O tym, skąd pochodzą poszczególne produkty, zastanawiamy się głównie ze względu na jakość. Z jednej strony pewne kraje masowo tworzą buble o słabej jakości, ale że koszty produkcji są niskie, firmom zagranicznym opłaca się je importować (zwłaszcza kiedy chodzi o pojedyncze komponenty większego produktu).

Inne kraje wyrobiły sobie markę w zakresie produkcji pewnych technologii za sprawą poszczególnych firm. Widać to, na przykład, w motoryzacji: mówi się przecież o samochodach niemieckich, francuskich, włoskich, amerykańskich, japońskich… a za tymi określeniami kryją się firmy, które są powszechnie znane i cenione.

Jeśli chodzi o laptopy, użytkownik ma pewną wiedzę na temat kraju produkcji tych “najgłośniejszych” marek jak Apple, ale niekoniecznie wie skąd pochodzą te mniej “głośne”, choć niemniej popularne.

Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś skąd pochodzi Twój laptop, teraz się dowiesz. Niezależnie jednak od miejsca pochodzenia, jeśli potrzebujesz naprawy bądź wymiany uszkodzonej części, wystarczy, że wypełnisz nasz internetowy formularz, a wykonamy dla ciebie bezpłatną wycenę.

Bezpłatna wycena online

Oddaj sprzęt do naprawy

Wszechobecna Azja

Łatwo jest powiedzieć, że każdy laptop na świecie zrobiony jest przez Chińczyków. Choć pod wieloma względami jest to prawda (biorąc pod uwagę wyżej wspomnianą produkcję komponentów), niekażdy laptop pochodzi z Państwa Środka, per se.

Chiny

Najbardziej popularną marką laptopów na rynku jest Lenovo, czyli firma chińska, która zajmuje się produkcją technologii komputerowych (nie tylko laptopów, lecz także modemów, stacji roboczych i produktów mobilnych).

Z Państwa Środka pochodzą również Huawei (największe na świecie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne i drugi, po Apple, producent smarfonów), Xiaomi (twórca smartfonów i elektroniki użytkowej), ale też mniej znane laikom marki jak Lemote (producent działający we współpracy z Chińskim Instytutem Informatyki), Tongfang (firma, która zajmuje się, między innymi, rozwojem technologii ochrony środowiska), Founder (firma rządowa zajmująca się projektowaniem komputerów i akcesoriów do nich) i Hasee (drugi po Lenovo producent komputerów).

Tajwan


Choć oficjalnie Tajwan nie jest uznawany na arenie międzynarodowej za odrębne państwo, a za część Chińskiej Republiki Ludowej, to jeśli chodzi o produkcję elektroniki, rozróżnia się Chiny i Tajwan.

Do tajwańskie marki laptopów należą niezwykle popularne u nas Asus, Acer i Micro-Star International (czyli MSI).

Mniej znane to Clevo (tworząca kadłubki do laptopów, sprzedawane potem innym firmom), Elitegroup Computer Systems (jeden z największych producentów płyt głównych do laptopów), czy Gigabyte Technology (poza laptopami produkuje też płyty główne i karty graficzne).

Korea Południowa


Sąsiad Chin - Korea Południowa - może pochwalić się kilkoma firmami produkującymi elektronikę, które zajmują się też tworzeniem laptopów. Do takich firm należy produkująca RTV Samsung Electronics, kojarzona głównie z samochodami Hyundai, czy LG.

Japonia


Niemniej jednak najlepszą opinię, jeśli chodzi o azjatycką elektronikę i technologię w ogóle, ma Japonia, która od końca okresu powojennego stała się jednym z najnowocześniejszych krajów jeśli chodzi o rozwój naukowy i technologiczny. Japońskie marki produkujące laptopy to, między innymi, Fujitsu, Panasonic, Sharp, NEC i VAIO.

Pozostałe kraje Azji

Na rynku dostępne są też laptopy indonezyjskie (Axioo, Zyrex), indyjskie (Lava, iball), malezyjskie (Illegear), filipińskie (Starmobile), bangladeskie (Walton Laptop) i tureckie (Vestel).

Laptopy amerykańskie

Rewolucja komputerowa zaczęła się w Stanach Zjednoczonych, a nowe szlaki wytyczyły tam takie firmy jak Apple i Microsoft. Dzisiaj mekką technologii komputerowej jest znajdująca się w Kalifornii Dolina Krzemowa. Wiele z wiodących na rynku marek laptopów pochodzi właśnie z USA.

Pierwsze trzy, znajdujące się tuż za chińskim Lenovo, to HP, Dell i Apple. Produkcją laptopów zajmuje się także Google i Microsoft.

Amerykanie robią też stricte gamingowe laptopy, a firmy specjalizujące się w ich produkcji to Digital Storm, Razer, EVGA Corporation, Falcon Northwest (produkujący wysokiej klasy komputery na zamówienie), Maingear i Origin PC. Warto wspomnieć też o Micro Electronics, System 76 (wspierający otwarte oprogramowanie, takie jak Ubuntu i Linuksa), Vizio (produkujący głównie telewizory i soundbary) oraz Purism (który działa na rzecz wolności oprogramowania oraz bezpieczeństwa i prywatności w sieci).

Oczywiście są kraje, które próbują robić własne komputery, chociaż nie wszystkie dostępne są w Polsce. Niemniej jednak większość z tych firm przegrywa z o wiele popularniejszymi i bardziej dostępnymi markami z Azji i Ameryki. Czy to dobrze, czy źle, to już pozostawiamy ocenie Czytelnika.

Teraz przynajmniej wiesz, skąd pochodzi Twój laptop.