Wiedza o modelu płyty głównej może być pomocna przy modernizacji procesora albo karty graficznej, albo kiedy doszło już do tak wielkiego uszkodzenia płyty głównej, że można ją już tylko wymienić.

Z tego poradnika dowiesz się jak sprawdzić model płyty głównej. Jednak aby wymienić któryś z komponentów laptopa, lepiej oddać sprzęt do serwisu.

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Do czego potrzebna nam znajomość modelu płyty głównej?

Płyta główna zapewnia komunikację pomiędzy poszczególnymi częściami laptopa. Znajdują się na niej podzespoły, takie jak złącza PCI-E, sloty pamięci RAM, gniazdo USB, czy procesor.

Jednakże w jednym modelu laptopa producenci potrafią zainstalować różne płyty główne, dlatego przed wymianą jakiejkolwiek części na płycie głównej, lepiej poznać nazwę płyty głównej.

Wiedza na temat modelu płyty głównej jest szczególnie użyteczna, kiedy przychodzimy do serwisu z zalanym laptopem lub kiedy istnieje potrzeba naprawy płyty głównej. Wiedza o tym jak sprawdzić model płyty jest więc tak samo ważny, jak wiedza o tym jak sprawdzić inne podzespoły.

Sposoby na to jak sprawdzić model płyty głównej

Oto kilka sposobów na to jak sprawdzić płytę główną. Niektóre z nich są dość proste, inne wymagają pewnych aplikacji albo systemu Windows.

Sprawdzenie modelu płyty głównej - pierwsze kroki

Na opakowaniu po sprzęcie zwykle znajdują się informacje o jego specyfikacji - system, model karty graficznej, pojemność dysku itd. Jeśli masz jeszcze pudełko od komputera, może łatwo sprawdzić płytę główną.

Możesz też sprawdzić jaką masz płytę, zaglądając do dokumentacji dołączonej do komputera w opakowaniu. Zwykle wyszczególniony jest tam producent płyty głównej.

Sprawdzenie modelu płyty głównej za pomocą systemu

Kolejnym dość prostym sposobem dowiedzenia się, jaki mamy model płyty głównej, jest skorzystanie z opcji systemu. Jak to zrobić?

Najpierw naciśnij Windows+R. Otworzy się wtedy okno Uruchamianie, w których będzie trzeba wpisać polecenie Msinfo32.

Okno "Uruchamianie" - Msinfo32

Pojawi się wtedy kolejne okno Informacje o systemie. Interesujące Cię informacje znajdziesz w sekcjach Producent systemu i Model systemu - to tam będą wyszczególnione pozycje Model płyty głównej i Nazwa płyty głównej).

Model płyty głównej w "Informacjach o systemie"

Sprawdzenie modelu płyty głównej za pomocą wiersza polecenia

Inny sposób na poznanie płyty głównej za pomocą systemu jest skorzystanie z wiersza polecenia. Tak jak w przypadku poprzedniej pozycji, wciskamy przyciski Windows+R, ale tym razem w oknie Uruchamiania wpisujemy cmd.

Wtedy otworzy się okno wiersza polecenia, w którym należy wpisać systeminfo i nacisnąć Enter.

Wiersz poleceń - systeminfo

W spisie, który się wtedy pojawi, poszukaj wierszy oznaczonych jako System Manufacturer i System Model.

System Manufacturer i System Model w wierszu polecenia

Jak sprawdzić płytę główną za pomocą dodatkowych aplikacji?

Zdarza się, że narzędzia systemowe komputerowe nie wyświetlają prawidłowo nazwy płyty głównej (chodzi tutaj w szczególności o komendę Msinfo32), dlatego warto użyć dostępnych w sieci dodatkowych aplikacji, takich jak CPU-Z czy Aida32.

CPU-Z

CPU-Z to program wyświetlający informacje o procesorze - od jego taktowania po model - ale można się też dzięki niemu sprawdzić, jaką ma się płytę główną (jej producenta, model oraz model i wersję BIOS-u).

Aida32

Aida32 ma bardziej szerokie zastosowanie - identyfikuje sprzęt i oprogramowanie. Udostępnia takie dane jak podzespoły czy konfiguracja sieci, a dane można zapisać w dowolnym formacie (na przykład TXT czy HTML).

Rozebranie komputera

Poprzednie metody były dość proste i nie wymagające wiedzy technicznej. Odchodzimy jednak od najprostszych sposobów sprawdzenia modelu płyty. Po otwarciu obudowy komputera możemy znaleźć płytę główną na podstawie naklejki określić jej model.

Na komputerze stacjonarnym należy najpierw odłączyć go od zasilania (aby zmniejszyć ryzyko porażenia prądem i uszkodzenia podzespołów), a następnie rozkręcić bok obudowy.

W przypadku laptopa sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Płyta główna w laptopie jest otoczona innymi podzespołami i bez odpowiedniej wiedzy i precyzji można doprowadzić do uszkodzenia podzespołów.

Dlatego rozbieranie laptopa w celu poznania modelu płyty głównej powinno być wykonywane w ostateczności, najlepiej w serwisie i przez doświadczonych techników.

Naprawimy Twoją płytę główną!

Niezależnie od tego, czy znasz model swojej płyty głównej, czy nie, nasz serwis naprawi Twoją płytę główną.

Jeszcze dziś skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny.