Klient przyszedł do nas z laptopem, którego system nie uruchamiał się. Po wstępnej diagnozie można było powiedzieć, że problem stanowił dysk HDD.

Jeśli i w Twoim laptopie pojawia się komunikat o problemach z dyskiem HDD albo jeśli system nie wykrywa dysku, przyjdź do naszego serwisu na przegląd.

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Lenovo Thinkpad L480 – diagnostyka

Jeden z naszych stałych klientów przyniósł do nas firmowego laptopa Lenovo Thinkpad L480, który po włączeniu nie uruchamiał systemu. Laptop nie został upuszczony ani zalany, ani też nie doszło do nieudanej aktualizacji Windows 10. Kiedy jednak nasz technik włączył komputer, od razu pojawił się komunikat o błędzie dysku HDD.

Po wstępnej diagnostyce komputera okazało się, że laptop nie wykrywa dysku. Co więcej – sam dysk HDD był sprawny, ale nawet po podłączeniu do naszego bitlockera nie był wykrywany. Winowajcą była jedna z linii PCI-Express, której brakowało.

Lenovo Thinkpad L480 – napraw płyty głównej

Naprawa poszła szybko i bez przeszkód. Nasz technik dodał brakującą linię PCI-Express i podczas testów laptop działał jak należy. Jeszcze tego samego dnia Lenovo Thinkpad L480 był gotowy do odbioru.

Podsumowanie

Jest kilka powodów, dla których komputer nie widzi dysku. Czasami dysk HDD lub SSD jest źle podłączony – wtedy wystarczy tylko podłączyć kable we właściwy sposób. Innym razem mogło dojść do zalania laptopa lub mechanicznego uszkodzenia części wewnętrznych i wtedy należy dokonać naprawy płyty głównej. Wreszcie mogą zachodzi problemy systemowe wymagające naprawy oprogramowania. Tak czy inaczej, w wielu przypadkach naprawę przeprowadza się raczej w serwisie.

Lenovo Thinkpad L480 przed naprawą

Lenovo Thinkpad L480 z komunikatem o błędzie dysku HDD

Lenovo Thinkpad L480 po naprawie

Lenovo Thinkpad L480 tuż po naprawie