Czasem wiedza o stanie baterii - o jej pojemności, żywotności i o tym, czy jest w pełni sprawna - może okazać się bardzo pomocna. Ale jak to wszystko sprawdzić? Jest kilka sposobów, które warto znać.

W tym artykule dowiesz się jak sprawdzić baterię w laptopie, nie otwierając obudowy. Jeżeli odkryjesz, że bateria w Twoim laptopie nie działa zbyt dobrze, zajrzyj do naszego serwisu na diagnostykę lub wymianę baterii.

Bezpłatna wycena online Oddaj sprzęt do naprawy

Co wpływa na stan baterii w laptopie?

Większość baterii w laptopach zbudowana jest z czterech do sześciu ogniw litowo-jonowych i zarządzającej nimi specjalnej elektrycznej płytki, która chroni akumulator przed przeładowaniem, a ogniwa przed przegrzaniem. Rzecz w tym, że ogniwa się zużywają i mają określoną ilość cykli ładowania. To zaś oznacza, że żywotność baterii też jest ograniczona.

Jeśli ilość cykli ładowania zostanie przekroczona, wydajność akumulatora gwałtownie spadnie. Na stan baterii mogą wpływać też uszkodzenia takie jak zalanie laptopa, spuchnięcie baterii na skutek przegrzania czy uszkodzenia mechaniczne. Dlatego wiedza o stanie baterii może pomóc z diagnostyce komputera.

Bateria w laptopie

Jak sprawdzić stan baterii i pojemność baterii w laptopie? - kilka sposobów systemowych

Sprawdzanie stanu baterii powinno odbywać się regularnie co miesiąc. Taka comiesięczna diagnostyka umożliwia wcześniejsze odkrycie usterki i odpowiednio szybkie zareagowanie na nią (na przykład, wybranie się ze sprzętem do serwisu). Windows 10 oferuje liczne narzędzia systemowe, dostępne są również programy diagnostyczne.

Oto kilka sposobów na to, jak sprawdzić baterię w laptopie.

Raport o stanie baterii

Aby otrzymać raport o stanie baterii w laptopie, w pole wyszukiwania menu Start wpisz cmd. W wynikach wyszukiwania pojawi się wiersz polecenia. Wciśnij Enter, a następnie (jako administrator uruchom wiersz polecenia.

W pustym polu wiersza polecenia wpisz polecenie: powercfg/batteryreport. Wtedy system przeprowadzi odpowiednią diagnostykę. Powstały z tej diagnostyki raport zostanie zapisany na dysku twardym w w formacie html (raport można znaleźć pod nazwą battery-report.html).

Komenda powercfg/batteryreport w wierszu poleceń

Możesz też nacisnąć prawym przyciskiem myszy na pasek zadań na pulpicie i wybrać opcję Wyszukaj.

Pojawi się wtedy pole wyszukiwania, w którym należy wpisać cmd. Dalsze kroki są takie jak wyżej.

Jak sprawdzić pojemność baterii w raporcie o stanie baterii?

Powyższy raport stanu baterii może też nam dostarczyć informacji na temat pojemności baterii w laptopie. Rubryka design capacity (zaprojektowana pojemność) określa parametry pojemności zadeklarowane przez producenta laptopa. Oznacza to pojemność baterii w chwili, kiedy została ona zamontowana w komputerze.

Parametry, które warto sprawdzić znajdują się pod rubryką full charge capacity (pełna pojemność ładowania). To realna pojemność baterii w chwili pomiaru, dlatego najpewniej jej wartość będzie niższa od design capacity. Należy pamiętać, że wartość full charge capacity zmienia się po każdym cyklu ładowania. To ważna informacja na temat zużycia baterii, a kiedy pojemność akumulatora spadnie poniżej 50%, czas rozważyć wymianę baterii w laptopie.

