Zdarza się, że bateria puchnie, rozsadzając od wewnątrz obudowę laptopa i stanowiąc ryzyko pożaru. Dlatego dość często trzeba wymieniać nie tylko uszkodzoną baterię, lecz także części, które uległy uszkodzeniu na skutek napęczniałej baterii.

Co jednak powoduje, że bateria w laptopie puchnie i jak można temu zaradzić?

Opisujemy tu przyczyny spuchniętej baterii i sposoby, aby uniknąć tej usterki w laptopie. W razie jednak, gdyby już było za późno, sprawdź ofertę naszego serwisu laptopów, gdzie wymienimy baterię w Twoim laptopie. Nasz serwis komputerowy oferuje fachową pomoc i bezpłatną wycenę naprawy. Jeszcze dziś skorzystaj z naszego formularza! Możesz oddać swój sprzęt do naprawy bez wychodzenia z domu — kurier odbierze od Ciebie laptopa i dostarczy go do Twoich rąk po zakończonej naprawie!

Spuchnięta bateria w laptopie? Kliknij i uzyskaj darmową wycenę naprawy!

Bezpłatna wycena online


Co powoduje spuchniętą baterię w laptopie?

Spuchnięta bateria w laptopie (jak również w innych urządzeniach elektrycznych jak tablety czy telefony komórkowe) ma baterie i akumulatory litowo-jonowe.

Baterie litowo-jonowe składają się z czterech do sześciu ogniw, którymi zarządza elektroniczna płytka. Chroni ona akumulator przed takimi awariami jak przeładowanie, głębokie rozładowanie, czy przegrzanie. Płytka dopasowuje natężenie prądu wejściowego, dzięki czemu bateria może ładować się szybciej.

Baterie litowo-jonowe charakteryzują się wysoką gęstością energii, rzadkim samorozładowaniem i małym efektem pamięci (rzadziej się zdarza, że po częstym ładowaniu będącego już na wyczerpaniu laptopa bateria "zapamięta" krótki czas użytkowania; to z kolei nie spowoduje, że przy następnym użytkowaniu akumulator musi być szybciej naładowany).

Jednocześnie baterie litowo-jonowe znajdują się pod ciśnieniem (pomiędzy ich komórkami znajdują się bardzo małe partycje), a to oznacza, że są bardziej podatne na różne usterki. Poza tym tak to bywa z bateriami, że po jakimś czasie ich ogniwa zaczynają się zużywać - akumulator nadal będzie działał, ale z o wiele mniejszą wydajnością.

Na skutek grzania się laptopa, nadmiernego naładowania lub starości ogniwa baterii litowo-jonowych mogą wypuścić mieszaninę elektrolitu. Obudowa baterii zatrzymuje ją w sobie, aby nie dopuścić do wylania się jej do wnętrza laptopa i dlatego właśnie bateria puchnie.

 

Laptop ze spuchnięta baterią, która odkształca dolną obudowę

Zdecydowanie łatwiej jest zauważyć tę usterkę w przypadku tabletów czy smartfonów. W przypadku laptopów często nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że bateria zaczyna puchnąć, aż nie będzie to bardziej widoczne. Najczęściej można to zauważyć, kiedy touchpad wydaje się sztywny albo unosi się do góry.

Z czasem bateria może napuchnąć tak bardzo, że zauważysz wybrzuszenie z tyłu urządzenia (najlepiej widać to w telefonie). Czasami dolna część obudowy laptopa może pękać w szwach, a touchpad albo zacznie wychodzić z ramy albo mieć bardziej wypukły kształt.

Dlatego dość często wymianie baterii w serwisie może towarzyszyć wymiana dolnej obudowy albo touchpada.

Swoją drogą, spuchnięta bateria to nie koniec świata, wręcz przeciwnie - elektrolit wciąż pozostaje wewnątrz niej, a więc ryzyko pożaru i dalszych uszkodzeń laptopa jest o wiele mniejsze. Dopiero jeśli baterię coś przebije, może być niebezpiecznie. Dlatego podczas wymiany baterii należy pamiętać o odpowiednich środkach bezpieczeństwa.

Jak zapobiec puchnięciu baterii?

Przegrzewanie się jest naczelnym powodem, dla którego baterie w laptopach puchną. Aby temu zapobiec, należy regularnie czyścić laptop z kurzu, który osadza się w jego wnętrzu; jak również dbać o prawidłową wentylację laptopa.

