O zgubnych skutkach palenia mówiono już niejedno - palenie niszczy płuca, wątrobę i zęby, powoduje problemy z potencją, przykry oddech i inne nieprzyjemne dolegliwości. Jest też uciążliwe dla otoczenia ze względu na dym papierosowy.

Ale niewielu ludzi wie o tym, że palenie może być zgubne również dla naszych komputerów, a zwłaszcza laptopów. Niektórzy palacze mają bowiem w zaciszu swojego domu zwyczaj palenia przed komputerem i nie zdają sobie sprawy z tego, że może to mieć fatalne skutki dla naszych maszyn. Jeśli jesteś palaczem i zaobserwowałeś pewne niepokojące objawy w swoim laptopie, skorzystaj z naszej bezpłatnej wyceny!

Bezpłatna wycena online

Przekaż sprzęt do naprawy

Dym papierosowy w napędzie

Podczas palenia przed komputerem wydzielają się dym i substancje smoliste, które wędrują do urządzenia i - tak jak kurz - osadzają się na poszczególnych częściach komputera. Z czasem zaczyna się gromadzić nieprzyjemny, papierosowy zapach, a płyta główna i różne metalowe elementy przybierają rdzawy, brunatny kolor.

Substancje smoliste osadzają się na żebrach radiatora, powodując jeszcze większe nagromadzenie kurzu. Stąd już prosta droga do szybszego zużycia zasilacza oraz przegrzania laptopa.

Cierpi na tym wydajność sprzętu i stabilność procesora, który o wiele trudniej oddaje ciepło. Optyka laptopa matowieje i staje się bezużyteczna.

Im dłużej trwa ten proceder, przegrzaniu zaczynają ulegać kolejne urządzenia i tak oto przepala się karta graficzna, napęd, wentylatory, soczewki, procesory, a nawet monitor! I wkrótce komputer pada, a palacz nawet nie wie, co się stało!

Zewnętrznym objawem szkodliwości papierosów dla laptopa może być zmiana koloru na bardziej brązowy, niemniej jednak nie zdarza się to aż tak często.

Jak temu zaradzić?

Najprostsze rozwiązanie to, oczywiście, nie palić… a przynajmniej nie palić, siedząc przed komputerem. Im dalej od sprzętu, tym mniejsze szkody poczyni dym.

Jednak jeśli nie zamierzasz rezygnować ze swojego zwyczaju albo palisz już od wielu lat i dopiero teraz dowiedziałeś się o zgubnych skutkach dymu papierosowego dla Twojej maszyny, możesz wysłać laptopa do serwisu komputerowego, który przeprowadzi gruntowne czyszczenie laptopa z wszelkich zabrudzeń.

Być może dowiesz się przy okazji o tym, że jakaś część - wentylator, matryca albo karta graficzna - jest do wymiany, a dobrze się o tym przekonać wcześnie, niż zwlekać z czyszczeniem w nieskończoność.

Lepiej też nie przeprowadzać wymiany wentylatora czy naprawy karty graficznej samodzielnie bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi.

Palaczu, przynieś do nas swój laptop!

Zapraszamy do naszego serwisu komputerowego RatujLaptopa, gdzie możesz otrzymać fachową poradę i wycenę szkód, a my - za odpowiednią opłatą - dokonamy przeglądu i niezbędnych napraw w Twoim komputerze.

Możesz do nas zadzwonić, wypełnić specjalny formularz na naszej stronie albo przyjść nas osobiście do naszego punktu stacjonarnego na ulicy Górczewskiej 62/64.