Chwila nieuwagi i kubek z kawą lub colą ląduje na klawiaturze. Płyn błyskawicznie rozlewa się po klawiszach i zaczyna wciekać do środka. Jeżeli komputer był podłączony do zasilania, wówczas najczęściej następuje zwarcie i wszystko gaśnie, gdy wilgoć dotrze do płyty głównej. Jeśli nie, to połowa sukcesu - być może da się go uratować przed przepięciem? Jak postępować w przypadku zalania MacBooka? Co zrobić i do kogo się zwrócić o pomoc? Odpowiedzi na te pytania poznasz w tym artykule!

Zalałeś MacBooka? Działaj szybko i uratuj laptopa!

Bezpłatna wycena online

Zalany MacBook Air - co robić?

Szybka reakcja na zalanie laptopa może uratować sprzęt przed wymianą na nowy i znacznie zmniejszyć koszt naprawy Macbooka po zalaniu. Jak postępować w takiej sytuacji?

Odłącz zasilanie

Ogólne zasady stosowane w przypadku zalania laptopa, to w pierwszej kolejności odłączenie źródła prądu - zasilacza. Należy też wyjąć baterię (w przypadku modelu, który to umożliwia). Macbook nie pozwala na odłączenie baterii bez zdjęcia obudowy, dlatego już w tej sytuacji powinniśmy jak najszybciej odwiedzić serwis MacBook. Nie ważne, czy będzie to autoryzowany serwis, czy serwis pogwarancyjny, taki jak RatujLaptopa, ponieważ zalanie cieczą sprawia, że komputer traci gwarancję.

Wilgoć we wnętrzu laptopa w połączeniu z prądem może doprowadzić do zwarcia, które uszkodzi elektronikę. Naładowana bateria wpięta do płyty głównej sprawia, że nawet po odłączeniu zasilacza istnieje duże ryzyko wystąpienia zwarcia. W takim przypadku koszt naprawy będzie wówczas znacznie wyższy, bo spalonych podzespołów nie da się naprawić - trzeba je zastąpić nowymi. Pierwsza i najważniejsza zasada w przypadku MacBooków to nie zwlekać i przekazać laptopa do serwisu, który odłączy baterię i wyczyści laptopa po zalaniu. RatujLaptopa umożliwia odbiór uszkodzonego sprzętu przez kuriera, który szybko dostarczy go wprost do rąk specjalistów z dużym doświadczeniem.

Czyszczenie MacBooka po zalaniu (z zewnątrz)

Kolejnym krokiem po odłączeniu zasilania jest zebranie jak najwięcej wody, która jeszcze nie dostała się do wnętrza komputera. Im więcej cieczy, tym większa szansa, że miała ona kontakt z podzespołami, a w szczególności dostała się do płyty głównej. Możesz wykorzystać wszystkie materiały, które mają właściwości higroskopijne, np. ręcznik papierowy, ściereczkę z mikrofibry itp. Masz szczęście, gdy obudowa i klawiatura zatrzymały płyn i nie wciekł on do wnętrza urządzenia. Taki komputer po osuszeniu i zakonserwowaniu powinien działać bez problemów, choć i tak należy przekazać go w ręce serwisanta, który po zdjęciu obudowy oceni, czy ciecz miała kontakt m.in. z ważnymi układami na płycie głównej. Laptop może działać nawet przez kilka dni po zalaniu, aby następnie postępująca korozja wyłączyła go na dobre.

Zalany macbook pro

Suszenie otoczenia i sprzętu

Upewnij się, że ciecz nie zalała zasilacza lub innych rzeczy na biurku. Przetrzyj też urządzenia peryferyjne, takie jak myszka czy klawiatura, jeśli i one były w zasięgu wilgoci. Wystarczy kilka kropel na stykach baterii lub w gnieździe ładowania i przepięcie gotowe.

To bardzo ważny etap! Próba podłączenia mokrego zasilania do zalanego Macbooka skończy się - w najlepszym przypadku - naprawą w naszym serwisie, a w najgorszym - wymianą komputera na nowy model, ponieważ naprawa może okazać się nieopłacalna.

