Bateria w laptopie ma określoną żywotność i nawet jeśli będzie regularnie ładowana akumulatorem, w pewnym momencie może przestać działać prawidłowo. Może okazać się, że trzeba wymienić baterię na nową, co nie zawsze się opłaca.

Istnieje domowy sposób na to, jak ją naładować, a jest to tak zwana regeneracja baterii do laptopa. Możesz spróbować regeneracji baterii, ale jeśli to nie pomoże, skorzystaj z usług naszego serwisu.

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Dlaczego bateria z czasem traci napięcie?

Większość baterii w laptopach to akumulatory litowo-jonowe. Po naładowaniu baterii laptop jest w stanie działać określoną ilość czasu bez podłączenia do prądu. Im jednak bateria jest starsza, tym krócej wytrzymuje przed kompletnym rozładowaniem.

Bateria wyposażona jest w ogniwa, które z biegiem czasu tracą pojemność - są w stanie przechowywać w sobie coraz mniej energii. Znajdujący się wewnątrz baterii licznik cykli naładowania (owe cykle następują zawsze po wyczerpaniu baterii w laptopie) zaprogramowany jest na ich określoną liczbę, po których płytka łącząca się z ogniwami wyłącza baterię.

Typowa bateria laptopa

Regeneracja baterii do laptopa - na czym polega?

Ogólnie rzecz biorąc, regeneracja baterii do laptopa polega na wymianie ogniw i wyzerowaniu licznika cykli. Sam proces regeneracji wymaga precyzji i umiejętności, dlatego lepiej dobrze się przygotować.

Wady i zalety regeneracji baterii w laptopie

Regeneracja baterii ma pewne istotne zalety dla tych, którzy nie chcą wymieniać baterii albo nie mogą jej wymienić.

Jeśli laptop jest bardzo stary, może się okazać, że nie tylko oryginalne baterie nie są dostępne na rynku, lecz także, że nie ma już do niego zamienników.

Stary laptop Lenovo IBM Thinkpad

Przeciwna sytuacja też może mieć miejsce - dopiero co wypuszczony na rynek laptop może nie mieć jeszcze dostępnych części zamiennych, dlatego regeneracja oryginalnej baterii może być najlepszym rozwiązaniem.

Natomiast zregenerowana bateria nigdy nie będzie na tyle wydajna jak nowa bateria. Poza tym, jeśli doszło do spuchnięcia baterii, nie da się zregenerować baterii i właściwym rozwiązaniem będzie tylko jej wymiana.

Spuchnięta bateria laptopa Razer

Jak zregenerować baterię?

Regenerację baterii należy zacząć od prawidłowego odłączania przewodów łączących ogniwa - od przewodu o największym natężeniu dodatnim aż do przewodu o największym natężeniu ujemnym. W przeciwnym razie nie zostanie zachowane odpowiednie napięcie elektryczne. Zalecany sposób odłączania to krótkie przecięcie przewodu przy samym łączeniu ogniw. Wymaga to jednak użycia lutownicy, a źle przeprowadzone przecięcie może doprowadzić do przepięcia i zablokowania sterownika. W niektórych bateriach do ogniw przyczepiony jest termometr mierzący ich temperaturę podczas pracy, który można w dowolnym momencie odłączyć.

Przed montowaniem nowych ogniw należy przeprowadzić test ich jakości - wszystkie ogniwa muszą mieć to samo napięcie i podobny opór elektryczny wewnątrz baterii (tak zwana rezystancja wewnętrzna). Jedno ogniwo nie powinno ładować się szybciej od drugiego.

Jeśli chodzi o wyzerowanie licznika, można to osiągnąć programując układ sterujący baterią. Czasami trzeba wymienić układ sterujący na nowy, aby zaoszczędzić sobie kłopotów z programowaniem.

Po sprawdzeniu ogniw i zaprogramowaniu sterownika umieść baterię w laptopie i podłącz zasilacz. Na początku może wyświetlić się błąd baterii, ale po jakimś czasie uruchamia się kontrolka ładowania - wtedy oznacza to, że zasilacz jest źle podłączony i dlatego trzeba go odłączyć i znów podłączyć poprawnie. Po włączeniu laptopa obserwuj poziom ładowania i napięcia baterii. Zwracaj też uwagę na to, czy bateria się zbytnio nie nagrzewa. Jeśli zauważysz, że dzieje się coś dziwnego, musisz od razu odłączyć zasilacz.

Regeneracja jest więc bardzo skomplikowanym zabiegiem, toteż radzimy nie wykonywać jej bez stosownej wiedzy i umiejętności. Możemy przez to ryzykować pożarem, a nawet wybuchem akumulatora.

Czy regeneracja baterii się opłaca?

Jeśli chcesz wykonać regenerację samodzielnie, musisz brać pod uwagę koszt nowych ogniw, które mogą być różne w zależności od modelu laptopa.

Oczywiście dochodzi do tego kwestia potencjalnych uszkodzeń wynikłych przy nieumiejętnym obchodzeniu się z baterią, dlatego warto jednak zabrać laptopa do serwisu.

Inne domowe sposoby ładowania baterii laptopa

Poza powyższą formą regeneracji baterii, można wyróżnić jeszcze dwa inne domowe sposoby ładowania starej baterii.

Pełne naładowanie

Aby w pełni naładować baterię w laptopie, trzeba najpierw całkowicie rozładować akumulator, do tego stopnia, że nawet diody nie zapalały się przy uruchamianiu laptopa. Wtedy podłącz laptopa do ładowania, ale nie włączaj go. Musisz go zostawić tak na co najmniej dwie doby. Po tym czasie bateria będzie w pełni naładowana.

Zamrożenie baterii

Owiń szczelnie rozładowany akumulator w gazety i włóż go do plastikowej torby. Następnie umieść akumulator w zamrażarce na 12 godzin, zaś po upływie tego czasu wyciągnij go z zamrażalki i pozostaw na jakiś czas, aby osiągnął temperaturę pokojową. Jeśli pojawi się na niej wilgoć spowodowana skraplaniem lodu na akumulatorze, wytrzyj ją ściereczką. Następnie należy przeprowadzić pełne naładowanie przez 48 godzin.

Regeneracja baterii w serwisie czy wymiana baterii?

Regeneracji baterii nie musisz wykonywać samodzielnie. Możesz zabrać laptopa do serwisu, gdzie profesjonalny technik przy pomocy specjalistycznej aparatury naprawi Twoją baterię, wymieniając ogniwa i wyzerowując licznik.

Poza regeneracją baterii w laptopie jest jeszcze kilka innych, bardziej sprawdzonych sposobów na to, aby poradzić sobie ze starą baterią. Najlepszy z nich do wymiana baterii, która w wielu przypadkach jest najlepszym rozwiązaniem.

O ile baterie do tego określonego laptopa są dostępne, nowa bateria albo jej nowszy zamiennik umożliwią prawidłowe działanie i funkcjonowanie laptopa.

Możemy pomóc z baterią Twojego laptopa!

Obojętnie czy chcesz wymienić baterię czy tylko ją zregenerować, nasz serwis nie tylko zrobi to dla Ciebie, lecz także udzieli Ci informacji na temat tego, czy warto kupić oryginalną baterię czy zamiennik.

Ponadto oferujemy czyszczenie laptopa, co zapobiegnie puchnięciu baterii na skutek przegrzewania się komputera.