Laptopy Lenovo cieszą się ogromną popularnością wśród polskich użytkowników, głównie z uwagi na wysoką jakość komponentów i przystępną cenę.

Wśród dostępnych modeli, ciekawą propozycją producenta jest Lenovo Yoga 710 – laptop konwertowalny o wytrzymałej, aluminiowej obudowie i pojemnej baterii.

Jest to 14-calowy sprzęt 2w1, który dzięki małej wadze i obrotowym zawiasom doskonale sprawdza się zarówno w domu, jak i w podróży. Pozwala bowiem na wygodną pracę w każdych warunkach. Ponadto, ma wbudowany dysk SSD, który umożliwia stabilną i szybką pracę urządzenia.

Jednak to, co jest największym atutem tego modelu, dość często zamienia się w wadę. Obrotowe zawiasy, bo o nich mowa, pomimo wysokiej jakości materiałów, z których są wykonane, często ulegają uszkodzeniu. Zwykle dochodzi do pęknięć elementów mocujących, wyłamania zawiasów lub ich wyrwania na skutek nieprawidłowego użytkowania.

Od czego się zaczyna?

O tym, że w laptopie coś złego dzieje się z zawiasami można zauważyć na podstawie kilku objawów. Zaczyna się dość niewinnie, pojawiają się trzaski podczas obracania matrycy, następnie widoczne staja się drobne rysy/pęknięcia na zawiasach. Po pewnym czasie matryca delikatnie odstaje od obudowy po zamknięciu laptopa, aż w końcu dochodzi i wyłamania lub wyrwania jednego, lub obu zawiasów.

Do najczęstszych problemów z zawiasami dochodzi poprzez użycie zbyt dużej siły w trakcie ustawiania kąta odchylenia ekranu lub otwieranie laptopa chwytając za klapę z jednej strony. Wówczas zawias ulega pęknięciu, niejednokrotnie uszkadzając także miejsce mocowania w dolnej części obudowy oraz w klapie matrycy. Zdarza się, że pęknięciu ulega również ramka ekranu, która w modelu Yoga 710 jest niezwykle cienka i delikatna.

uszkodzone mocowanie zawiasu

Jak poradzić sobie z problemem?

Niestety tego typu usterki najczęściej są kwalifikowane, jako uszkodzenia mechaniczne powstałe na skutek błędnego użytkowania i nie podlegają naprawie gwarancyjnej. Co więcej, o ile łatwo zdiagnozować problem samemu, o tyle z samodzielną naprawą zawiasów jest dużo trudniej. Ogromną trudność w tym modelu sprawia wyjęcie z klapy matrycy ekranu dotykowego, który jest do niej przykręcony, a także dodatkowo w środku przyklejony do metalowej klapy. Zatem demontaż takiej klapy wymaga precyzyjności i doświadczenia, by nie uszkodzić panelu. Najlepiej więc zgłosić się z usterką do serwisu.

W naszym serwisie każdego dnia pojawia się wiele laptopów różnych marek: Asus, Dell, Acer, a także Lenovo z powodu awarii zawiasów, które uszkadzają obudowę i uniemożliwiają korzystanie z komputera. Mamy więc większość potrzebnych części na miejscu. Ponadto, podczas każdej naprawy przeprowadzamy także czyszczenie komputera. Zachęcamy do kontaktu – przyślemy kuriera i przeprowadzimy bezpłatną diagnostykę.