Kiedy komputer głośno pracuje - niezależnie czy jest to komputer stacjonarny czy laptop - zazwyczaj oznacza to niski komfort jego pracy. W niektórych przypadkach może też świadczyć o awarii sprzętu.

W tym artykule wyjaśnimy, co oznacza głośna praca komputera i jak jej zaradzić. Większość z tych problemów wymaga pomocy serwisu komputerowego, takiego jak RatujLaptopa, w którym doświadczeni serwisanci szybko eliminują problem i przywracają laptopa do pełnej sprawności. Działamy na terenie całej Polski! Oferujemy odbiór sprzętu przez kuriera i bezpłatną wycenę naprawy online po wypełnieniu prostego formularza.

Twój laptop głośno chodzi? Kliknij i bezpłatnie wyceń naprawę!

Bezpłatna wycena online

Dlaczego komputer głośno pracuje?

Głośna praca komputera - zwłaszcza laptopa - spowodowana jest przez różne czynniki. Najczęściej jednak związane jest to z przegrzewaniem się sprzętu. Czasami grzeje się cały komputer, a czasami tylko jego część, niemniej jednak warto zainteresować się tym, co dzieje się w środku.

Głośny wentylator

To, co słyszymy najczęściej, kiedy laptop głośno pracuje, to wentylator, który zwiększa obroty, aby schłodzić komputer podczas pracy. Prawidłowo działający układ chłodzenia pozwala zapobiec przegrzewaniu się karty graficznej i procesora, które wytwarzają najwięcej ciepła wewnątrz laptopa, co wpływa też na jakość jego pracy.

Zbierający się wewnątrz laptopa kurz stanowi duże obciążenie dla układu chłodzenia, zwłaszcza gdy zacznie zatykać otwory wentylacyjne lub osadza się na żebrach wentylatora, przez co laptop głośno chodzi. W takich przypadkach nie wystarczy jedynie czyszczenie laptopa sprężonym powietrzem. Oprócz czyszczenia należy również pamiętać o wymianie pasty termoprzewodzącej na procesorze i grafice oraz wymianie termopadów jeżeli takowe występują (w zależności od modelu laptopa).

Kurz w laptopie

Jeśli jednak laptop wydaje rzężący odgłos, może to oznaczać, że doszło do uszkodzenia wentylatora. Często stan tego elementu nie pozwala na naprawę, dlatego jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest wymiana wentylatora w laptopie. W tańszych modelach komputerów wbudowane wentylatory mogą być za słabe, aby odpowiednio odprowadzać ciepło, zwłaszcza gdy we wnętrzu znajduje się sporo kurzu, a wyschnięta pasta termoprzewodząca straciła już swoje właściwości. Głośna praca laptopa to znak, że wentylator pracuje na pełnych obrotach i system chłodzenia nie jest w stanie efektywnie odprowadzać ciepła. Regularne czyszczenie laptopa może okazać się dobrym sposobem na ograniczenie hałasu, który generuje urządzenie.

Uszkodzony wentylator

Temperatura procesora - jak ją sprawdzić?

W zależności od modelu laptopa i procesora, optymalna temperatura "procka" różni się. Przyjmuje się granice między 70 a 90 stopni Celsjusza, a producenci mają zwyczaj określania tylko maksymalnej temperatury procesora.

Temperatura procesora sprawdzona może zostać na kilka sposobów - od BIOS-u po liczne aplikacje do pomiaru temperatury sprzętu, takie jak CoreTemp czy HWMonitor.

Obciążony dysk HDD

Odgłosy, które słyszysz podczas pracy komputera, mogą pochodzić od dysku twardego HDD, nazywanym też talerzowym. W przeciwieństwie do flashowego dysku SSD, HDD jest głośniejszy i mniej odporny na uszkodzenia. Podczas grania w wymagające gry albo obciążenia wysoką temperaturą, dysk HDD może wydawać głośnie dźwięki.

Dysk HDD i SSD

Może się zdarzyć, że komputer nie będzie widział dysku w ogóle. Oznacza to uszkodzenie dysku lub płyty głównej.

Warto zastanowić się nad wymianą dysku w laptopie HDD na cichszy i bardziej wydajniejszy SSD. Główną wadą SSD jest jednak stosunkowo wyższa od jego starszego odpowiednika cena. Jeśli komputer zacznie głośno chodzić podczas np. kopiowania plików, może to oznaczać zbliżający się kres dysku. Warto zadbać o szybkie przeniesienie plików na nowy dysk. Zwlekanie może spowodować ich utratę i konieczne będzie odzyskiwanie danych z dysku.

