Kiedy komputer głośno pracuje - niezależnie czy jest to komputer stacjonarny czy laptop - zazwyczaj oznacza to niski komfort jego pracy. W niektórych przypadkach może też świadczyć o awarii sprzętu.

W tym artykule wyjaśnimy, co oznacza głośna praca komputera i jak jej zaradzić. Większość z tych problemów wymaga pomocy serwisu, tak więc jeszcze dziś skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny.

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Dlaczego komputer głośno pracuje?

Głośna praca komputera - zwłaszcza laptopa - spowodowana jest przez różne czynniki. Najczęściej jednak związane jest to z przegrzewaniem się sprzętu. Czasami grzeje się cały komputer, a czasami tylko jego część, niemniej jednak warto zainteresować się tym, co dzieje się w środku.

Głośny wentylator

To, co słyszymy najczęściej, kiedy laptop głośno pracuje, to wentylator, który zwiększa obroty, aby schłodzić komputer podczas pracy. Prawidłowo działający układ chłodzenia pozwala zapobiec przegrzewaniu się karty graficznej i procesora, które wytwarzają najwięcej ciepła wewnątrz laptopa, co wpływa też na jakość jego pracy.

Zbierający się wewnątrz laptopa kurz stanowi duże obciążenie dla układu chłodzenia, zwłaszcza gdy zacznie zatykać otwory wentylacyjne lub osadza się na żebrach wentylatora. W takich przypadkach wystarczy czyszczenie laptopa, najlepiej sprężonym powietrzem.

Kurz w laptopie

Jeśli jednak laptop wydaje rzężący odgłos, może to oznaczać, że doszło do jego uszkodzenia - do jego wypadnięcia z łożyska, zniekształcenia albo obluzowania. Nieraz jest on w takim stanie, że należy wymienić wentylator. Wentylatory w niektórych modelach laptopa są niskiej jakości i nie wystarczą na ochłodzenie procesora i karty graficznej.

Uszkodzony wentylator

Jak zmniejszyć obrotowość wentylatora?

Możesz też zastosować systemową regulację pracy wentylatora, ale nie jest to dobre rozwiązanie - wentylator może i będzie działał ciszej, ale to nie zmieni faktu, że procesor będzie się przegrzewał. Regulacja sprawi jednak, że wentylator będzie działał tylko wtedy, kiedy chłodzenie będzie potrzebne, np. kiedy temperatura przekroczy wartość ustaloną przez producenta.

Stosuje się zwykle dwie techniki: regulację liniową i regulację PWM.

Regulacja liniowa polega na obniżaniu lub zmniejszaniu napięcia zasilania w zależności od potrzeb. Ważne jest, aby stopień wyjściowy układu regulacji działał jak wzmacniacz liniowy. Jednakże większość wentylatorów uruchamia się dopiero przy połowie maksymalnego napięcia, co oznacza, że regulacja prędkości też jest mocno ograniczona.

W regulacji PWM (Pulse Width Modulation) napięcie zasilania wentylatora jest albo maksymalne, albo zerowe. Zakres regulacji obrotowej wynosi więc pomiędzy 10 a 100%, co sprawia, że koszt realizacji jest niższy, ale przy większych wentylatorach stłumienie hałasu wentylatora jest nieco trudniejsze i wymaga zainstalowania kondensatora w kluczu tranzystorowym.

Zmiana prędkości wentylatora poprzez BIOS

Istnieje też o wiele prostszy sposób zmiany szybkości wentylatora, zwłaszcza na procesorze. Trzeba wejść w BIOS i znaleźć w ustawieniach krzywą temperatury. Możesz zmienić ustawienia w taki sposób, że wentylator zacznie działać szybciej dopiero w okolicach 50 stopni Celsjusza.

Temperatura procesora - jak ją sprawdzić?

W zależności od modelu laptopa i procesora, optymalna temperatura "procka" różni się. Przyjmuje się granice między 70 a 90 stopni Celsjusza, a producenci mają zwyczaj określania tylko maksymalnej temperatury procesora.

Temperaturę procesora sprawdzić można na kilka sposobów - od BIOS-u po liczne aplikacje do pomiaru temperatury sprzętu.

Obciążony dysk HDD

Odgłosy, które słyszysz podczas pracy komputera, to dysk twardy HDD, nazywany też talerzowym. W przeciwieństwie do flashowego dysku SSD, HDD jest głośniejszy i mniej odporny na uszkodzenia. Podczas grania w wymagające gry albo obciążenia wysoką temperaturą, dysk HDD może wydawać głośnie dźwięki.

Dysk HDD i SSD

Może się zdarzyć, że komputer nie będzie widział dysku w ogóle. Oznacza to uszkodzenie dysku lub płyty głównej.

