Brak chęci laptopa do działania to najczęstsza usterka w tych właśnie urządzeniach. Ludzie zazwyczaj panikują, nie wiedzą co robić, a usterka może okazać się np. wysunięciem się przewodu zasilającego z gniazda. Oczywiście jest to najbardziej pozytywny scenariusz. Czasami aby laptop wrócił do działania, niezbędna będzie wymiana płyty głównej lub procesora.

Usterki z brakiem możliwości poprawnego uruchomienia możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to sytuacja, w której laptop nie reaguje na przycisk „Power”, zachowuję się tak samo, jakby nie był podłączony do zasilania. Drugą możliwością jest sytuacja, w której sprzęt uruchamia się, lecz system nie chce się poprawnie załadować. Urządzenie może się po chwili wyłączać lub wpaść w „Boot loop’a”.

Jeśli mamy doczynienia z usterką  pierwszej kategorii, powinniśmy sprawdzić wszystkie przewody, czy są poprawnie podłączone, ponieważ właśnie to może być przyczyną usterki. Jeśli z okablowaniem wszystko jest w porządku, należy sprawdzić zasilacz. Zaleca się robić to przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonego testera, który nie dość, że da nam informację o tym, czy działa on prawidłowo, dodatkowo pokaże nam napięcia dostarczane przez zasilacz do podzespołów, które muszą się mieścić w granicach tolerancji. Przekroczenie tych granic może spowodować uszkodzenie podzespołów laptopa.

Jeśli zasilacz jest sprawny, należy sprawdzić przycisk „Power”. Jest szansa, że to właśnie on się uszkodził. W przypadku, gdy on również jest sprawny, podejrzenia uszkodzenia spada na procesor lub płytę główną. Dlaczego? Ponieważ tylko bez procesora większość płyt głównych nie są w stanie się chociaż na chwilę uruchomić. Aby dokładniej zdiagnozować usterkę potrzebujemy sprawnych wersji tych podzespołów. Większość ludzi nie posiada serwisowych częsci do swojego laptopa, dlatego zalecamy oddać urządzenie do naszego serwisu laptopów w Warszawie. Naprawiamy wszystkie najbardziej popularne marki, takie jak Dell czy Asus.

Usterki z drugiej kategorii mogą mieć wiele przyczyn w różnych miejscach w naszym laptopie. Mogą być to niestabilne napięcia dostarczane przez zasilacz, uszkodzona pamięć ram, BIOS, układ zasilania na płycie głównej, uszkodzony procesor lub karta graficzna. W takiej sytuacji najlepiej oddać urządzenie do naszego serwisu. Mamy sprawdzone sposoby na diagnozowanie takich usterek, doświadczonych serwisantów oraz profesjonalny sprzęt.