Procesor to jeden z najważniejszych podzespołów w laptopie. Z czasem jednak może dojść do jego uszkodzenia albo do tego, że stanie się on przestarzały i nie będzie spełniał wymogów nowej technologii. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana procesora.

Jak można wymienić procesor w laptopie? I kiedy jest to możliwe? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego. Pamiętaj jednak, że ponieważ wymiana wymaga otwarcia laptopa, lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Jeśli chcesz wymienić procesor w laptopie, skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny.

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Do czego służy procesor w laptopie?

Procesor CPU (Central Processing Unit) pobiera dane z pamięci operacyjnej, interpretuje je i na tej podstawie wykonuje ciągi operacji matematyczno-logicznych, aby spełniać polecenia użytkownika.

Procesor CPU w układzie BGA.Większość laptopów ma procesory montowane w układzie BGA, a to oznacza, że procesor jest wlutowany w płytę główną i bez specjalistycznego sprzętu wymiana procesora jest niemożliwa. Samodzielna wymiana jest możliwa w przypadku układu PGA, który jest rzadszy na rynku, a w którym procesory nie są przylutowane do płyty głównej, za to są o wiele większe.

Wymiana procesora w laptopie - przygotowania

Zanim weźmiemy się za wymianę procesora w laptopie, trzeba wziąć pod uwagę kilka szczegółów.

Nowe CPU musi być obsługiwana przez ten sam chipset płyty głównej i mieć tę samą podstawkę (socket), co stary procesor. Musi też być rozpoznawana przez BIOS, co bywa kłopotliwe, gdyż producenci laptopów głównego nurtu montują procesory w obrębie jednej serii.

Jeśli więc potrzebujemy CPU do określonego modelu laptopa, mamy ograniczony wybór. Dlatego zawczasu zapoznaj się ze specyfikacją danego modelu i dowiedz się jaki najsilniejszy procesor danej serii jest dostępny na rynku.

Przyczyny wymiany procesora w laptopie

Warto zaznaczyć, że nie w każdym przypadku da się wymienić procesor. Pomijając kwestie ściśle techniczne, jeśli mamy laptopy z niższej półki cenowej, wymieniając ich procesory na nowe, ale droższe, możemy sporo przepłacić - kupienie nowego laptopa ma w tym względzie o wiele więcej sensu.

Natomiast w przypadku, kiedy mamy przenośny komputer o wiele droższy i o wiele bardziej specjalistyczny - gamingowy lub biznesowy - wtedy zazwyczaj najnowsze procesory zwiększają możliwości sprzętu.

Najlepiej dowiedzieć się, czy płyta główna Twojego laptopa posiada odpowiednie gniazdo do wymiany procesora. Możesz skorzystać z ekspertyzy serwisu lub zasięgnąć informacji od producenta. Może się jednak okazać, że dla konkretnego sprzętu nie produkuje się już szybszych procesorów.

Istotne jest też to, aby sprawdzić na stronie producenta informacje, czy operację, której zamierzamy się podjąć, można zrobić. Nie szukaj informacji na forach internetowych, gdyż w wielu przypadkach producenci stosują różne rodzaje płyt głównych w jednym modelu sprzętu.

Jak w przypadku większości nowych urządzeń, należy kupować mądrze i brać pod uwagę to, jaką specyfikację ma dany sprzęt. Najnowsze części nie zawsze będą pasować do układów, które posiada Twój komputer.

W przypadku modeli z wyższej półki cenowej, zasadniczo powody do wymiany procesora są dwa:

Po pierwsze - kiedy doszło do uszkodzenia laptopa, zwłaszcza płyty głównej i układu BGA

Najczęściej procesor ulega przepaleniu na skutek przegrzania karty graficznej, czy pamięci ram; oraz na skutek niewydolności układu chłodzenia. Kiedy indziej dochodzi do zalania komputera i układy na płycie głównej mogą zostać zniszczone za sprawą korozji. Wreszcie laptop zwykle narażony jest na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne, takie jak upadki i uderzenia, co może przyczynić się do usterki procesora.

Po drugie - kiedy procesor jest już przestarzały

Można na różne sposoby usprawnić stary laptop poprzez dodanie pamięci ram, regularne czyszczenie komputera albo wymianę dysku, niemniej jednak zmiana procesora na nowszy może znacznie poprawić wydajność laptopa.

Wymiana procesora w laptopie - jak przebiega?

Potrzebne są małe śrubokręty, pojemniki na śrubki i na inne mniejsze części, a przede wszystkim - dużo wolnego miejsca. Istotne jest też uziemienie - trzeba usunąć nagromadzony na placach ładunek elektrostatyczny korzystając z maty antystatycznej albo dotykając uziemionego przedmiotu (na przykład, kaloryfera).

Dalej wymiana procesora przebiega tak:

  1. Zaczynamy od demontażu obudowy laptopa, aby uzyskać dostęp do procesora.
  2. Następnie usuwamy części układu chłodzącego, zakrywające płytę główną - odkręcamy śrubki dociskające układ chłodzenia do chipsetu i procesora i delikatnie odrywamy chłodzenie od podzespołów.
  3. Teraz przychodzi czas na właściwą wymianę, która wymaga ostrożności i precyzji, ale najpierw czyścimy układ chłodzenia.
  4. Dopiero jak układ chłodzenia został wyczyszczony, odbezpieczamy socket, przekręcając go za pomocą śrubokrętu z płaskim bitem w stronę obrazka otwartej kłódki. Trójkącik na sockecie musi się zgrać z trójkącikiem na procesorze.
  5. Następuje demontaż procesora z socketu, chwytając procesor za boki i wyciągnąć go z góry.
  6. Wreszcie w podobny sposób wstawiamy nowy procesor i czyścimy jego rdzeń i chipset ze starej pasty termoprzewodzącej.
  7. Pastę usuwamy też z układu chłodzenia, a kiedy już wszystko jest czyste i suche, można nałożyć czystą pastę.
  8. Dopiero po tym wszystkim zakładamy chłodzenie z powrotem i wstawiamy znów obudowę.

Jak widać możesz samodzielnie wymienić stary procesor na nowy, niemniej jednak ponieważ należy uważać na najmniejszą część i często przy okazji wymienia się pastę termoprzewodzącą, zalecamy raczej korzystanie z usług wykwalifikowanego serwisu.

Korzystając z usług serwisu użytkownik nie ryzykuje też utraty gwarancji.

Zajrzyj do naszego serwisu, a powiemy Ci, czy wymianę procesora w Twoim laptopie da się zrobić. Poradzimy Ci też jak usprawnić komputer, a w razie usterki poszukamy nowych części do Twojego sprzętu.