Po włączeniu komputera wita Cię czarny ekran? Przyczyn może być wiele — uszkodzona matryca, dysk twardy, karta graficzna, usterki oprogramowania... Jak jednak określić, z czym mamy do czynienia?

W tym artykule dowiesz się jak rozpoznać, co mogło spowodować czarny ekran w laptopie i jak można temu zaradzić. Jeśli po sprawdzeniu wszystkich tych sposobów ekran laptopa nadal nic wyświetla i nie reaguje, skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy sprawnie i profesjonalnie przywrócą go do pełnej sprawności. Na podstawie Twojego opisu serwis przygotuje bezpłatną wstępną wycenę naprawy — jeszcze dziś skorzystaj z naszego formularza! Nasz serwis komputerowy znajduje się w Warszawie, lecz działamy na terenie całego kraju, dzięki możliwości naprawy wysyłkowej. Nie musisz już dłużej szukać sprawdzonego serwisu Apple, Dell czy Toshiba. Kurier odbierze od Ciebie laptopa i dostarczy go do Twoich rąk po zakończonej naprawie. Szybko, profesjonalnie i bez wychodzenia z domu!

Masz problem ze swoim laptopem? Kliknij i uzyskaj darmową wycenę naprawy!

Bezpłatna wycena online

Co sprawdzić najpierw, kiedy widzisz czarny ekran laptopa?

Zanim dojdziemy do wniosku, że doszło do uszkodzenia jakiejś części laptopa (np. karty graficznej lub oprogramowania), warto najpierw sprawdzić, czy problem nie jest łatwy do naprawienia.

Zacznij od sprawdzenia, czy jasność ekranu nie jest zbyt niska. Podczas aktualizacji systemu Windows 10 może dojść do zmiany poziomu jasności. Przy okazji sprawdź też, czy kabel zasilający jest dobrze podłączony, bo kiedy laptop działa tylko na baterii, jasność ekranu pozostaje zmniejszona w celu oszczędzania energii.

Jeśli wciąż widzisz czarny ekran, spróbuj wybudzić komputer - wciśnij Caps Lock i zobacz czy świeci się dioda. Jeśli tak, naciśnij Windows+Ctrl+Shift+B, a wtedy nastąpi ponowne uruchomienie systemu.

Jeżeli ekran pozostaje czarny, sprawdź, czy kabel zasilania jest właściwie podłączony. Jeśli i to nie pomoże, być może problem jest poważniejszy.

Bardziej poważne przyczyny czarnego ekranu po włączeniu komputera - jak je rozpoznać i co trzeba zrobić?

Czarny ekran w laptopie może być spowodowany przez różne uszkodzenia - od matrycy po płytę główną i oprogramowanie. Niektóre z nich łatwo rozpoznać, inne wymagają pomocy specjalisty.

Uszkodzenie matrycy

Jednym z objawów uszkodzonej matrycy może być biały, zielony albo czarny ekran w laptopie. Do uszkodzenia matrycy zaś może dojść poprzez uszkodzenie mechaniczne (jak upuszczenie laptopa) albo poprzez zalanie laptopa. Jedyne, co można zrobić, to wymienić matrycę na nową, najlepiej w zaufanym serwisie. Aby upewnić się, że czarny ekran spowodowany jest przez uszkodzenia matrycy, należy podłączyć do laptopa monitor zewnętrzny. Jeśli widać na nim obraz, trzeba wymienić matrycę.

Uszkodzony ekran w laptopie, zbity wyświetlacz

Uszkodzenie karty graficznej

Czarny ekran może być też objawem uszkodzenia karty graficznej. Karta graficzna również może zostać uszkodzona na skutek wstrząsu lub zalania - płyn, który przedostaje się do wnętrza laptopa, może doprowadzić do korozji i przepięć poszczególnych elementów.

