Duża część kart graficznych działa bezproblemowo przez 2-3 lata, a po upłynięciu terminu gwarancji zaczyna się psuć.

Awaria karty jest stosunkowo prosta do zdiagnozowania – bardzo często komputer wyświetla zdeformowany obraz (tzw. artefakty, czyli przekłamania grafiki) lub nie wyświetla go w ogóle. Reballing – usunięcie i ponowne wlutowanie układów w technologii BGA - pozwala przedłużyć żywotność komponentów (w niektórych przypadkach nawet powyżej roku czasu) i uratować starą kartę.

Jeśli potrzebujesz reballingu karty graficznej, jeszcze dziś wypełnij nasz formularz darmowej wyceny.

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Problemy z kartą graficzną – skąd się biorą?

Uszkodzenia mechaniczne czy zalanie laptopa mogą doprowadzić do usterek w karcie graficznej, które objawiają się jako brak obrazu, artefakty, przebarwienia, a nawet czarny ekran.

Uszkodzona karta graficzna

Niekiedy jednak mogą to też być objawy uszkodzenia matrycy, taśmy matrycy albo płyty głównej, dlatego warto wybrać się do serwisu na przegląd, aby określić, co dokładnie jest przyczyną problemu i czy naprawa karty graficznej w ogóle jest potrzebna. Być może wystarczy tylko wymiana matrycy.

Najczęściej karta graficzna w laptopach znajduje się na płycie głównej i jest wlutowana w układ BGA (ball grid array). Stąd problemem mogą okazać się dla niej tak zwane zimne luty.

Czym one są? Otóż karta graficzna posiada chip montowany na stałe na bezołowiowym stopie cyny i niewielkiej ilości srebra. W przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań (stopach z domieszką ołowiu) to rozwiązanie jest mniej trwałe. Niekiedy zdarza się, że wystarczy większy wstrząs i spoiwo przestaje spełniać swoje funkcje (chip po prostu się „odkleja”), powodując problemy z działaniem karty graficznej. Tak właśnie dochodzi do powstania zimnych lutów.

Czasami zimnym lutom winien jest układ chłodzenia - przegrzanie układu BGA może doprowadzić do tego, że połączenie między płytą główną a kartą graficzną zostanie przerwane albo zniekształcone.

Innymi powodami zimnych lutów są wady w procesie produkcji urządzenia oraz korozja spoiwa, na przykład za sprawą zalania laptopa.

Choć coraz częściej mówi się, że karty graficzne można samodzielnie naprawić, wykorzystując piekarnik, lepiej skorzystać w serwisie z usługi reballingu.

Reballing kart graficznych – co to jest?

Reballing polega na usunięciu starego spoiwa kulkowego połączenia kart graficznych z układem BGA. Zabieg ten polega na usunięciu starego spoiwa i zastąpieniu go nowym. Ponieważ stosuje się w nim ponowne lutowanie kulkowego połączenia kart graficznych z układem BGA, jest to proces wymagający specjalistycznego sprzętu i wiedzy. Dlatego też lepiej przeprowadzić go w profesjonalnym serwisie komputerowym, niż w warunkach domowych.

Stare spoiwo jest usuwane, a cały układ jest czyszczony i suszony. Następnie rozkłada się na nim równomiernie kulki cynowe, które po podgrzaniu topią się, mocując oczyszczone elementy do karty. Wymaga to zachowania odpowiednich warunków zewnętrznych (antystatyczność, czystość), a także odpowiedniej temperatury (aby nie stopić innych elementów układu).

Kiedy reballing BGA ma sens?

Reballing BGA najczęściej jest nieskuteczny lub krótkotrwały. Możemy wydłużyć działanie karty graficznej o kilka tygodni w celu zaoszczędzenia pieniędzy na nową grafikę.

Strona karty graficznej na której zwykle przeprowadza się reballing

Ponowne lutowanie BGA sprawdza się w sytuacjach, gdy przyczyną usterki jest problem ze spoiwem (np. kulki popękały w wyniku upadku laptopa). Jeżeli problem z grafiką wynika z usterek wewnętrznych karty graficznej (mówi się, że są one celowo wprowadzane przez producentów sprzętu IT), rozwiązanie to przedłuża jej żywotność zazwyczaj o kilka miesięcy. Można więc odsunąć moment wymiany, ale i tak jest ona nieunikniona.

Natomiast jeśli chodzi o inne sposoby naprawy kart graficznych, być może niezbędna będzie wymiana układu graficznego na nowy.

Obecnie karty graficzne muszą sprostać ogromnym wymaganiom gier i programów, tak więc zwłaszcza kiedy karta przegrzewa się na skutek temperatur wydzielanych podczas grania w nowoczesne gry, warto pomyśleć o kupnie nowego sprzętu.

Innym rozwiązaniem jest czyszczenie laptopa, aby usunąć z niego zalegający się kurz, który zatyka większość układów chłodzenia i utrudnia im działanie.

Być może potrzebna będzie również wymiana gniazd, naprawa procesora albo naprawa układów zasilania, które również mogły ulec przegrzaniu, a nawet przepaleniu.

Naprawiamy i wymieniamy karty graficzne!

Nasz serwis laptopów zapewni kompleksową naprawę Twojego sprzętu.

Posiadamy doświadczenie, wiedzę i specjalistyczny sprzęt, dzięki którym naprawy kart graficznych nie są nam obce.

Jeśli zauważysz objawy uszkodzenia karty graficznej - od czarnego ekranu do artefaktów - przyjdź do nas, a określimy przyczynę awarii i powiemy Ci, co można zrobić. Otrzymasz od nas również darmową wycenę, a w przypadku braku części zamiennych na stanie, zajmiemy się ich sprowadzeniem.