Klient przyniósł do nas laptop Lenovo Ideapad 5 15IIL05 z uszkodzoną matrycą.

Jeśli Twój ekran nosi ślady uszkodzeń, jest czarny lub pokazuje artefakty i pęknięcia, czas już najwyższy wymienić matrycę w laptopie. Skorzystaj z naszego formularza bezpłatnej wyceny.

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Lenovo Ideapad 5 15IIL05 – diagnostyka

Matryca laptopa była zbita i wyświetlała artefakty (paski zakłócające obraz).

Po rozkręceniu laptopa okazało się, że jest ona dość nietypowa – mniejsza o milimetr od standardowych matryc w tego typu laptopach. Lenovo Ideapad 5 15IIL05 wyposażony jest w bardzo cienką ramkę, dlatego trzeba było znaleźć matrycę, która będzie idealnie pasowała.

Lenovo Ideapad 5 15IIL05 – wymiana matrycy

Ponieważ mieliśmy do czynienia z nietypową, mało dostępną na polskim rynku matrycą, musieliśmy sprowadzać ją z zagranicy. Długo szukaliśmy jej w hurtowniach, a kiedy wreszcie znaleźliśmy interesujący nas model, na dostawę trzeba było czekać miesiąc.

Kiedy już doszły do nas części zamienne, nasz technik przeprowadził wymianę matrycy.

Podsumowanie

Przypadek Lenovo Ideapad 5 15IIL05 dowodzi, że uszkodzenie nietypowej matrycy może być bardzo kłopotliwe. Choć wiele modeli laptopów ma matryce o typowych rozmiarach i sprowadzenie ich nie nastręcza zwykle problemów, trzeba pamiętać, że bardziej nietypowe laptopy mają nietypowe części zamienne. W zależności od tego, skąd pochodzi Twój laptop i jak bardzo jest powszechny, może się okazać, że polskie hurtownie nie mają odpowiednich części na zmianę.

Również z powodu małej dostępności części na rynku, nasz serwis optuje, aby – w miarę możliwości – naprawiać płyty główne, a nie je wymieniać.

Odłączona matryca Lenovo Ideapad 5 15IIL05

Uszkodzona matryca Lenovo Ideapad 5 15IIL05

Lenovo Ideapad 5 15IIL05 po wymianie matrycy

Lenovo Ideapad 5 15IIL05 z wymienioną matrycą