Czyszczenie laptopa zalanego w środku

Jeżeli płyn dostał się do wnętrza urządzenia, konieczne będzie profesjonalne czyszczenie. Z tym zadaniem najlepiej upora się serwis Macbook, taki jak RatujLaptopa. Pod nazwą czyszczenie laptopa po zalaniu kryje się szereg działań, które mają za zadanie usunąć wszelkie ślady cieczy czy korozji, która szybko pojawia się na płycie głównej.

W domu możesz obrócić zalany sprzęt do góry nogami, by ciecz wypłynęła z jego wnętrza. Pamiętaj, by przed tym odłączyć go od źródła zasilania i zabezpieczyć matrycę komputera przed ściekającą wodą (jest w takim samym stopniu wrażliwa na zalanie jak inne części Macbooka). Wylewająca się z wnętrza sprzętu woda może ją uszkodzić.

Wnętrze zalanego macbook air.

Gdy już pozbędziesz się wody z wnętrza Macbook Air lub Pro, odwróć go do naturalnej pozycji i wytrzyj płyn z klawiatury i gniazd. Oczekując na kuriera, zostaw sprzęt do wyschnięcia, a jeśli wybierasz się do serwisu stacjonarnego, to moment, aby ruszać w drogę. Najlepiej nie przyspieszaj suszenia, używając do tego grzejników z nadmuchem i suszarek. Powietrze z nich jest zbyt gorące i może się skończyć na poważniejszym uszkodzeniu (nawet stopieniu) klawiszy czy obudowy lub uszkodzeniem elementów w komputerze.

Komputer zalany zwykłą wodą

Kondycja i rokowania dla Macbook Air lub Pro zależą również od tego, jaki płyn dostał się do środka.

Jeśli twój Macbook został zalany zwykłą wodą (i nie był podłączony do zasilania), zazwyczaj wystarczy osuszenie go i wyczyszczenie, by działał. Konieczne jest jednak zweryfikowanie, czy ciecz nie dostała się w miejsca newralgiczne. Powinna to zrobić jedynie osoba doświadczona, by uniknąć powstawania korozji. W takiej sytuacji polecamy odwiedzić serwis Macbook RatujLaptopa, gdzie fachowcy zrobią to profesjonalnie i uchronią sprzęt przed korozją.

Zalany laptop MacBook Pro/Air - słodki napój

Gorzej, jeżeli Macbook zostanie zalany inną cieczą (zwłaszcza słodką, np. colą lub sokiem). Po odparowaniu wody cukier będzie się krystalizował na elektronice, powodując uszkodzenie podzespołów. Taki Macbook wymaga niezwłocznej naprawy w profesjonalnym serwisie, który oczyści podzespoły i zabezpieczy je przed uszkodzeniami powodowanymi przez korozję. Ewentualne uszkodzone układy zostaną wymienione na nowe.

Macbook zalany winem

Skrystalizowany cukier często blokuje też prawidłowe działanie klawiatury. Klawisze nie działają płynnie; mogą przeskakiwać i strzelać. Najlepiej wówczas przyjść z komputerem do serwisu komputerowego, do wyczyszczenia. Szybka reakcja pozwoli uratować sytuację i wymiana klawiatury nie będzie konieczna.

Zalany Macbook - cena naprawy

Koszt naprawy zależy od uszkodzeń, jakie wyrządziła ciecz we wnętrzu laptopa. Cennik zawierający sztywne ceny w tym przypadku nie będzie miał zastosowania, ponieważ każda usterka jest inna i wymaga szczegółowej diagnozy. W przypadku sprzętów klasy premium, takich jak Apple Macbook radzimy nie czekać i nie liczyć na to, że działający po zalaniu laptop będzie działał dalej bez zarzutu, ponieważ koszt czyszczenia wnętrza będzie dużo niższy niż koszt naprawy płyty głównej, gdy postępująca korozja doprowadzi do zwarcia i uszkodzi ważne elementy. 

