Awaria Windows po aktualizacji miała miejsce już nie raz. Poprawki, które naprawiały znane błędy, bardzo często powodowały zmiany wpływające negatywnie na funkcjonowanie innych komponentów, urządzeń peryferyjnych lub stabilność całego systemu. Nie inaczej stało się po ostatniej dużej aktualizacji, wypuszczonej przez Microsoft 29. stycznia. Również ona spowodowała kolejne problemy, jednak ich skala jest bardzo duża.

Awaria Windows po aktualizacji - z czym są problemy?

Po wypuszczeniu aktualizacji KB4532695 forum pomocy technicznej Windows zaroiło się od komentarzy. Użytkownicy pytali o skutki instalacji dla innych programów i narzędzi, a także wprost pisali o kompletnej awarii Windows po aktualizacji. Wśród najczęściej występujących problemów wymieniono:

  • Błędy w działaniu karty dźwiękowej oraz dźwięku na karcie graficznej. Sytuacja ta była niezależna od rodzaju karty i producenta. Co gorsza, odinstalowanie poprawki Windows nie przywracało prawidłowego funkcjonowania sterownika dźwięku, chociaż był on weryfikowany przez system jako prawidłowy i działający.
  • Problemy z ładowaniem się systemu, polegające na wielominutowym wczytywaniu plików, zawieszaniu się ekranu startowego z logo Windows oraz nieładowanie wszystkich aplikacji na starcie.
  • Całkowita dezintegracja systemu, niemożność uruchomienia go i używania (wyłączał się po kilkunastu minutach). Najczęstszym objawem był wyświetlany niebieski ekran (BSOD - Blue Screen of Death). Nie można było również zresetować komputera, system nie reagował na przycisk POWER i nie pozwalał na wejście do BIOSu i zmianę ustawień. U niektórych użytkowników poprawka spowodowała powtarzające się komunikaty o błędach i ciągłe resetowanie systemu.
  • Kłopoty z korzystaniem z sieci bezprzewodowej (błąd karty Wi-Fi) i Bluetooth. Po aktualizacji Windows w wielu komputerach Bluetooth po prostu zniknął (bez względu na to czy była to karta czy zewnętrzny, podłączany na USB).
  • Problemy z zasilaniem - zasilacze nie były rozpoznawane jako urządzenia mogące współpracować z danym modelem laptopa, a także nie ładowały baterii.
  • Awaria Bitlocker, który przestał odpowiadać na wpisywane hasła.
  • Problemy z uruchomieniem i używanie pulpitu zdalnego.
  • Niemożność podłączenia urządzeń zewnętrznych do portu HDMI - port nie działał, urządzenia nie były „widziane” przez komputer.
  • Problemy z zalogowaniem się do poczty Outlook.

Windows nie działa po aktualizacji - co robić?

awaria Windows po aktualizacji

Póki co nie ma jednego rozwiązania na problemy z Windowsem. Osoby, które zainstalowały poprawkę i nie mogą korzystać z komputera, powinny spróbować przywrócić system lub zainstalować go od nowa. W „czystej” wersji Windows należy wyłączyć automatyczne aktualizacje, tak by poprawka powodująca błędy nie pobrała się znowu. Można również próbować aktualizować sterowniki niedziałającego sprzętu, ale to nie zawsze przynosi oczekiwany efekt. Zapraszamy do serwisu laptopów Ratuj Laptopa (Warszawa - Wola), jeżeli macie problemy ze swoim komputerem po aktualizacji. Pomożemy przywrócić go do stanu, który pozwoli na bezproblemowe korzystanie z zasobów.