Ostatnio do naszego serwisu komputerowego coraz częściej trafiają laptopy Razer, spędzielismy bardzo duzo czasu na diagnostyce sprzętu tego producenta i okazuje się, że laptopy te mają mało wydajne chłodzenie, bardzo mocne procesory i karty graficzne co w efekcie doprowadza do przegrzania tych dwóch elementów. Najczęstrzym objawem awarii jest brak możliwości uruchomienia laptopa, brak obrazu lub laptop nie wykrywa drugiej karty graficznej.

Karta graficzna to jeden z głównych podzespołów komputera czy laptopa. Bez niej nie bylibyśmy w stanie odczytać informacji, które urządzenie chce nam przekazać w zrozumiały dla nas sposób. Wizualizuje ona informacje tłumacząc dane binarne i wyświetla za pomocą pikseli w różnych kolorach. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrozumieć wyświetlany obraz.

Karta graficzna nie zawsze jest osobnym podzespołem. W laptopach oraz komputerach przeznaczonych do prac biznesowych, jest ona zazwyczaj zintegrowana w procesorze, a pamięć graficzna jest współdzielona z operacyjną, dzięki czemu stanowi ona z procesorem jeden układ. Pozwala to na uzyskanie mniejszej masy laptopa i prostszej konstrukcji układu chłodzenia. W laptopach przeznaczonych do gier karta graficzna jest osobnym układem, a pamięć VRAM posiada własne kości umieszczone w pobliżu rdzenia. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie dużo wyższej wydajności.

Karta graficzna jest podzespołem, który często ulega awarii. Z reguły jest to spowodowane długotrwałą, zbyt wysoką temperaturą pracy lub wadą fabryczną, która ujawnia się po kilku latach. Co prawda, producenci laptopów umieszczają odpowiednie układy chłodzenia zazwyczaj z kilkoma wentylatorami, aby karta graficzna podczas obciążenia nie przekraczała bezpiecznej temperatury pracy, lecz w nowszych modelach możemy bez problemu wykonać OC, czyli podniesienie zegarów w celu osiągnięcia jeszcze wyższej wydajności. Proces ten jest bezpieczny, jeżeli zostanie wykonany z umiarem, a po podkręceniu karty zostanie ona przetestowana pod względem temperatur oraz stabilności pracy. Niestety nawet pozytywne przejście testu przez kartę graficzną nie gwarantuje nam tego, że nie ulegnie awarii szybciej, niż bez OC.

płyta główna Razer

Niestety wysoka temperatura pracy to tylko jedna z wielu przyczyn usterek kart graficznych w laptopach. Zauważalne są również wady fabryczne, która ujawnia się dopiero po kilku latach użytkowania laptopa. Na szczęście takie sytuacje zdarzały się w starszych modelach laptopów, lecz nie wiadomo, czy za kilka lat taka sytuacja nie wystąpi w laptopach produkowanych w obecnych czasach.

Wada ta objawia się nieprawidłowym działaniem karty graficznej lub całkowitym brakiem działania. Może być to wyłączanie się ekranu podczas pracy, lub występowanie artefaktów. Sposoby na naprawienie takiego laptopa jest wymiana układu karty graficznej. (Oczywiście tylko wtedy, gdy uszkodzony jest układ graficzny, ponieważ w przypadku uszkodzenia pamięci VRAM również mogą występować artefakty) istnieje 100% szans, że po takim zabiegu nasz laptop będzie z powrotem działał.

W laptopach Razer kilkukrotnie spotkaliśmy się z uszkodzonym procesorem, najczęściej usterka ta wystepuje po zwarciu na którymś z portów usb lub na skutek przegrzania. Na zdjeciu powyżej widać wylutowany procesor z płyty głownej, do laptopu wlutowaliśmy nowy CPU i klient może cieszyć się w pełni działającym laptopem. Operacja wymiany procesora i karty graficznej jest bardzo skomplikowana w laptopach Razer i wymaga ogromnego doświadczenia.

Jesli Twój Razer nie włącza się, nie wykrywa karty graficznej lub generuje inne problemy zapraszamy do naszego serwisu komputerowego Razer w Warszawie. Naprawiamy również inne marki, takie jak Dell, Lenovo czy Asus.