Uszkodzona karta graficzna

Czasami ustawienia krzywej temperatur w karcie graficznej sprawiają, że wentylatory mogą nie kręcić się pełnymi obrotami w wysokich temperaturach, ale za to robią to przy niskich. Można temu zaradzić, zmieniając ustawienia grafiki.

Jeśli podczas grania w wymagające graficznie gry zauważysz wolniejsze działanie laptopa, zacinanie się lub nawet resetowanie sprzętu, najprawdopodobniej coś jest nie tak z wewnętrzną kartą graficzną. Duża temperatura sprzyja awarii karty graficznej, dlatego zwróć uwagę na niską rozdzielczość ekranu, brak obrazu lub inne objawy uszkodzenia karty.

Jeśli spod obudowy komputera usłyszysz piski, może to oznaczać uszkodzenie cewek, które pojawia się czasem przy usterce karty graficznej i zasilacza. Ta awaria może być spowodowana przez obciążenie sprzętu, a można jej zaradzić, zmniejszając ustawienia grafiki albo przeprowadzając aktualizację BIOS.

W najgorszym przypadku potrzebna będzie wymiana karty graficznej w serwisie.

Uszkodzenie rurek heat pipe

Heat pipe to wykonane z miedzi rurki, przez które płynie ciecz transportująca i oddająca ciepło. Jeśli dojdzie do uszkodzenia heat pipe, ciepło nie będzie rurkami transportowane i dojdzie do uskodzenia procesora lub GPU.

Bez rozkręcenia laptopa nie sprawdzisz, czy system chłodzenia jest w dobrym stanie, dlatego warto zabrać sprzęt na przegląd do sprawdzonego serwisu. Komputer głośno pracuje zazwyczaj wtedy, gdy występuje nadmierne nagrzewanie się urządzenia. Jeśli Twój laptop głośno chodzi, ponieważ system chłodzenia uległ uszkodzeniu, koniecznie przekaż komputer w ręce specjalisty, aby ograniczyć negatywne skutki działania sprzętu w takich warunkach.

Komputer stacjonarny i laptop a słaby zasilacz

Winę głośnej pracy - zwłaszcza w komputerach stacjonarnych - może ponosić też zasilacz, który ma swój własny wentylator. Jeśli chłodzenie zasilacza pracuje bardzo głośno, może oznaczać to, że jest on zbyt słaby, aby sprostać obsłudze całego komputera stacjonarnego. W takich przypadkach warto kupić nowy zasilacz, który w odpowiedni sposób spełni zapotrzebowanie podzespołów na energię. Zasilacze niskiej jakości do komputerów stacjonarnych wyposażone są w słabe wiatraki, które sprzyjają awariom tego ważnego podzespołu.

Sposoby na zmniejszenie temperatury laptopa

Wspominaliśmy o tym, że należy regularnie czyścić laptopa z kurzu, ale są również inne sposoby, które mogą pomóc zmniejszyć temperaturę laptopa i sprawić, że będzie on pracował ciszej. Co więc warto zrobić, kiedy komputer się grzeje?

Prawidłowe użytkowanie

Przede wszystkim już sam sposób używania laptopa może pomóc w zapobieganiu przegrzewania się komputera. Na miękkiej, nie przewodzącej ciepła powierzchni otwory wentylacyjne z trudem spełniają swoją rolę. Na temperaturę laptopa wpływa też ciepło w okresie letnim.

Dlatego użytkownik nie powinien nigdy trzymać laptopa na kolanach, aby nie zasłaniać kratek wentylacyjnych. Komputer głośno pracuje, gdy ciepło oddawane przez podzespoły nie znajduje wyjścia z obudowy komputera. Zasłonięty wiatrak sprawia, że przegrzanie laptopa następuje dużo szybciej.

Wymiana pasty termoprzewodzącej

Tak samo jak powinno się regularnie czyścić laptopa, tak powinno się regularnie wymieniać pastę termoprzewodzącą, która umożliwia lepsze oddawanie ciepła wewnątrz obudowy laptopa. Z biegiem czasu pasta może ulec degradacji i zaschnąć, przez co jej wydajność spadnie.

Na szczęście serwis komputerowy może wymienić pastę szybko i sprawnie, przy okazji czyszczenia laptopa sprężonym powietrzem.

Rozwiążemy problem z głośną pracą komputera!

Niezależnie od tego, czy wina głośnej pracy laptopa wynika z uszkodzonego wentylatora czy karty graficznej; czy też może potrzebujesz tylko czyszczenia laptopa i wymiany pasty termoprzewodzącej, nasz serwis jest do Twoich usług!

Szybko przeprowadzimy diagnostykę komputera i określimy, co ponosi winę za głośne działanie laptopa. Następnie zaproponujemy Ci rozwiązanie problemu. Już dzisiaj skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny i odwiedź nasz serwis!