Jedną z najbardziej denerwujących rzeczy, która może przytrafić się użytkownikowi, to sytuacja, w której komputer samoistnie się wyłącza. Zwłaszcza, kiedy akurat zajmujemy się czymś ważnym i od dłuższego czasu nie zapisywaliśmy zmian.

Przyczyn, dla których komputer sam się wyłącza, może być wiele - od przegrzewania się podzespołów po złośliwe oprogramowanie - dlatego warto zbadać źródło problemu i mu przeciwdziałać.

W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek jak sobie z nimi radzić. Wiele z nich wymaga podróży do serwisu, dlatego jeszcze dzisiaj skorzystaj z naszego formularza darmowej wyceny!

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Komputer sam się wyłącza - najczęstsze przyczyny

Najpierw należy określić źródło problemu, aby wiedzieć, co należy zrobić. Różne przyczyny będą wymagały różnych rozwiązań.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy po uruchomieniu laptopa albo logowaniu występuje czarny ekran - zwykle jest to objaw uszkodzeń mechanicznych, źle zainstalowanej aktualizacji albo niezaktualizowanych sterowników. Występuje też nieraz w parze z samoistnie wyłączającym się komputerem.

Komputer wyłącza się z przegrzania

W pierwszej kolejności sprawdź czy dochodzi do przegrzewania się sprzętu - komputer sam się wyłącza, aby chronić się przed przepaleniem i awariami podzespołów. Przegrzewanie się komputera (zwłaszcza laptopa) może mieć swoje źródło w kiepskiej wentylacji, nawarstwiającym się wewnątrz urządzenia kurzu, degradacji pasty termoprzewodzącej, ale też w uszkodzonym wentylatorze.

Zakurzone wnętrze laptopa Acer AspireNa przegrzewanie się szczególnie wrażliwe są podzespoły na płycie głównej - procesor i karta graficzna. Jeśli po ponownym uruchomieniu komputera urządzenie ma problemy z dalszym rozruchem, problemem może być temperatura podzespołów.

Ustawienia systemu

To druga najbanalniejsza przyczyna - być może urządzenie ma ustawione automatyczne wyłączanie się po dłuższym okresie bezczynności.

Przeglądarka Google Chrome

Zdarza się, że komputer sam się wyłącza podczas korzystania z przeglądarki Chrome. W takich sytuacjach należy w ustawieniach przeglądarki (po wpisaniu w oknie wyszukiwania chrome://settings/) i w sekcji System odznacz opcję Użyj akceleracji sprzętowej, gdy dostępna.

Sekcja "System" w ustawieniach przeglądarki Chrome

Złośliwe oprogramowanie

Różne wirusy komputerowe mogą wpływać w różny sposób na system operacyjny, w tym - doprowadzając do tego, że komputer sam się wyłącza. Antywirus powinien uchronić nasz sprzęt przed większością wirusów komputerowych, ale w skrajnych przypadkach potrzebna będzie ponowna instalacja systemu.

Uszkodzenia podzespołów

Być może doszło do uszkodzenia dysku twardego, karty graficznej, płyty głównej, procesora i innych podzespołów. Wtedy wymagane jest otwarcie obudowy komputera i sprawdzenie, który podzespół został uszkodzony i wymaga naprawy lub wymiany. W tym celu trzeba wybrać się do serwisu i zdać się na wiedzę techników.

Same usterki mogą być spowodowane, zarówno przez upadek, jak i zalanie laptopa.

System operacyjny - awarie

Niekiedy komputer sam wyłącza się z powodu pliku lub aplikacji systemu operacyjnego, który źle działa albo został usunięty. Wtedy system operacyjny wiesza się i trzeba go uruchomić ponownie.

Uszkodzone oprogramowanie

Być może doszło do usterki oprogramowania i to powoduje, że system sam się wyłącza. Można to sprawdzić w prosty sposób: po uruchomieniu urządzenia w trybie awaryjnym mamy pewność, że oprogramowanie zostało uszkodzone i to dlatego komputer samoistnie się wyłącza. Jeśli tryb awaryjny nie jest możliwy, można uruchomić urządzenie z płyty rozruchowej.

Uszkodzony zasilacz

Być może problem leży w niewłaściwym lub uszkodzonym zasilaczu. Kiedy komputer zaraz po włączeniu sam się resetuje, może to oznaczać zwarcie włącznika lub jego przewodów. Może to też oznaczać zwarcie pinów płyty głównej. Luźne śrubki, podkładki czy kołki dystansowe mogą również prowadzić do zwarcia zasilacza. Uszkodzony zasilacz może nie być w stanie zasilić wszystkie podzespoły.

