Do naszego serwisu został dostarczony laptop Asus UX490U z uszkodzoną taśmą matrycy.

Jeżeli podczas ruszania klapą laptopa widać zakłócenia obrazu, od razu zabierz sprzęt do naszego serwisu. Jeszcze dziś wypełnij nasz formularz darmowej wyceny.

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Asus UX490U – diagnostyka

Klient przesłał do nas laptopa Asus UX490U, w którym podczas poruszania klapą matrycy zanika obraz. Po wstępnych oględzinach okazało się, że została zerwana taśma matrycy i doszło do uszkodzenia przewodu kamerki internetowej.

Asus UX490U – wymiana taśmy matrycy

Nasz serwisant otworzył laptopa i wymienił taśmę matrycy. Było to zadanie o tyle trudne, że trzeba było przy okazji odkleić matrycę, co wymagało sporo precyzji i uwagi (jeden zły ruch mógł sprawić, że matryca nadawałaby się tylko do wyrzucenia). Dopiero po wykonaniu tej czynności można było usunąć starą taśmę i zamontować nową.

Po wymianie taśmy, zanim nasz technik przykleił matrycę z powrotem, wymienił przewód kamerki internetowej. Przy okazji wykonał też czyszczenie laptopa za darmo. Niebawem Asus UX490U był już gotowy do odebrania.

Podsumowanie

Jeżeli na ekranie pojawiają się zakłócenia, ale nie widać na matrycy pęknięć, możliwe, że problem leży w uszkodzonej karcie graficznej albo w taśmie matrycy. Taśma może ulec zerwaniu, kiedy dochodzi do uszkodzenia obudy i zawiasów (przeważnie taśma matrycy przeprowadzona jest przez obudowę jednego z zawiasów). Najważniejszym objawem tego, że to właśnie zerwana taśma powoduje awarię ekranu, są zakłócenia tym silniejsze, im bardziej porusza się klapą matrycy.

Asus UX490U przed naprawą

Asus UX490U z uszkodzoną matrycą postawiony tuż obok świeżo naprawionego modelu

Ten laptop jest uruchomiony, a mimo to nie widać obrazu na matrycy

Asus UX490U po naprawie

A tutaj ten sam laptop, ale tuż po naprawie