Każdy laptop w którymś momencie staje się przestarzały i nie da się go odnowić czy zreperować niskim kosztem. Co więcej - zepsuta elektronika niesie ze sobą zagrożenie zatrucia i nie można wyrzucić jej do zwykłego kosza.

Przedstawiamy kilka sposobów na to, jak można wykorzystać starego laptopa (i inny stary sprzęt). Jednakże w większości przypadków jest możliwe odratowanie laptopa - wystarczy wyczyścić go po zalaniu, naprawić oprogramowanie albo wymienić zawiasy. Nasi serwisanci przyjrzą się Twojemu laptopowi i powiedzą Ci, co możemy dla Ciebie zrobić!

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Rzeczy, które powinieneś zrobić, zanim wyrzucisz starego laptopa

Zanim zdecydujesz się na pozbycie się starego laptopa, powinieneś pamiętać o kilku rzeczach:

Po pierwsze: sprawdź, czy Twój laptop nie nadaje się do modernizacji

Po wymianie niektórych części można usprawnić działanie komputera i to nawet w bardzo znaczący sposób. Wystarczy zmienić procesor na nowszy, wymienić dysk HDD na SSD, dodać pamięć RAM, i wyczyścić laptopa, a jego wydajność zwiększy się.

Mimo wszystko jednak koszty takich zabiegów mogą znacząco przewyższać wartość urządzenia.

Po drugie: sprawdź, czy nie można go komuś sprzedać

Sprawdź czy używany model Twojego laptopa nie sprzedaje się całkiem dobrze na Allegro. Jest to sposób na to, aby pozbyć się zalegającego rupiecia, a jednocześnie coś niecoś zarobić. Szczególnie, że są na świecie pasjonaci starego sprzętu (nie mówiąc już o tym, że sprawny elektronik będzie w stanie wykorzystać części do napraw lub majsterkowania).

Po trzecie: skopiuj i usuń dane z komputera

Wszelkiego rodzaju dane - zarówno prywatne, jak i ściśle systemowe - lepiej usunąć ze starego sprzętu przed pozbyciem się go. Nie tylko umożliwia to ponowne wykorzystanie laptopa przez kogoś innego (jeśli zdecydujesz się na sprzedaż), lecz także nawet jeśli Twój laptop trafi do elektrośmieci, możesz być pewien, że nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do Twoich plików osobistych. Najlepiej też wyjąć z niego jeszcze sprawny dysk twardy (albo - jeśli jest on w wyjątkowo opłakanym stanie - przenieść jego zawartość na zewnętrzny nośnik danych).

Nie zapomnij też o prywatnych kontach na swoim komputerze - usuń wszystkie zapisane hasła i anuluj dostęp do kont na urządzeniu, którego chcesz się pozbyć.

Możesz zabrać laptopa do serwisu i poddać go klonowaniu dysku.

Do czego może Ci się przydać stary laptop?

Jeżeli nie chcesz ani sprzedawać, ani oddawać laptopa do utylizacji, możesz poszukać dla niego alternatywnego zastosowania.

Użyj laptopa w szukaniu cywilizacji pozaziemskich

Twój stary komputer może pomóc programowi SETI (Search for Extraterresteial Intelligence) w szukaniu nietypowych sygnałów i analizowaniu szumu kosmicznego. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację - SETI@home - i podłączyć komputer do internetu. Sygnał od pozaziemskich cywilizacji może nie nadejść od razu, ale dzięki mocy obliczeniowej Twojego i innych komputerów, może jakąś wiadomość da się przechwycić.

Zresztą SETI@home oparte jest o technologię aplikacji BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing), która wykorzystuje moc obliczeniową różnych sprzętów - nie tylko komputerów, lecz także smartfona czy tabletu - w celu badań naukowych, między innymi w zakresie medycyny, astronomii czy ekologii.

Upcykling czyli zrób sobie półeczkę z komputera

Dzięki dostępnym w internecie poradnikom będziesz w stanie znaleźć dla zepsutej elektroniki nowe zastosowanie, zamiast po prostu oddawać sprzęt na utylizację lub do serwisu. Zbuduj sobie półkę, stolik albo dekorację ze starych części laptopa! Stoją przed Tobą nieograniczone możliwości!

Pamiętaj jednak, że nie każda część nadaje się do upcyklingu - niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia.

Nowa funkcjonalność, stary sprzęt

To, że stary laptop nie działa w celach dla niego przeznaczonych, nie oznacza, że nie można znaleźć dla niego nowych zastosowań. Można zacząć korzystać z laptopów jak z innych urządzeń, na przykład, robiąc z niego domowe internetowe radio, monitoring wideo, albo telewizor smart tv. Czasami wystarczy do tego odpowiednia aplikacja na smartfonie.

Utylizacja i recykling starego sprzętu

Oczywiście w pewnym momencie stary laptop będzie już kompletnie bezużyteczny i trzymanie go w domu będzie niebezpieczne dla nas i dla środowiska, ze względu na pozostałości szkodliwych substancji wewnątrz sprzętu. Komputery stacjonarne, laptopy, smartfony, napędy CD, oraz inne urządzenia elektroniczne, składają się z materiałów, które można jeszcze wykorzystać. Recykling pozwala odzyskać cenne surowce użyte w produkcji laptopa, a niektóre części będzie można wykorzystać jako części zamiennie.

Warto też pamiętać o zakazie wyrzucania urządzeń do zwykłych śmieci, za którego złamanie grozi grzywna. Poddając elektronikę recyklingowi, nie tylko będziemy w stanie uniknąć grzywny, lecz także w prosty sposób przyczynimy się do zmniejszenia ilości elektrośmieci na na wysypiskach.

Podczas wyrzucania starego sprzętu, warto zainteresować się utylizacją laptopa. Pewne części i tak pójdą na recykling, abyśmy mogli odzyskać cenne surowce użyte w produkcji urządzeń elektronicznych.

Tak zwanych elektrośmieci nie można tak po prostu wyrzucić do kosza. Trzeba je oddać do punktu zbiórki elektrośmieci. Najlepsze jest to, że nie musisz sam się fatygować do punktu skupu. Możesz zadzwonić i umówić się na odebranie elektrośmieci przez pracowników skupu.

Są w Warszawie nowoczesne serwisy sprzętu elektronicznego - dlaczego powinieneś wybrać nas?

Przynieś do nas swój zepsuty laptop, a my ocenimy, co można zrobić z Twoim sprzętem, uwzględniając opłacalność napraw dla właściciela. Na życzenie klienta możemy zająć się naprawą starego laptopa albo jego utylizacją.