Może się zdarzyć, że klawiatura w laptopie nie będzie działać. Czasami nie działa jeden przycisk, a czasami całe urządzenie, i wtedy trzeba poszukać ewentualnego rozwiązania problemu. Zanim zabierzesz laptopa do serwisu, możesz sprawdzić co zrobić, gdy nie działa klawiatura w laptopie, czytając poniższy artykuł.

Przekazanie sprzętu profesjonalistom jest mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem, dlatego, gdy nie działa klawiatura w laptopie, którego używasz codziennie do pracy nie trać czasu i oddaj sprzęt do serwisu RatujLaptopa bez konieczności wychodzenia z domu! Kurier odbierze od Ciebie komputer, który po zakończeniu naprawy trafi wprost pod Twoje drzwi.

Bezpłatna wycena online

Przekaż sprzęt do naprawy

nie działa klawiatura w laptopie


Podstawowe źródła problemów z klawiaturą

Brudna klawiatura

Najbardziej banalnym powodem, dla którego masz niedziałającą klawiaturę, jest to, że została ona zalana lub znajdują się na niej resztki jedzenia. Zwłaszcza zalanie słodkimi napojami może być przyczyną tego, że klawisze przestają działać.

W takim przypadku należy usunąć zabrudzenia klawiatury, przechylając komputer i trzęsąc nim. Czasem jednak zalanie laptopa (zwłąszcza klawiatury) doprowadza do usterek, którym może pomóc tylko wizyta w serwisie.

Problemy systemowe

Czasami przyczyna z klawiaturą nie leży w samym urządzeniu, tylko w systemie laptopa. Kiedy dochodzi do nagłych zmian ustawień klawiszy (na przykład, po naciśnięciu przycisku "z" pojawia się "y" i na odwrót), wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy shift + ctrl, aby wszystko się unormowało.

Restart

Jeżeli ani czyszczenie laptopa, ani shift+ctrl to nie pomogą, należy najpierw wykonać reset systemu, a następnie wejść w BIOS laptopa - musisz podczas resetu wcisnąć kombinację klawiszy "Delete", "ESC" i któryś klawisz funkcyjny. Instrukcja podczas ponownego uruchamiania systemu powie Ci, co masz zrobić.

Zdarza się jednak, że na tym etapie nie możesz dostać się do BIOS-u, gdyż komputer nie wykrywa klawiatury - wtedy masz do czynienia z techniczną usterką. Jeżeli zaś możesz swobodnie korzystać z klawiatury, problem leży po stronie systemu operacyjnego laptopa.

Czasami wystarczy ponowne uruchomienie systemu (zwłaszcza w przypadku notebooków, które zazwyczaj nie są wyłączane, a jedynie usypiane). Restartu można dokonać za pomocą myszki, klawiatury lub ręcznie - przytrzymując przycisk startu.

Sterownik klawiatury

Kolejna rzecz, którą możesz zrobić, to ponownie zainstalować sterowniki, albowiem często przyczyną niedziałającej klawiatury są błędy sterownika w laptopie. Szczególnie korzystając ze sterownika alternatywnego lub niezbyt częstego wyłączania komputera, możesz spowodować, że sterownik zawiadujący pracą nie wykrywa klawiatury.

Aby rozwiązać problem ze sterownikami, wejdź w ustawienia menedżera urządzeń, rozwiń sekcję klawiatury i sprawdź, czy w którejś z sekcji nie pojawia się oznaczenie żółtej ikonki. Ale nawet jeśli ikonka się nie pojawia, należy przeinstalować sterownik, dla pewności.

W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę swojej klawiatury i wypierz opcję odinstalowania urządzenia. Następnie uruchom ponownie laptopa, a wtedy system Windows zainstaluje sterowniki znowu.

Może się zdarzyć, że po wykonaniu tych czynności klawiatura nadal nie będzie działać. Wtedy musisz przejść na stronę producenta i pobrać najnowsze sterowniki klawiatury, chipsetu i USB.

Jeżeli aktualizacja sterowników nie pomoże, należy dokonać przywrócenia systemu Windows 10, zwłaszcza że czasem problem może stanowić najnowsza aktualizacja. W przypadku, kiedy nie mamy kopii zapasowej systemu, musimy przywrócić ustawienia początkowe.

Problemy z połączeniem klawiatury z płytą główną

Jeżeli niedawno rozkładaliśmy laptopa (na przykład, wymieniając dysk twardy), połączenie pomiędzy płytą główną laptopa a klawiaturą mogło zostać przerwane. Dlatego należy sprawdzić, czy konektor do klawiatury został prawidłowo podłączony. Jeśli nie, spróbuj go docisnąć prosto i do końca. Warto też sprawdzić, czy laptop nie wymaga naprawy płyty głównej.

niedziałająca klawiatura w laptopie

Co jeżeli klawiatura w laptopie nie działa nadal?

Jeżeli zrobiłeś wszystkie powyższe czynności, a mimo to klawiatura nie działa, oznacza to, że laptop jest poważnie uszkodzony. Najczęstszą przyczyną jest uszkodzona klawiatura i należy ją wymienić, czasem zdarza się uszkodzona płyta główna, którą należy naprawić.

Aby dowiedzieć się, dlaczego klawiatura nie działa i czy czasem nie jest to wina bardziej poważnej usterki, zajrzyj do naszego serwisu komputerowego RatujLaptopa znajdującego się na ulicy Górczewskiej 62/64. Jeśli po przeprowadzonej diagnostyce komputera okaże się, że niesprawna część jest uszkodzona w taki sposób, że jej naprawa nie jest możliwa, sprawnie wymienimy klawiaturę w laptopie, a także sprawdzimy, czy laptop po wymianie elementu funkcjonuje prawidłowo.

Nie działa klawiatura w laptopie?

Możemy odnaleźć przyczyny powodujące, że nie działa klawiatura w laptopie i naprawić je. Poniżej przedstawiamy zdjęcia z wymian klawiatur, w zależności od sposobu montażu czynność ta zajmuje kilkanaście minut, ale czasami kilka godzin jeśli jest na stałe przytwierdzona do górnej części obudowy. W większości nowych laptopów mamy do czynienia z klawiaturami zespolonymi z obudowami tzw. palmrestami. Niestety to są już zaawansowane naprawy i niewskazane jest wykonywanie w warunkach domowych bez dużego doświadczenia.