Komputer długo się uruchamia? Nie możesz znieść widoku wiecznie ładujących się aplikacji po uruchomieniu Windowsa?  Na ratunek przychodzi dysk SSD.

 

Nośniki danych ostatnimi czasy wykonały duży skok wydajnościowy. Wszystko za sprawą prężnie rozwijających się pamięci NAND Flash, które to znane są i stosowane już od dawna np. w pendrive’ach. Aktualnie możemy wybierać pomiędzy konstrukcjami na SATA, M.2, SATA Express oraz PCI-Express. Zakres cenowy jest dosyć spory - tak samo zresztą jak prędkości poszczególnych dysków. Nawet najwolniejszy wariant będzie odczuwalnie szybszy w codziennym użytkowaniu. Nie ważne czy mówimy tu o graniu w gry komputerowe, montażu filmów, pracy biurowej, czy przeglądaniu internetu. Dyski HDD przegrywają w każdym z tych zastosowań. Warto w taki zainwestować jeśli nasz komputer zaczął zwalniać.

dysk hdd, dane z dysku

Główne różnice pomiędzy SSD a HDD:

  • Brak ruchomych elementów mechanicznych - dusk jest niesłyszalny
  • Niższa waga, co jest szczególnie ważne w sprzętach mobilnych
  • Większa ilość operacji wyjścia/wejścia na sekundę (IOPS)
  • Krótki czas dostępu do plików - płynniejsze działanie systemu operacyjnego
  • Wyższa wydajność - szczególnie widoczna przy kopiowaniu małych plików
  • Odporność na wstrząsy i uderzenia - bardzo istotne w urządzeniach mobilnych
  • komputer włącza i wyłącza się w kilka sekund


Te kilka bardzo istotnych powodów sprawia, że dyski SSD zdobywają coraz większą popularność, a grono ich zwolenników stale się powiększa. Jedynym minusem takiego rozwiązania może być cena w stosunku do pojemności, w porównaniu do tradycyjnych dysków. Mimo wszystko, regularnie spadające ceny sprawiają, że teraz każdy jest w stanie sobie na taki dysk pozwolić.

dysk ssd, naprawa dysku

Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest dysk SSD na system i HDD jako magazyn danych. Na chwilę obecną najbardziej popularnym wariantem jest 240 - 256 GB. Taki dysk spokojnie wystarczy na system operacyjny oraz zapobiegnie przed zapychaniem się systemu operacyjnego po aktualizacjach. Resztę rzeczy - mniej wymagającą wysokich transferów dysku trzymamy wtedy na HDD. Wzrost prędkości działania samego systemu, czy ładowania aplikacji będzie na tyle odczuwalny, że szybko utwierdzi nas iż podjęliśmy odpowiednią decyzję.

 

Podsumowanie:
Czy warto kupić dysk SSD? Zdecydowanie tak - zainwestowane pieniądze szybko zrekompensują nam się w postaci szybszego startu komputera, mniejszej wagi, lepszej kultury pracy, szybszego kopiowania plików i dużo większej przyjemności płynącej z korzystania z naszego komputera. Jest to aktualnie sprawdzony i bardzo skuteczny sposób aby przyśpieszyć pracę komputera.
Decydując się na wymianę dysku na ssd bardzo często będziemy zmuszeni zdjąć dolna obudowę laptopa  a wtedy warto wykonać od razu czyszczenie komputera.