Kondensatory są częścią niemalże każdego urządzenia elektronicznego, w tym - laptopa. Raz na jakiś czas warto by sprawdzić kondensator dla bezpieczeństwa naszego komputera, zwłaszcza że niektóre usterki wiążą się z uszkodzeniami kondensatorów wewnątrz laptopa. Jeśli dojdzie do uszkodzenia kondensatora, użytkowanie urządzenia będzie utrudnione, a nawet niemożliwe, dlatego warto dowiedzieć się jak sprawdzić kondensator, jego pojemność i rezystancję.

W tym artykule znajdziesz informacje o tym co to jest kondensator oraz poznasz sposoby na to jak sprawdzić jego stan za pomocą dostępnych narzędzi.

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Kondensator elektrolityczny - co to jest i do czego służy?

Kondensator to element elektryczny składający się z dwóch metalowych przewodników (okładek) oddzielonych cienką warstwą izolatora (dielektryka). Kiedy do kondensatora przyłożone zostanie napięcie stałe, na okładkach gromadzą się ładunki o przeciwległych znakach - powstaje jednorodne pole elektryczne, które pozostaje nawet, kiedy okładki zostaną odłączone od źródła napięcia.

Kondensator na płycie głównejKondensator działa na zasadzie magazynowania energii elektrycznej. Jego zadaniem jest z jednej strony prawidłowo rozruszać silnik, a z drugiej zapewnić kompatybilność elektromagnetyczną pomiędzy poszczególnymi urządzeniami.

Najbardziej powszechnym kondensatorem jest kondensator elektrolityczny, u którego jedną z elektrod jest elektrolit, i który kwalifikowany jest również jako kondensator biegunowy (polarny) - jego biegunowość polega na tym, że w schematach elektrycznych kondensatory podłączane są dodatnia stopa do dodatniego przewodu, a ujemna do ujemnego.

Kondensator elektrolityczny to kondensator o dużej pojemności - większej niż inne rodzaje kondensatorów, takie jak kondensatory ceramiczne i foliowe (wyróżnia się również kondensator rozruchowy, stosowany głównie w samochodach oraz kondensatory zmienne - strojeniowy i stroikowy - których pojemność może być zmieniana).

Kondensatory stosowane w laptopach są częścią płyty głównej, zasilacza i karty graficznej. Naprawa płyty głównej (chociażby po zalaniu laptopa), wymiana zasilacza albo naprawa karty graficznej mogą wiązać się również z wymianą albo naprawą kondensatorów.

Jak sprawdzić kondensator?

Aby sprawdzić stan kondensatora i przekonać się czy nie doszło do jakiejś usterki, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Większość kondensatorów można sprawdzić główne na podstawie pomiarów pojemności i rezystancji szeregowej, które można zbadać za pomocą omomierza lub multimetru.

Jak sprawdzić kondensator elektrolityczny?

Podczas awarii kondensatory elektrolityczne puchną. Jest to spowodowane przez wyciek elektrolitu i charakteryzuje się wybrzuszonym denkiem i zabrudzeniami po elektrolicie. Jest to najłatwiej sprawdzalna awaria kondensatora.

Zewnętrze objawy uszkodzenia kondensatora w laptopie lub komputerze to, między innymi:

Pomiary pojemności kondensatora przy użyciu multimetru

multimetr

Do pomiaru kondensatora wykorzystuje się multimetr. Należy pamiętać o funkcji pomiaru pojemności - wiele multimetrów jej nie posiada, dlatego trzeba zwracać uwagę na to, czy miernik ma symbol kondensatora ("leżącą" literkę T, czasem z zakrzywionymi ramionami).

Zanim przeprowadzisz pomiar kondensatora, usuń go z obwodu elektrycznego. Pamiętaj też, aby ustawić zakres pomiaru zanim zmierzysz kondensator - w zależności od tego, czy będziemy mierzyć prąd stały czy zmienny, zakres pomiaru będzie inny.

