Jednym z najczęstszych powodów, dla których pojawia się biały ekran matrycy, miganie ekranu, śnieżenie obrazu oraz inne zakłócenia, jest uszkodzona taśma matrycy.

Dowiedz się czym charakteryzują się uszkodzenia taśmy matrycy, aby być przygotowanym na jej wymianę w serwisie. Może się okazać, że konieczna będzie wymiana matrycy albo naprawa płyty głównej w Twoim laptopie. Skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny!

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Czym jest taśma matrycy?

Taśma matrycy

Taśma matrycy to wiązka przewodów łącząca matrycę z płytą główną. Odpowiada za komunikację pomiędzy ekranem a płytą główną.

W zależności od modelu laptopa, z taśmą mogą łączyć się inne urządzenia znajdujące się przy lub w ekranie laptopa - kamera, mikrofon, ekran dotykowy albo dodatkowe diody LED.

Najczęściej taśma matrycy przepuszczana jest w obudowie jednego z zawiasów, co oznacza, że jej uszkodzenie może nastąpić również na skutek uszkodzenia zawiasów albo obudowy.

Jak działa taśma matrycy?

Taśma matrycy przepuszcza sygnały wideo oraz napięcia zasilania dla podświetlenia i dla elektroniki matrycy.

W zależności od budowy płyty głównej taśma może być podłączona do jednego lub kilku złącz na płycie głównej za pomocą osobnych wtyczek do urządzeń w klapie matrycy. Składające się na taśmę matrycy przewody zajmują się regulacją i zasilaniem podświetlenia, sygnałem załączenia matrycy, masą oraz danymi w obrazie.

Po czym poznać uszkodzenie taśmy matrycy?

Tak jak w przypadku ogólnych uszkodzeń matrycy lub płyty głównej, najczęściej usterki taśmy matrycy mają związek z uszkodzeniami mechanicznymi lub zalaniem laptopa. Tego typu wypadki mogą spowodować usterki elektroniki matrycy, ale i taśma matrycy może zostać gwałtownie zerwana albo ulec zwarciu.

Poza tym jej uszkodzenie może być spowodowane przez ciągłe poruszanie klapą matrycy, znajdujące się w skrzydle matrycy przewody taśmy ciągle się naprężają, co może skutkować ich przetarciem lub przecięciem. Jeśli dojdzie do przetarcia izolacji, mogą one doprowadzić do przegrzewania się i nie włączania laptopa.

Przetarty kabel taśmy matrycyDo podstawowych objawów uszkodzonej taśmy matrycy w laptopie zaliczają się:

 • brak podświetlenia matrycy
 • miganie ekranu
 • biały lub czarny ekran
 • pojawiające się na ekranie matrycy niewłaściwe kolory (przebarwienia)
 • paski na wyświetlaczu
 • brak obrazu
 • zanikanie obrazu podczas poruszania klapą matrycy
 • któreś z urządzeń w klapie matrycy nie działa prawidłowo lub w ogóle
 • przy poruszaniu matrycą wyłączanie się obrazu albo jego zmienione kolory

To właśnie zmiany na ekranie - brak obrazu, miganie ekranu, paski itd. - podczas poruszania klapy świadczą najdobitniej o tym, że uszkodzeniu uległa właśnie taśma matrycy, a nie sama matryca. Objaw ten pozwala wykluczyć możliwość takich uszkodzeń jak zwarcie kamery, problemy z mikrofonem czy jakakolwiek inna związana z matrycą usterka.

Dlatego warto zwracać uwagę na znikanie obrazu podczas poruszania klapą matrycy.

Wymiana taśmy matrycy w laptopie

W większości przypadków lepiej jest odwiedzić serwis komputerowy niż wymieniać taśmę samemu. Zwykle zabieg ten zachodzi przy okazji wymiany matrycy. Czasami w grę wchodzi również naprawa płyty głównej albo wymiana zawiasów.

Wymiana taśmy matrycy przebiega następująco:

 1. Najpierw należy odłączyć zasilanie i baterię laptopa.
 2. Następnie ma miejsce demontaż obudowy klapy matrycy i dolnej obudowy - w ten sposób serwisant zyskuje dostęp do taśmy matrycy
 3. Taśma jest odłączana, a wnętrze obudowy czyszczone.
 4. Dopiero jak taśma zgadza się z modelem laptopa, nadchodzić czas, aby wymienić taśmę matrycy.
 5. Po montażu matrycy, zabezpieczane są taśmy sygnałowe wypięciem (wymiana nie tylko taśm, lecz także kleju mocującego elementy obudowy).
 6. Sprawdzana jest poprawność podłączenia podzespołów i części wewnątrz obudowy.
 7. W końcu następuje montaż obudowy.

Zajmiemy się Twoją matrycą laptopa!

Nasz serwis laptopów zajmuje się naprawą matryc od wielu lat. Jeśli Twój laptop ma problemy z wyświetlaniem obrazu, możemy sprawdzić jego stan.

W celach informacyjnych prosimy o podanie szczegółów takich jak znaki firmowe laptopów, abyśmy mogli znaleźć na stronie producenta części do wymiany. Na miejscu nasi technicy przeprowadzą krótką, bezpłatną diagnozę.

Ponieważ taśma matrycy łączy się nieraz z usterkami innych części laptopów, w naszym serwisie możliwa jest nie tylko wymiana matrycy lecz także naprawa płyty głównej, wymiana lub naprawa obudowy i zawiasów, naprawa oprogramowania oraz wymiana gniazda zasilania.

Nasz serwis komputerowy zajmuje się też czyszczeniem laptopów po zalaniu.

Nasza strona internetowa zawiera poręczny formularz do bezpłatnej wyceny naprawy.