Jak wiadomo, laptopy to komputery przenośne. Ich budowa jest bardzo praktyczna - została stworzona tak, by w prosty sposób móc je złożyć, bezpiecznie przetransportować i wykorzystać do pracy lub rozrywki w dowolnym miejscu. To właśnie dlatego cieszą się tak ogromną popularnością.

Jednak ten rodzaj konstrukcji oprócz zalet, ma także pewne wady, a mianowicie laptopy dużo bardziej narażone są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, m.in.: wyrwane zawiasy.

Dziś opiszemy ten problem na przykładzie popularnego notebooka Asus A501.

Asus A501 – kilka słów o modelu

Jest to niezwykle popularny wśród użytkowników model, głównie z uwagi na bardzo dobrą wydajność zarówno baterii, grafiki, jak i funkcji zabezpieczających. Ponadto, smukła i lekka konstrukcja notebooka poprawia jego mobilność, a to ogromna zaleta.

Asus A501 jest wykonany ze szczotkowanego metalu, co sprawia, że wygląda estetycznie i jest bardziej wytrzymały na uszkodzenia. Jednak nie czyni go to całkowicie odpornym na najczęstsze usterki, w tym wyrwane bądź pęknięte zawiasy.

Asus A501 – najbardziej powszechne przyczyny uszkodzenia zawiasów

Usterka tego typu najczęściej powstaje z winy użytkownika, zwykle na skutek coraz ciężej działającego mechanizmu zawiasów, jednak zdarzają się także przypadki wad fabrycznych.

Przyczyną uszkodzenia, a następnie wyłamania zawiasów może być, np. kurz. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, drobinki pyłu unoszące się w powietrzu, a następnie osiadające na urządzeniach elektronicznych, gdy nie są systematycznie usuwane, mogą prowadzić do zacierania zawiasów, a jak wiadomo, im większy opór występuje podczas odchylania matrycy, tym większą siłę wkładamy, by go pokonać i wtedy właśnie dochodzi do awarii.

Kolejnymi powodami mogą być: zbyt mocne odchylanie ekranu, niewłaściwe przenoszenie sprzętu, np. chwytając za otworzoną klapę, lub niepoprawne otwieranie klapy matrycy – nie powinno się tego robić, trzymając za róg, zawsze należy łapać obudowę na środku, by nie wywoływać nietypowych naprężeń. Takie postępowanie może prowadzić nie tylko do uszkodzenia zawiasów, ale także, do pęknięcia ramki ekranu lub zniszczenia matrycy.

Jak rozpoznać problem?

Oznakami, które powinny zwrócić Twoją szczególną uwagę, są nietypowe dźwięki, np. trzaski lub skrzypienie, towarzyszące otwieraniu i zamykaniu laptopa oraz wyczuwalny opór, pojawiający się w trakcie użytkowania komputera.

Gdzie dokonać naprawy?

Możesz próbować działać na własną rękę, jednak grozi to utratą gwarancji lub pogorszeniem problemu, np. uszkodzeniem matrycy lub innych ważnych podzespołów - mikrofonów, odbiorników bluetooth, anten wifi, a nawet kamery internetowej. Wszystkie te komponenty znajdują się bardzo blisko mechanizmu zawiasów. W ten sposób narazisz się na dużo bardziej rozległą naprawę oraz wyższe koszty. Dlatego też najlepiej zgłosić się do specjalistów – serwis komputerowy na co dzień spotyka się z tego typu usterkami, więc będzie wiedział co robić. Jaki zakres usług obejmie usługa? Możesz liczyć na wymianę obudowy, wyregulowanie nowych zawiasów, tak by klapa lekko się otwierała i zamykała, a także kompleksowe czyszczenie  komputera.

Podobne problemy z zawiasami i obudowami występują również w innych laptopach, np.: MSI, Lenovo czy Acer