Full charge capacity w raporcie o stanie baterii

Zwróć też uwagę na parametr cycle count (liczba cykli), który liczy ilość cykli ładowania i rozładowywania ogniw. Dzięki temu będzie można określić, jak długo akumulator będzie w stanie wydajnie pracować. Zwykle bateria litowo-jonowa jest w stanie wytrzymać 400 cykli ładowania bez znacznej utraty wydajności, ale kiedy ta liczba zostanie przekroczona, lepiej uważać.

Cycle count w raporcie o stanie baterii

Jak sprawdzić baterię w laptopie za pomocą dostępnych programów i aplikacji?

W internecie dostępnych jest kilka darmowych aplikacji udostępniających informację dotyczącą stanu baterii. Oto kilka najczęściej polecanych.

Battery Eater

Battery Eater to bezpłatny program, który działa na każdym komputerze. Wytwarza symulację, która obciąża komputer (zwłaszcza procesor, układ graficzny i pamięć RAM) i pozwala określić w przybliżeniu czas pracy urządzenia bez podłączenia do gniazdka elektrycznego. Przy okazji Battery Eater, co jakiś czas zapisuje informacje o na temat stanu baterii w laptopie, na podstawie których można określić jak długo komputer działał na akumulatorze.

BatteryInfoView

BatteryInfoView wyświetla informacje na temat baterii, takie jak: nazwa producenta, model baterii, jej numer seryjny i datę produkcji. Wyświetla również obecny stan zasilania i procent pojemności baterii, który możesz porównać z pojemnością wyszczególnioną przez producenta. Ponadto BatteryInfoView ma funkcję dziennika baterii i dostarcza informacji na temat napięcia, szybkości ładowania i rozładowywania baterii, temperatury akumulatora i liczbę cykli; a także oblicza czas ładowania lub użytkowania baterii.

Smarter Battery

Smarter Battery ma prosty interfejs, który jest łatwy w obsłudze i może śledzić do czterech baterii. Umożliwia monitorowanie bieżącego procentu naładowania, pozostały czas pracy akumulatora, liczbę cykli baterii i pojemność ładowania. W Smart Battery można ustawić plan zasilania, jasność oraz funkcję zamknięcia komputera z poziomu paska zadań.

Monitor stanu baterii

Monitor stanu baterii można ustawić w dowolnym miejscu na ekranie. Poza pokazywaniem takich danych jak stan baterii, liczba cykli, typ baterii, temperatura akumulatora i dysku twardego czy procent zużycia, program ten umożliwia przełączenie trybów ładowania baterii oraz wyłączenie komputera bezpośrednio z aplikacji.

Battery Optimizer

Uruchomiony system diagnostyczny programu Battery Optimizer jest w stanie nie tylko podać informacje dotyczące baterii, ale też zoptymalizować i wydłużyć jej żywotność. Generuje również ostrzeżenia, kiedy zużycie baterii przekracza określony próg.

BatteryCare

Po zainstalowaniu BatteryCare na swoim laptopie, zauważysz, że aplikacja znajduje się w prawym dolnym rogu. Po najechaniu na nią otrzymasz podstawowe informacje na temat baterii, takie jak pozostały czas pracy, pojemność, model i stan baterii w laptopie. BatteryCare informuje też o temperaturze procesora i dysku twardego.

BATExpert

Aplikacja BATExpert nie tylko ma prosty i klarowny interfejs, lecz także sortuje informacje o baterii według sekcji. Pozwala sprawdzić stan baterii w laptopie - jej pojemność, temperaturę i wydajność - a także zmienić plan zasilania wedle potrzeb.

Udało Ci się sprawdzić stan baterii w laptopie, ale nie wiesz co dalej?

Nie jesteś pewien, czy bateria nadaje się jeszcze do pracy, czy trzeba ją wymienić? A może odkryłeś jakieś nieprawidłowości i chcesz wiedzieć, co one oznaczają?

Przyjdź do naszego serwisu na przegląd i naprawę!