Czasami wystarczy chwila nieuwagi, a poprzez nieprawidłową kombinację klawiszy tracimy polskie znaki na klawiaturze. Ustawienia zmienić możemy przypadkowo na przykład w trakcie szybkiego pisania kolejnych komentarzy. Pojawia się wtedy pytanie, jak włączyć polskie znaki. Można to zrobić na kilka sposobów. Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu pojawił się ten problem. Wbrew pozorom jest on bardzo prosty do rozwiązania.

Znaki diakrytyczne są naprawdę ważne w języku polskim. Brak kreseczki w konkretnej literze może nawet zmienić znaczenie całego zdania. Czasami problemem są znikające znaki. Innym razem problemem może być przestawiony układ klawiatury.

Kłopotem może być również, gdy język systemu operacyjnego zmieni się na język angielski. Często jest to język domyślny. Dobrze jest wiedzieć, jak zmienić ustawienia klawiatury i spokojnie poradzić sobie z tym problemem.

W systemie Windows, a także na urządzeniach mobilnych jest to stosunkowo proste. Oczywiście w tym tekście wykluczamy inne problemy, takie jak fizycznie, uszkodzona klawiatura. Jeśli opisane w tym artykule rozwiązania nie zadziałają, konieczna może okazać się wymiana klawiatury w laptopie. Warto wybrać wtedy profesjonalny serwis komputerowy RatujLaptopa, w którym w ekspresowym tempie wymienimy klawiaturę i zadbamy o prawidłową pracę komputera. Nasze usługi w tym zakresie obejmują wiele znanych marek - posiadamy serwis Apple, Dell, Asus, HP i wiele innych.  Niedziałające przyciski lub brak polskich znaków utrudniają Twoją pracę? Nie czekaj i przekaż sprzęt do serwisu bez wychodzenia z domu! Bezpłatnie wycenimy naprawę usterki, kurier odbierze od Ciebie laptopa i przekaże go do rąk specjalisty!

Bezpłatna wycena online

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym doradzamy, jakie czynności wykonać, aby naprawić na komputerze (PC albo laptopie) bądź urządzeniu mobilnym niedziałające polskie znaki. Jeśli nie przyniesie to pożądanych efektów, skontaktuj się z nami!

Jak włączyć polskie znaki? Sposób pierwszy

Czasami, gdy klawiatura nie pisze polskich znaków na klawiaturze, należy zmienić język klawiatury. Na klawiaturze polskie znaki takie jak "Ć", "Ś", "Ź", "Ż", "Ą" oraz "Ę" mogą być niemożliwe do wpisania na przykład w sytuacji, gdy język Windows 10 lub innego systemu operacyjnego zmieni się na domyślny, czyli angielski.

Aby naprawić problem, czyli zrobić polskie znaki na klawiaturze należy, trzymając lewy ALT, wcisnąć lewy SHIFT, wejść w START, a następnie panel sterowania. Po czym wybrać "data, godzina, języki i opcje regionalne" . W dalszej kolejności trzeba kliknąć "języki", "szczegóły" i w polu zainstalowane usługi wybrać "polski programisty"

Można także na dolnym pasku koło zegara ustawić oznaczenie języka klawiatury na PL.

Zmiana układu klawiatury PC lub laptopa, jako drugi powód, dla którego nie ma polskich znaków na klawiaturze? Drugi sposób

Jeżeli zmienił się układ klawiatury, pojawia się problem, w którym litera "Z" działa jako litera "Y", a "y" jako "z".

Aby to naprawić, należy przytrzymać CTRL i wcisnąć wtedy SHIFT.

Aby taki problem więcej się nie pojawiał, należy prawym przyciskiem myszy, kliknąć pasek zadań. Z menu podręcznego, wybrać paski narzędzi, a następnie kliknąć "opcje" i dalej w "ustawienia".

W dalszej kolejności pojawi się okno dialogowe, w którym wybrać należy z kolei "usługi tekstowe i języki". Aby ustawić zainstalowane usługi i języki, w dalszej kolejności w oknie "zainstalowane usługi" należy pozostawić jedynie typ klawiatury "polski (programisty)". Pozostałe typy klawiatury trzeba usunąć.

