Wolno działający laptop lub ciągle powracający komunikat o braku miejsca na dysku potrafią być naprawdę irytujące. Jeżeli nie chcemy kupować nowszego modelu komputera, można spróbować zmodernizować posiadany sprzęt, wymieniając niektóre podzespoły na nowsze i szybsze.

Jakie podzespoły można wymienić?

Tak naprawdę w laptopie można wymienić wszystko, łączenie z procesorem, matrycą oraz płytą główną. To jednak spore koszty, więc najczęściej modernizacja ogranicza się do rozbudowy pamięci RAM (mała ilość powoduje wolniejsze działania komputera oraz zawieszanie się przy uruchamianiu kilku programów równocześnie) oraz wymiany twardego dysku (zwiększeniu ilości miejsca na dane). W niektórych przypadkach udaje się wykorzystać „stare” komponenty (gdy na płycie głównej jest miejsce na dołożenie pamięci lub podpięcie drugiego dysku), niekiedy konieczna jest wymiana na nowe.

Modernizacja notebooka w serwisie

Modernizacja laptopa jest jednak znacznie trudniejsza, niż upgrade sprzętu stacjonarnego. Przede wszystkim napotkać można problemy związane z demontażem obudowy i poszczególnych elementów oraz doborem kompatybilnych podzespołów. Wpływają na to parametry płyty głównej, które wyznaczają minimum i maksimum dla poszczególnych elementów. W wielu przypadkach, przy starszych płytach może się okazać, że nowa karta graficzna nie współpracuje z systemem, pamięć RAM nie jest w pełni wykorzystywana (komputer „nie widzi” jej w całości), a dostanie się do procesora graniczy z cudem.

Dlatego też lepiej zlecić wymianę podzespołów i modernizację komputera profesjonalnemu serwisowi laptopów. Nie tylko bezpłatnie przeprowadzamy analizę możliwości poprawienia osiągów sprzętu, ale również proponujemy komponenty, które będą w pełni kompatybilne i w 100% wykorzystywane przez system. Zawsze oferujemy kilka wersji cenowych do wyboru, doradzając to, co (w naszej opinii) najlepiej się sprawdzi w danej konfiguracji. Dodatkowo można liczyć na przeczyszczenie wnętrza komputera, wpływające na poprawę szybkości i jakości pracy.