Zalałeś/aś swojego Macbooka? Uzyskaj wstępną bezpłatną wycenę!

Bezpłatna wycena online

W sytuacji, gdy uszkodzona została płyta główna lub któryś z innych głównych komponentów, naprawa może się okazać nieopłacalna (zwłaszcza w autoryzowanym serwisie). Oryginalne części do Macbook Air i Macbook Pro nie należą do najtańszych, a po zalaniu zazwyczaj wiele serwisów nie jest w stanie ich naprawić i proponowana jest wymiana elementu na nowy. Przykładowo, koszt nowej płyty głównej dla Macbook Pro to nawet kilka tysięcy złotych! W RatujLaptopa podejmujemy się napraw laptopów, które inne serwisy spisały na straty! Mamy duże doświadczenie w naprawie zalanych MacBooków i możemy pochwalić się wieloma sukcesami, które potwierdza ponad 1000 pozytywnych opinii na naszym profilu w Google.

Jeżeli twój laptop nie działa po zalaniu, polecamy odwiedzić nasz serwis Apple z zalanym Macbookiem i wykonać profesjonalną diagnostykę wraz z wyceną. Fachowcy mają odpowiednią wiedzę i ocenią, co nadaje się do naprawy, a co nie. Po wyschnięciu cieczy i jej usunięciu z wnętrza laptopa możliwa jest pełna diagnostyka, po której następuje wycena naprawy. Z konkretną wyceną unikniesz przepłacania za usługę i od razu ocenisz, czy jest ona dla Ciebie opłacalna.

Suszenie podzespołów macbook pro po zalaniu.

Serwis Macbook - profesjonalna naprawa Macbooka po zalaniu

Zalany Macbook najpierw jest rozkręcany i dokładnie suszony. Resztki cieczy są usuwane, a serwis sprawdza, które komponenty uległy uszkodzeniu. Po diagnostyce wykonywana jest naprawa lub wymiana tych, które da się naprawić, ponieważ zostały zniszczone przez korozję.

Zalany laptop (a raczej jego poszczególne elementy) czyszczony jest również w myjce ultradźwiękowej, która pozwala usunąć pozostałości cieczy. Fachowcy pod mikroskopem sprawdzają poszczególne podzespoły, a resztki wilgoci usuwają alkoholem izopropylowym, który szybko odparowuje.

Gdy na płycie głównej nie ma już śladów zalania, instaluje się podzespoły, których wymiana jest konieczna i komputer jest gotowy do podłączenia do prądu. W ramach serwisu przeprowadzone zostaje czyszczenie laptopa i gniazd, którymi woda mogła się dostać do wnętrza komputera. Taka naprawa wymaga również wymiany pasty termoprzewodzącej i termopadów.

Zalany Macbook w serwisie

Jak NIE naprawiać zalanego Macbooka?

Jest kilka rzeczy, których nie należy robić pod żadnym pozorem.

  1. Suszenie suszarką - niesie duże ryzyko stopienia delikatnych elementów elektroniki i zniszczenia podzespołów - zwłaszcza wtedy, gdy suszarka nie ma regulacji temperatury.
  2. Zwlekanie z odłączeniem zasilania - połączenie wody z prądem nigdy nie jest dobrym pomysłem. Powoduje zwarcie, które kończy się zniszczonymi podzespołami. Tak można spalić m.in. płytę, czy układ zasilania lub uszkodzić gładzik, klawiaturę i inne urządzenia, np. głośniki.
  3. Próba włączenia komputera, żeby sprawdzić, czy działa - tak jak powyżej. Nie uruchamiaj Macbooka, dopóki wszystkie zalane elementy nie zostaną osuszone i zabezpieczone.
  4. Stosowanie "sprawdzonych" sposobów z Internetu. Suszenie na kaloryferze, wsadzanie komputera do piekarnika i inne tego typu pomysły to prosta droga by zalany Macbook już nigdy nie działał. Polecany online ryż również nie jest remedium na zalanie Macbook Air - nie wchłania aż tak dobrze płynu, jak materiały mające właściwości higroskopijne.