdecydować na urządzenie oryginalne lub zamiennik. Trzeba jednak zwrócić uwagę na parametry pracy i to, czy zasilacz właściwie ładuje baterię (źle dobrany może ją uszkodzić).

uszkodzone gniazdo zasilania

Inne objawy uszkodzenia laptopa

To nie jedyne objawy, które świadczą o uszkodzeniu komputera. Laptop może również:

- wydawać charakterystyczne dźwięki

Regularne piski i trzaski wydobywające się z wnętrza obudowy mogą świadczyć o zbliżającym się końcu życia dysku twardego HDD. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zdecydować się na wymianę dysku na SSD.

- sam się wyłączać w trakcie pracy

Może to być wirus, awaria zasilania lub problem z przegrzewaniem się spowodowany zaleganiem kurzu w komputerze. Należy przy pomocy popularnych programów (np. HwMonitor) sprawdzić temperaturę procesora. Zazwyczaj zaleca się czyszczenie laptopa oraz wymianę pasty termoprzewodzącej. Zachęcamy do przeczytania artykułu: Wysoka temperatura w laptopie gamingowym - jak obniżyć?

- nie reagować na urządzenia peryferyjne

Brak reakcji może wynikać z awarii samych urządzeń (czyli m.in. myszki i klawiatury) lub gniazd w laptopie, do których są podłączone.

Kiedy oddać laptopa do serwisu?

Każde "dziwne" zachowanie laptopów powinno zostać zdiagnozowane. To, co początkowo jest tylko niedogodnością, może z upływem czasu spowodować większą awarię. Przykładowo zbyt ciężko zamykająca się klapa laptopa może poskutkować wyrwaniem zawiasu i uszkodzeniem obudowy. Lepiej więc od razu sprawdzić, w czym jest problem, niż czekać aż laptop zepsuje się tak, że nie da się z niego korzystać. Koszty naprawy są wówczas znacznie wyższe, bo kończy się to zazwyczaj wymianą podzespołów.

Laptop do naprawy - czy to się opłaca?

Naprawa laptopów z rozległymi uszkodzeniami (np. po zalaniu lub przepięciu) może się okazać nieopłacalna. Uszkodzeniu w takich sytuacjach ulega tak wiele urządzeń i podzespołów, że koszty napraw przekraczają koszt zakupu nowego komputera w podobnej konfiguracji. Dokładna diagnostyka i wycena prac są więc kluczem do podjęcia właściwej decyzji.