Prędzej czy później każdy komputer będzie w takim stanie, że nie będzie można już z niego korzystać. Wtedy pozostanie nam tylko składować sprzęt w piwnicy lub na strychu, albo wyrzucić go do śmietnika. W skrajnych przypadkach niektórzy zostawiają swój zużyty komputer w lesie albo specjalnie wykopują do tego celu rów.

Żadne z tych rozwiązań nie jest jednak prawidłowe, albowiem laptopy-elektrośmieci należy utylizować.

Jeśli Twój laptop nie działa jak należy, a Ty nie chcesz się z nim jeszcze rozstawać, zapraszamy do skorzystania z naszej bezpłatnej, internetowej wyceny. Jeżeli zaś przyjedziesz do naszego serwisu osobiście, nasi serwisanci powiedzą Ci, co można zrobić.

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Dlaczego trzeba utylizować elektrośmieci?

Skład zużytych klawiatur

Z powodu rosnącej troski o naszą planetę staramy się znaleźć sposoby na to, aby pozbyć się niepotrzebnych śmieci, zwłaszcza tych, które zawierają szkodliwe substancje stanowiące niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt, takie jak ołów, freon i dwutlenek węgla. Jeśli chodzi o laptopy, jeśli bateria litowo-jonowa lub litowo-polimerowa zostanie uszkodzona, w kontakcie z powietrzem może nawet wybuchnąć (dlatego baterie po przegrzaniu zwykle puchną, aby nie doprowadzić do tego, żeby będący w nich gaz się wydostał; aby nie dopuścić do odkształceń obudowy, zaleca się wymianę baterii w laptopie).

Najlepszym rozwiązaniem – tak pod względem ochrony środowiska, jak i ekonomi – jest ponowne wykorzystanie przynajmniej niektórych materiałów. Dlatego też już od wielu lat stosuje się segregację śmieci, dzięki czemu poszczególne rodzaje odpadów – na przykład, szkło, papier, plastik – mogą zostać poddane recyklingowi. Nie inaczej jest w przypadku starych komputerów – tak jak innych elektrośmieci, nie powinno się ich wrzucać do zwyczajnych koszów na śmieci, tylko umieścić w specjalnym pojemniku, zabrać do skupu elektroniki lub powierzać je specjalnym firmom zajmującym się utylizacją sprzętu elektronicznego. W przeciwnym razie możemy narazić się na grzywnę 5000 złotych.

Jakie czynności wykonać przed utylizacją komputera?

Przed oddaniem laptopa do utylizacji, usuń z niego dysk twardy albo przynajmniej wyczyść z niego dane. Nigdy nie wiadomo czy sprzęt trafi do kogoś, kto będzie chciał wykorzystać nasze dane wrażliwe (jak hasła do kont, adresy i inne szczegóły) do niezbyt uczciwych celów. Dlatego zaleca się samodzielne czyszczenie dysku lub oddanie go do czyszczenia serwisowi komputerowemu.

Na zlecenie klienta specjaliści moga nawet wykonać klonowanie dysku - kopię wszystkich danych i programów z jednego dysku na drugi.

Gdzie wyrzucić starego laptopa?

Prawo nakazuje oddawać zepsute laptopy do punktu skupu, firmy zajmującej się utylizacją elektrośmieci lub do serwisu komputerowego.

Jeżeli chcesz pozbyć się starego laptopa, masz do wyboru kilka opcji:

  1. Istnieją punkty skupu zajmujące się zbieraniem elektrośmieci, takich jak, na przykład, baterie.

  2. Możesz też skorzystać z usług firmy zajmującej się skupem elektrośmieci, która odbierze od Ciebie zepsuty sprzęt i zajmie się jego przetworzeniem.

  3. Niektóre sklepy i hurtownie z elektroniką przyjmują stary sprzęt, aby wydobyć z niego części wymienne do innych urządzeń.

  4. Serwisy komputerowe również oferują odebranie starego sprzętu w celu wykorzystania jego części do naprawy innych laptopów.

Serwis komputerowy RatujLaptopa zutylizuje Twój sprzęt!

Przynieś swój stary laptop, a my przyjrzymy się stanowi Twojego komputera i od razu doradzimy Ci, czy można go uratować, czy nie.

Może się wydawać, że laptop jest już do wyrzucenia, a tymczasem trzeba tylko naprawić zawiasy, wyczyścić laptopa albo wymienić matrycę. Oferujemy zarówno wymianę uszkodzonych części laptopa, jak i naprawę oprogramowania, diagnostykę komputera i naprawę zalanego laptopa. Jeśli zaś chcesz się pozbyć niepotrzebnego, starego sprzętu, chętnie go od Ciebie odbierzemy.

Zapraszamy do naszego punktu stacjonarnego na ulicy Górczewskiej 62/64.