Dlatego warto zastanowić się nad wymianą dysku HDD na cichszy i bardziej wydajniejszy SSD. Główną wadą SSD jest jednak stosunkowo wyższa od jego odpowiednika HDD cena. Zapytaj w serwisie o rodzaje dysków SSD i dostępne na nich miejsca GB.

Uszkodzona karta graficzna

Czasami ustawienia krzywej temperatur w karcie graficznej sprawiają, że wentylatory mogą nie kręcić się pełnymi obrotami w wysokich temperaturach, ale za to robią to przy niskich. Można temu zaradzić, zmieniając ustawienia grafiki.

Jeśli podczas grania w wymagające graficznie gry zauważysz wolniejsze działanie laptopa, zacinanie się lub nawet resetowanie sprzętu, najprawdopodobniej coś jest nie tak z wewnętrzną kartą graficzną. Duża temperatura sprzyja awarii karty graficznej, dlatego zwróć uwagę na niską rozdzielczość ekranu, brak obrazu lub inne objawy uszkodzenia karty.

Jeśli spod obudowy komputera usłyszysz piski, może to oznaczać uszkodzenie cewek, które pojawia się czasem przy usterce karty graficznej i zasilacza. Ta awaria może być spowodowana przez obciążenie sprzętu, a można jej zaradzić zmniejszając ustawienia grafiki albo przeprowadzając aktualizację BIOS.

W najgorszym przypadku potrzebna będzie wymiana karty graficznej w serwisie.

Uszkodzenie rurek heat pipe

Heat pipe to wykonane z miedzi rurki, przez które płynie ciecz transportująca i oddająca ciepło. Jeśli dojdzie do uszkodzenia heat pipe, ciecz może się wylać i utrudnić ich prawidłowe działanie.

Bez rozkręcenia laptopa nie sprawdzisz, czy rurki są w dobrym stanie, dlatego warto zabrać sprzęt na przegląd do sprawdzonego serwisu.

Komputer stacjonarny i laptop a słaby zasilacz

Winę głośnej pracy - zwłaszcza w komputerach stacjonarnych - może ponosić też zasilacz, który ma swój własny wentylator. Jeśli zasilacz pracuje bardzo głośno, oznacza to, że jest on zbyt słaby, aby sprostać obsłudze całego komputera stacjonarnego. W takich przypadkach warto kupić nowy zasilacz, najlepiej 4000-5000 watowy.

Jednym z objawów uszkodzonego zasilacza w laptopie jest nadmiernie nagrzewające się gniazdo zasilania, co tym bardziej wpływa na przegrzewanie się laptopa, a w konsekwencji - na jego głośną pracę. Dlatego w takich przypadkach należy oddać sprzęt do serwisu na naprawę gniazda zasilania.

Sposoby na zmniejszenie temperatury laptopa

Wspominaliśmy o tym, że należy regularnie czyścić laptopa z kurzu, ale są również inne sposoby, które mogą pomóc zmniejszyć temperaturę laptopa i sprawić, że będzie on pracował ciszej. Co więc warto zrobić, kiedy komputer się grzeje?

Prawidłowe użytkowanie

Przede wszystkim już sam sposób używania laptopa może pomóc w zapobieganiu przegrzewania się komputera. Na miękkiej, nie przewodzącej ciepła powierzchni otwory wentylacyjne z trudem spełniają swoją rolę. Na temperaturę laptopa wpływa też ciepło w okresie letnim.

Dlatego użytkownik nie powinien zbyt często trzymać laptopa na kolanach, aby nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.

Stosowanie podkładki chłodzącej

Na rynku dostępne są liczne podkładki chłodzące, które umożliwiają chłodzenie laptopa i wspomagają prawidłową wentylację. Choć podkładka nie powinna stanowić zamiennika dla regularnego czyszczenia, może okazać się pomocna.

Wymiana pasty termoprzewodzącej

Tak samo jak powinno się regularnie czyścić laptopa, tak powinno się regularnie wymieniać pastę termoprzewodzącą, która umożliwia lepsze oddawanie ciepła wewnątrz obudowy laptopa. Z biegiem czasu pasta może ulec degradacji i zaschnąć, przez co jej wydajność spadnie.

Na szczęście serwis komputerowy może wymienić pastę szybko i sprawnie, przy okazji czyszczenia laptopa sprężonym powietrzem.

Usprawnimy Twój laptop!

Niezależnie od tego, czy wina głośnej pracy laptopa wynika z uszkodzonego wentylatora czy karty graficznej; czy też może potrzebujesz tylko czyszczenia laptopa i wymiany pasty termoprzewodzącej, nasz serwis jest do Twoich usług!

Szybko przeprowadzimy diagnostykę komputera i określimy, co ponosi winę za głośne działanie laptopa. Następnie zaproponujemy Ci właściwe sposoby działania.

Już dzisiaj skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny i odwiedź nasz serwis!