Jeśli wyłączenie się komputera poprzedza niebieski ekran, doszło do wylania kondensatorów w płycie głównej lub zasilaczu.

Zużyta bateria

Może się zdarzyć, że laptop wyłącza się przez zużytą albo uszkodzoną baterię, zwłaszcza kiedy uszkodzony zasilacz nie ładuje baterii. Zdarza się, że bateria puchnie od przegrzania i rozsadza obudowę laptopa.

Oczywiście, w takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem jest wymiana baterii.

Spuchnięta bateria

Rozwiązania problemów

Większości z powyższych problemów można zaradzić, choć niektóre rozwiązania wymagają wybrania się do serwisu.

Czyszczenie komputera i kontrola temperatur

Pierwszym krokiem jest czyszczenie komputera, aby uporać się z jego przegrzewaniem się. Szczególnie wentylatory i karta graficzna powinny zostać poddane gruntownemu czyszczeniu, ponieważ najwięcej kurzu osadza się na radiatorach wentylatora, a podczas grania karta wydziela ogromne ilości ciepła.

Do czyszczenia można wykorzystać sprężone powietrze, jednak lepiej zabrać komputer na czyszczenie do serwisu.

Ważna jest jeszcze wymiana pasty termoprzewodzącej, która z czasem może ulec degradacji i która umożliwia sprawne działanie układu chłodzenia. Serwis komputerowy wymieni pastę przy okazji konserwacji laptopa.

Istnieje również oprogramowanie do monitorowania temperatury procesora, karty graficznej i podzespołów. Zwłaszcza przy starszych urządzeniach możliwość sprawdzenia temperatury pomoże nam określić, kiedy komputer się wyłączy.

Ponowne zainstalowanie systemu operacyjnego

Czasami wystarczy jeszcze raz zainstalować system operacyjny, co zajmuje trochę czasu i wymaga wpisywania kluczy produktu.

Zmiana ustawień automatycznego wyłączania się komputera

Aby dokonać zmiany ustawień, trzeba wejść w opcje urządzenia i w zakładkę Zasilanie i uśpienie, aby ustawić czas, który musi minąć, zanim laptop ulegnie samoistnemu wyłączeniu.

Zasilanie i uśpienie

Wymiana uszkodzonych albo przestarzałych części komputera

W zależności od tego, co zostało uszkodzone może się okazać, że prawdopodobnie będzie trzeba naprawić lub wręcz wymienić dysk, baterię, zasilacz, wentylator lub wadliwe podzespoły w serwisie.

Przy wymianie warto zainwestować w nowsze urządzenia, które będą w stanie sprostać wymaganiom sprzętowym współczesnych gier i programów, i zapewnią prawidłowy przepływ temperatur. Zainstalowanie dodatkowej pamięci urządzenia usprawni je i zapobiegnie przegrzewaniu się laptopa.

Jeżeli jednak koszt wymiany uszkodzonych lub wadliwych części komputera przekracza wartość urządzenia, może warto zainwestować w nowy komputer.

Komputer sam się wyłącza? Możemy Ci pomóc!

Nie opieraj się na poradnikach w internecie - zaufaj fachowcom! Jeśli nie chcesz sam naprawiać wyłączającego się samoistnie laptopa albo nie wiesz jak to zrobić, służymy Ci pomocą. Sprawdzimy w czym problem i podamy Ci możliwości jego naprawy.

Nasz serwis zajmuje się naprawą i wymianą uszkodzonych części laptopów. Jeżeli Twój laptop z niewiadomych przyczyn sam się wyłącza, sprawdzimy, co się za tym kryje. Powiemy Ci, co można zrobić, aby Twój laptop sam się nie wyłączał i zaproponujemy Ci kilka rozwiązań. Może się okazać, że Twój laptop potrzebuje tylko czyszczenia, ale może się też okazać, że sprawa jest poważniejsza.

W celu świadczenia usług uruchomiliśmy specjalny formularz darmowej wyceny, niemniej jednak dla prawidłowej oceny sytuacji nasi serwisanci potrzebują mieć komputer przed sobą. Jeżeli nie masz czasu ani chęci zaglądać do naszego serwisu na ulicy Górczewskiej 62/64, możesz wysłać do nas sprzęt kurierem (dowiedz się jak prawidłowo przygotować laptopa do wysyłki).