Zakurzony laptop

Warto wiedzieć, że przegrzewanie się laptopa wpływa na jego wydajność, dlatego regularne czyszczenie komputera poprawi jego działanie. Zalecamy również, aby raz na jakiś czas wymieniać pastę termoprzewodzącą na nową.

Pamiętaj też, aby używać ładowarek dobrej jakości, nie zostawiać laptopa uruchomionego, kiedy z niego nie korzystasz, i raz na jakiś czas wymieniać stare baterie na nowe.

Szczególnie narażone na tego typu uszkodzenia są baterie laptopów Surface Book ale bywa, że ma miejsce usterka baterii Acer, HP czy Dell.

Co robić, kiedy masz uszkodzoną baterię?

Kiedy zdasz sobie sprawę z tego, że bateria w Twoim laptopie spuchła, pamiętaj o tym, aby jej nie ładować ani nie korzystać z uszkodzonego urządzenia.

Kiedy doszło do spuchnięcia baterii, może się okazać, że wszystkie jej zabezpieczenia zostały wyłączone. Dalsza praca może tylko pogorszyć sprawę i doprowadzić do sytuacji, w której bateria może nawet wybuchnąć. Uszkodzona bateria stanowi poważne zagrożenie pożarowe, jeżeli nie będziesz ostrożny.

Najpierw wyłącz sprzęt i odłącz go od zasilania, a następnie wyjmij baterię z laptopa. W niektórych modela laptopów użytkownik może zrobić to samodzielnie, otwierając skrzynkę lub panel serwisowy (dzięki temu można uniknąć uszkodzenia akumulatora i przekłucia jakimś narzędziem warstwy ochronnej wewnątrz baterii). Niekiedy jednak baterie mogą być wbudowane w laptopa, a przez to wyciągnięcie ich jest o wiele trudniejsze i wymaga rozkręcenia laptopa.

Typowa wbudowana bateria

Po wyjęciu baterii należy najpierw zaizolować odsłonięte styki za pomocą taśmy elektrycznej.

Niezależnie od tego, czy bateria jest wbudowana w laptopa czy można ją wyjąć, ponieważ samodzielne przeprowadzenie takiej operacji bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności może skończyć się pogorszeniem sytuacji, najlepiej zabrać sprzęt do serwisu, gdzie bateria zostanie wyjęta i odłączona z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Wymiana po wyjęciu baterii - jaką baterię wybrać?

Kiedy już wyjmiesz spuchniętą baterię, należy wyrzucić ją w specjalnym miejscu do utylizacji laptopów, tabletów i innych elektrośmieci. Można udać się do punktu serwisowego albo do autoryzowanego centrum recyklingu. Uszkodzone baterie litowo-jonowe mogą doprowadzić do pożaru, zwłaszcza jeśli inne śmieci mają charakter łatwopalny.

Do momentu odebrania baterii albo przetransportowania jej do zakładu utylizacji elektrośmieci, należy przechowywać ją w bezpiecznym miejscu - suchym, z dala od przedmiotów łatwopalnych. Dzięki temu zapobiegniesz nie tylko pożarowi, ale też degradacji ogniw akumulatora.

Producenci laptopów zwykle tworzą baterie kompatybilne z danym urządzeniem. Jeśli mamy laptop firmy Dell, najlepiej zastosować baterię Della, itd. Z tym, że niekoniecznie trzeba wybrać jeden konkretny model baterii - czasami dostępnie są odpowiednie zamienniki, które umożliwiają większą wydajność urządzenia.

Jeżeli Twój laptop obowiązuje jeszcze gwarancja, możesz zabrać sprzęt do autoryzowanego serwisu na wymianę baterii, ale jeżeli minął już termin gwarancji, wiele serwisów oferuje wymianę uszkodzonych baterii.

Nasz serwis laptopów zajmie się Twoją baterią!

Możesz przynieść do nas swój laptop, a my zajmiemy się wymianą spuchniętej, uszkodzonej lub przestarzałej baterii. Przeładowanie i przegrzanie nie będzie Ci straszne, gdyż wykonamy czyszczenie laptopa z kurzu i wymienimy pastę termoprzewodzącą - dzięki temu zabezpieczymy Twój laptop przed przegrzaniem.

Jeszcze dziś skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny!