Czasami chcemy skorzystać z danych na dysku twardym lub przenośnym, ale z jakiegoś powodu sprzęt na komputerze nie widzi nośnika. To może być związane z oprogramowaniem, ale może też wymagać rozebrania komputera i sprawdzenia, czy dysk nie uległ uszkodzeniu (a w wielu przypadkach nawet wymiany dysku).

Dlatego warto jest zawczasu wykluczyć niektóre możliwości, zanim zabierzemy komputer do serwisu komputerów. Jeśli jednak potrzebujesz wymiany dysku, zapraszamy do naszej bezpłatnej wyceny!

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Dlaczego komputer nie widzi dysku?

Najbanalniejszym powodem, dla którego Twój sprzęt nie wykrywa dysku, jest jego złe podłączenie. Jeżeli korzystamy z dysku twardego (HDD) wystarczy podłączyć je do komputera za pomocą dwóch kabli (jeden do zasilana, drugi do połączenia z płytą główną).

W przypadku, gdy mamy dysk przenośny (SSD), wystarczy tylko połączyć kabel M.2 z płytą główną (o ile posiada ona odpowiedni slot.

Jeżeli po ponownym podłączeniu komputer nadal nie widzi dysku, może to być również kwestia złej konfiguracji. Wtedy najpierw wchodzimy w BIOS, gdzie możemy zbadać stan dysków i to, czy dobrze działają. Jeżeli dysk widoczny jest w systemie BIOS, oznacza to, że trzeba go po prostu sformatować i utworzyć dla niego partycje.

Po zakupie nowego nośnika (HDD lub SSD) lub sformatowaniu starego, Windows może nie zauważać dysku.

Trzecią opcją są uszkodzenia mechaniczne dysku bądź całego komputera.

Co zrobić, kiedy wystąpią problemy?

Najpierw wchodzimy w BIOS i upewniamy się, że dysk twardy działa jest odpowiednio podłączony. Następnie sprawdzamy czy połączenie z dyskiem jest prawidłowe. Jeżeli to nie jest kwestia połączenia, może się okazać, że dysk trzeba po prostu sformatować albo utworzyć jego partycje.

Uwaga! Formatowanie dysku wiąże się z usunięciem danych i programów!

Formatowanie dysku twardego i tworzenie partycji

Oto jak samodzielnie sformatować dysk:

  • Po pierwsze - Wchodzimy do Panelu Sterowania i wybieramy ikonkę System i zabezpieczenia.
  • Następnie wchodzimy w Narzędzia administracyjne i tam przechodzimy do Zarządzania komputerem

Zarządzanie komputerem

  • W Zarządzaniu komputerem pojawi nam się drzewko zadań. Klikamy na Magazyn i od razu rozwinie nam się Zarządzanie dyskami

"Zarządzanie dyskami" w "Magazynie"

  • W Zarządzaniu dyskami po prawej stronie pokaże nam się lista dostępnych na komputerze dysków (zarówno wewnętrznych HDD, jak i akurat podłączonych do niego zewnętrznych SSD). Jeżeli jeden z dysków ma nieprzydzielone miejsce, oznacza to, że nie jest widziany przez system Windows.

Drzewko dysków

  • Klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Nowy wolumen pusty.
  • Następnie należy stworzyć na dysku partycję - pojawi nam się okienko Określ rozmiar woluminu i musimy wyznaczyć ilość miejsca, które dana partycja będzie zajmować. System zapyta nas o literę dysku (np. dysk C, D itd.)
  • W końcu przechodzimy do właściwego formatowania nośnika - wybieramy zalecany system plików NTFS. Możemy również utworzyć etykietę dysku, która będzie wyświetlana w eksploratorze plików.

Jeśli nie można przeprowadzić formatowania dysku, być może jest to problem samego sprzętu. Aby ostatecznie sprawdzić, czy HDD jest uszkodzony, czy może to kwestia pozostałych części komputera, przenieś dysk do innego komputera i sprawdź, czy jest widoczny na innym urządzeniu. Jeżeli system nadal nie widzi dysku, prawdopodobnie mamy do czynienia z uszkodzeniem mechanicznym dysku.

Co zrobić w przypadku mechanicznego uszkodzenia dysku?

Jeżeli na nośniku HDD nie znajdują się żadne bardzo ważne dane, nie ma co wieźć dysku do naprawy - dysk twardy trzeba po prostu wymienić (stąd też ważne jest, aby regularnie robić kopie zapasowe). Nowy dysk twardy można kupić w przystępnej cenie, a dyski SSD nadają się do przechowywania kopii zapasowych danych.

Nasze usługi

Niezależnie od przyczyn, nasz serwis może zarówno wymienić dysk, jak i go naprawić. Doradzimy Ci też jaki dysk wybrać.

Możesz skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo, albo wybrać się do naszego punktu stacjonarnego.