Uszkodzona karta graficzna

W przeciwieństwie do matrycy wymiana karty graficznej jest o wiele trudniejsza i wymaga pomocy doświadczonego fachowca. O ile karta nie ma złącza MXM, jest ona na stałe wlutowana w płytę główną. Tak jak w przypadku matrycy można sprawdzić, czy doszło do uszkodzenia karty na monitorze zewnętrznym - jeżeli na nim też nie widać obrazu, oznacza, że uszkodzona jest karta graficzna.

Uszkodzenie taśmy matrycy

Czarny ekran na zewnętrznym monitorze może też oznaczać uszkodzoną taśmę matrycy. Jest to część, która łączy ze sobą matrycę i płytę główną, a znajduje się ona w wewnątrz obudowy zawiasów. Zdarza się, że na skutek uszkodzenia klapy matrycy albo zawiasów taśma może zostać zerwana, co powoduje zakłócenia i czarny ekran.

Zerwana taśma matrycy

Znakiem, że problem leży właśnie w taśmie matrycy, jest to, że ekran miga podczas poruszania klapą. Naprawa zawiasów i taśmy rozwiąże problem.

Zwarcie płyty głównej

Czarny ekran może być też wynikiem zwarcia płyty głównej. Płyta główna zapewnia komunikację pomiędzy poszczególnymi częściami laptopa. Uszkodzenie mostka albo przetwornicy, zwarcie w gnieździe zasilania, przepięcie w sieci elektrycznej - to tylko niektóre usterki na płycie głównej, które mogą powodować czarny ekran.

Profesjonalny serwis laptopów będzie optował za naprawą płyty głównej (zamiast jej wymiany), ze względu na trudność w sprowadzeniu płyty głównej na zmianę. Niemniej jednak jeśli uszkodzenia będą dość rozległe, wymiana płyty może się okazać jedynym wyjściem.

Brak aktualizacji sterowników karty graficznej

Jeżeli na czarnym ekranie laptopa widać kursor, oznacza to, że problem mogą stanowić niezaktualizowane sterowniki. Może się też zdarzyć, że przyczyną czarnego ekranu będzie źle zaktualizowany sterownik, który musi zostać odinstalowany w następujący sposób:

  1. Uruchom Menedżera zadań, naciskając Ctrl+Shift+Esc lub Ctrl+Alt+Del.
  2. W Menedżerze zadań naciśnij Plik w lewym górnym roku, a następnie wybierz z listy Uruchom nowe zadanie.
  3. W okienku, które się pojawi, wpisz devmgmt.msc i wciśnij Enter.
  4. Kiedy uruchomi się Menedżer urządzeń, znajdź kartę graficzną i naciśnij ją prawym przyciskiem myszy. Pojawi się wtedy opcja Odinstaluj.
  5. Na koniec uruchom ponownie komputer.

Uszkodzenie lub nieudana aktualizacja oprogramowania BIOS

Zdarza się, że po aktualizacji systemu Windows 10 i oprogramowania BIOS zamiast ekranu logowania nie ma żadnego obrazu. Może się okazać, że kiedy aktualizacja nadpisała się na obraz BIOS, doprowadziła do uszkodzenia oprogramowania. Można spróbować samemu rozwiązać problem i przywrócić dawną wersję, w taki sposób:

  1. Włącz komputer.
  2. Użyj klawisza Windows+P, aby włączyć menu Projekt. (Uwaga: nawet jeśli menu nie jest widocznie, jest otwarte).
  3. Kilka razy naciśnij strzałkę w górę lub w dół kilka razy.
  4. Wciśnij przycisk Enter.
  5. Jeśli nic się nie dzieje, spróbuj jeszcze raz.

BIOS

Można również zabrać laptopa do serwisu, gdzie dokonana zostanie naprawa oprogramowania. Przy okazji będzie można sprawdzić, czy czarnego ekranu nie spowodowało jakieś złośliwe oprogramowanie.

A co jeśli nie wiem, co się dzieje z ekranem?

Jeśli nie jesteś pewien, jaka usterka powoduje uszkodzony ekran, dostępna jest w naszym serwisie diagnostyka komputera obejmująca zarówno stan techniczny sprzętu, jak i jego oprogramowanie.