Samo mierzenie a pomocą multimetru przebiega w taki sposób:

  1. Zewrzyj kondensator z jakimś metalowym przedmiotem, na przykład pincetą lub śrubokrętem - w ten sposób kondensator zostanie rozładowany, o czym będą świadczyć wydobywające się z niego jasne iskry.
  2. Na przełączniku multimetru ustaw opór do pomiaru.
  3. Dotknij sond do zacisków kondensatora - czerwona sonda do dodatniej, a czarna do ujemnej stopy. Po jakimś czasie rezystencja kondensatora zmniejszy się.

Aby jednak nie zafałszować wyników, nie wolno zwierać ze sobą nóżek kondensatora. Nie wolno również dotykać sond rękami. Ważne jest, aby kondensator został zawczasu rozładowany, bo inaczej prąd będzie przemieszczał się po najniższej linii oporu, omijając kondensator. Wtedy multimetr się wyłączy, a osoba testująca będzie narażony na porażenie prądem.

Jeśli okaże się, że pomiary znacznie przekraczają nominalną wartość pojemności, trzeba wymienić kondensator. Nominalne wartości są opisane zwykle na urządzeniu, ale aby móc w ogóle sprawdzić kondensator za pomocą multimetru, pojemność elementu musi wynosić więcej niż 0,25 mikrofarada.

Podczas testowania za pomocą multimetru należy zwracać uwagę na pewne sygnały oznaczające zwarcie kondensatora. Jeśli sondy dotkną multimetru, a on zacznie wydawać skrzypiące dźwięki i zacznie pokazywać zero, jest to oznaka zwarcia na skutek wadliwego działania kondensatora. Z kolei strzałka na tarczy multimetru zatrzymująca się na 1 oznacza wewnętrzne uszkodzenie kondensatora.

Jeśli jednak 1 wyświetli się dopiero po pewnym czasie, kondensator jest w dobrym stanie.

Rezystancja kondensatora

W przeciwieństwie do pojemności, rezystancję kondensatora - czyli opór elektryczny urządzenia, kiedy ma miejsce przepływ prądu - nieco trudniej jest zmierzyć. Można to zrobić za pomocą multimetru, ale wiele multimetrów nie posiada odpowiedniego typu parametrów. Rezystancja mierzona jest w omach, tak więc o wiele częściej do jej pomiaru potrzebny jest omometr.

Wysoka rezystancja - zwłaszcza podczas ładowania kondensatora albo kiedy ma miejsce rozładowanie kondensatora - może doprowadzić do jego nadmiernego nagrzewania się, co wpływa negatywnie na jego pojemność i inne parametry. Rezystancja uszkodzonego kondensatora będzie na pewno o wiele wyższa.

Czy kondensator działa prawidłowo?

Może się okazać, że podczas testowania kondensatora wszystko wydaje się prawidłowe - jego rezystancja i wartości pojemności są zgodne z wartością nominalną - ale mimo to urządzenie po naprawie nadal źle działa. Powodem może być przebicie dielektryka czyli uszkodzenie izolacji, na skutek uszkodzenia przewodu elektrycznego (na przykład, zasilania) lub obudowy, oraz przekroczenia ładunku, który izolator jest w stanie przyjąć.

Tak czy inaczej w takim przypadku zaleca się wymianę wszystkich kondensatorów. Pojemność kondensatora na wymianę może być nieco wyższa niż tego, który wymieniamy, ale nie może być niższa.

Serwis Komputerowy

Bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi, lepiej nawet nie dotykać kondensatora elektrolitycznego, gdyż elektrolity mogą odparować i spowodować wybuch.

Dlatego zalecamy wizytę w naszym serwisie. Jesteśmy wyposażeni w specjalistyczny sprzęt do testowania kondensatorów w obwodzie elektrycznym i poza nim.

Jeszcze dziś skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny!