Uszkodzenie karty graficznej da się łatwo stwierdzić. Jest ona bardzo zintegrowana ze sprzętem, tak więc chociażby spoglądając na ekran, zauważysz, że coś jest nie tak. W poniższym artykule przedstawiamy najczęściej występujące objawy uszkodzenia karty graficznej, co pozwoli Ci stwierdzić, czy komputer wymaga naprawy. Awaria bardzo istotnego podzespołu, jakim jest karta graficzna, może zostać właściwie zdiagnozowana przez profesjonalny serwis komputerowy. Jeśli Twój laptop uległ awarii i potrzebujesz szybko przywrócić go do pełnej sprawności, wypełnij formularz zgłoszeniowy i przekaż sprzęt do naprawy bez wychodzenia z domu! Kurier odbierze od Ciebie sprzęt i dostarczy go z powrotem do Twoich rąk! 

Uszkodzona karta graficzna w laptopie? Kliknij i uzyskaj darmową wycenę naprawy!

Bezpłatna wycena online

 

Jeśli chcesz samodzielnie zdiagnozować problem, przedstawiamy jak rozpoznać, że mamy do czynienia z uszkodzoną kartą graficzną, co owe uszkodzenia powoduje i co można z tym zrobić.

Przyczyny uszkodzeń karty graficznej

Najczęściej problem leży w tym, że coraz bardziej wymagające programy i gry obciążają układy GPU (Graphics Processing Unit), narażając je na uszkodzenie.

Na skutek wzmożonej pracy i obciążania karty graficznej, generowana jest ogromna temperatura, która sprzyja awarii sprzętu. Nawet przy regularnym czyszczeniu laptopa i wymianie pasty termoprzewodzącej, nie pozbędziemy się problemu, gdyż prąd wydzielany przez obciążoną kartę graficzną może doprowadzić do awarii tranzystorów w układzie zasilania.

Jak rozpoznać uszkodzenia kart graficznych?

Niektóre objawy uszkodzenia karty graficznej przypominają objawy uszkodzonej matrycy. Niemniej jednak zasadnicza różnica jest taka, że na matrycy są widoczne pęknięcia, plamy, paski i martwe piksele. Czasami pojawia się czarny, biały lub żółty ekran, a także przebarwienia obrazu i artefakty. Tymczasem uszkodzona karta graficzna może objawiać się brakiem obrazu lub niską rozdzielcznością ekranu. 

Oto, po czym możesz poznać, że karta graficzna w Twoim komputerze jest uszkodzona.

Brak obrazu po uruchomieniu komputera

Najłatwiej przekonać się, czy karta graficzna jest uszkodzona, kiedy po włączeniu laptopa występuje brak obrazu. Wiemy, że komputer działa normalnie, bo słyszymy charakterystyczne dźwięki odpalanego systemu, ale nic nie pojawia się na ekranie. Może być też tak, że uruchamianie systemu zostało zablokowane (wtedy na laptopie będą zapalone diody, ale nic więcej nie będzie się działo).

Znakiem, że karta graficzna jest uszkodzona, może być również to, że podczas uruchamiania komputera słychać trzy sygnały dźwiękowe - jeden długi i dwa krótkie.

Może okazać się też, że matryca laptopa została uszkodzona i konieczne będzie przeprowadzenie diagnostyki pod tym kątem. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia ekranu konieczna jest wymiana matrycy w laptopie.

Obraz wygląda inaczej niż zwykle

To kolejny z prostych sposobów na to, aby przekonać się, że coś jest nie tak - występują zakłócenia obrazu. Może to oznaczać, że doszło do uszkodzenia układu graficznego.

 

Jakie są najczęstsze objawy uszkodzenia karty graficznej?

Najczęstsze objawy uszkodzenia karty graficznej to brak obrazu po uruchomieniu komputera, zakłócenia obrazu, zniekształcenia, artefakty, niska rozdzielczość ekranu czy różnego koloru paski i inne wzory wyświetlane na ekranie.

Do charakterystycznych zakłóceń należą, między innymi:

 • Obraz wyświetlany jest w podstawowych kolorach
 • Zniekształcone napisy i kolory
 • ekran podzielony na kilka części
 • Artefakty - kolorowe paski, krzaczki i kropki, które pojawiają się, czasem przy uszkodzeniach obrazu.

 

 

Niska rozdzielczość ekranu

Jeżeli ikony na pulpicie są większe, niż zwykle, może to oznaczać, że doszło do uszkodzenia układu graficznego.

Menedżer zadań nie wykrywa sterowników

Objawem uszkodzenia układu graficznego jest to, że po uruchomieniu menedżer zadań systemu Windows nie wykrywa sterownika karty. Jeśli widać tylko standardową kartę graficzną VGA i nie można poprawnie zainstalować sterownika, oznacza to, że karta graficzna jest uszkodzona.

Naturalnie wszelkiego rodzaju komunikaty o błędach na temat sterowników graficznych również wpasowują się w tę sytuację.

Obraz zniekształcony po nagrzaniu komputera

Kiedy po dłuższej pracy laptop się nagrzewa, a obraz zniekształca albo zawiesza się, jest to znak, że doszło do uszkodzenia karty graficznej.

Co zrobić, kiedy mamy uszkodzoną kartę graficzną?

W zależności od rozległości i rodzaju uszkodzeń, w grę wchodzi:

 • naprawa układów grafiki BGA poprzez lutowanie (tak zwany reballing),
 • wymiana karty graficznej w laptopie - układu BGA,
 • wymiana gniazd na karcie graficznej,
 • wymiana przetworników cyfrowo-analogowych,
 • naprawa układów sterowania, zasilania, temperatury lub PFC,
 • naprawa przetwornic lub zasilaczy,
 • naprawa układów chłodzenia.

Po odkryciu, że nasz system graficzny jest uszkodzony, należy zabrać go do serwisu, gdyż potrzebna jest jak najszybsza wymiana karty graficznej. Im dłużej będziemy zwlekać z wymianą, tym bardziej narażamy się na dalsze uszkodzenia komputera.

Nasz serwis wyposażony jest w profesjonalny sprzęt, a nasz zespół ma wieloletnie doświadczenie w naprawach laptopów. Nie musisz już szukać sprawdzonego serwisu Apple, Asus, Dell czy Toshiba. Oferujemy darmowe porady i szybką diagnostykę, a dzięki specjalnemu kalkulatorowi usług dostępnemu na naszej stronie internetowej, będziesz w stanie podjąć decyzję o tym, czy chcesz, abyśmy zajęli się wymianą Twojej karty graficznej.