Po zatwierdzeniu masz gwarancję, że klawiatura nie będzie więcej się już przestawiać, a co za tym idzie, nie pojawi się problem z brakiem polskich znaków na klawiaturze.

Brak polskich znaków na klawiaturze. Trzeci problem i sposób rozwiązania

Może pojawić się również sytuacja, w której brak polskich znaków polega na tym, że podczas edycji tekst nie jest dopisywany w wybranym miejscu, a zastępuje napisane fragmenty. W takiej sytuacji wystarczy nacisnąć przycisk INSERT, aby włączyć polskie znaki na klawiaturze.

Co, gdy nie działają pojedyncze polskie znaki na klawiaturze? Jak rozwiązać problem na przykład niedziałającej litery?

Jeszcze inną sytuacją jest brak polskich znaków w sytuacji, gdy nie działa jedna lub dwie konkretne litery. Dla przykładu mogą to być litery "ą ę". Czasami w takich sytuacjach winny jest skrót klawiszowy. Polskie litery mogą być bowiem wtedy zablokowane ze względu na aktualnie aktywną aplikację.

Jeżeli chcesz upewnić się, które dokładnie literki nie działają i czy nie ma ich więcej, możesz odpalić notatnik i próbować pisać wszystkie. Wbrew pozorom to proste narzędzie jest w tym przypadku niezastąpione.

Jeżeli dojdziesz do tego, dlaczego język polski został ograniczony przez aplikację, wejdź w jej ustawienia, a następnie zmień jej skróty klawiszowe. Być może dla przykładu kombinacja klawiszy ALT oraz C oznacza dla aktywnej aplikacji coś innego niż "ć".

Jeżeli nie uda Ci się zlokalizować przeszkadzającego skrótu klawiszowego, możesz skorzystać z programu, który nazywa się Windows Hotkey Explorer. Jest to darmowy program, który umożliwia sprawdzenie, dlaczego nie możesz uruchomić polskich znakow. Brak polskich znaków spowodowany skrótami klawiszowymi zostanie jako problem szybko zlokalizowany.

Program Windows Hotkey Explorer sprawdzi, jakie skróty klawiszowe są przypisane, do której aplikacji.

Windows Hotkey Explorer

Jak ustawić język polski oraz polskie znaki na urządzeniach mobilnych?

Polskie znaki są ważne nie tylko na komputerach stacjonarnych oraz laptopach, ale również na urządzeniach mobilnych. Brak polskich znaków na przykład w wiadomości e-mail przesyłanej z telefonu może bowiem świadczyć o braku profesjonalizmu nadawcy.

Jak zatem ustawić polskie znaki na urządzeniach mobilnych, takich jak na przykład telefon komórkowy lub tablet?

Najprostszy sposób to ściągnięcie na urządzenie aplikacji o nazwie Swift Key, która pozwala szybko uruchomić opcję "klawiatura polskie znaki".

SwiftKey

Być może dla przykładu nie kupiłeś urządzenia w Polsce, a co za tym idzie, trudno Ci poruszając się po menu w obcym języku, odnaleźć odpowiednie ustawienia.

Jeżeli zatem nie masz polskich znaków na urządzeniach mobilnych, możesz szybko to ustawić.

Istnieją także dedykowane sposoby dla każdego urządzenia, aby zrobić polskie znaki. Zależy to między innymi od systemu operacyjnego, który został wgrany do urządzenia mobilnego. Czy jest to na przykład Android, czy też iOS.

Co zrobić, gdy nie działają polskie znaki na klawiaturze? Podsumowanie

Problemy z brakiem polskich znaków mogą mieć wiele przyczyn. Bardzo często wystarczy tylko jedno kliknięcie na klawiaturze, aby przypadkowo zmienić ustawienia języka klawiatury. Czasami w panelu sterowania ktoś nieumyślnie zmieni opcje regionalne. Niekiedy problemem jest także aktywna aplikacja, a jeszcze innym razem mamy do czynienia z urządzeniem mobilnym i potrzebujemy aplikacji Swift Key lub zmiany jego ustawień. W żadnym wypadku brak polskich znaków nie jest jednak problemem trudnym do rozwiązania.